Promesa kredytowa jest istotnym dokumentem, ważnym z punktu widzenia dwóch stron zawierających umowę kupna/sprzedaży nieruchomości. Czym jest promesa i w jaki sposób ją uzyskać?

Zakup nieruchomości to czasem żmudny i stresujący proces. Najbardziej czasochłonną kwestią jest często uzyskanie kredytu hipotecznego. Wielu kupujących obawia się, że po wybraniu nieruchomości, jaką chcieliby kupić, bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego. Wówczas musieliby rozpocząć proces poszukiwań mieszkania czy domu od nowa, a często taka sytuacja bardzo zniechęca. Można w pewnym zakresie zabezpieczyć się przed taką sytuacją. W jaki sposób? Pomocna w tej kwestii będzie promesa kredytowa. Jest to dokument, który możemy uzyskać w placówce bankowej, w której planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Promesa kredytowa

Promesa kredytowa to rodzaj dokumentu, który stanowi zabezpieczenie dla dwóch stron transakcji. To zabezpieczenie zarówno dla strony sprzedającej nieruchomość, gdyż daje gwarancję, że otrzyma pieniądze za sprzedaż swojej nieruchomości. Promesa kredytowa zabezpiecza ponadto (a może przede wszystkim) stronę kupującą, gdyż daje jej gwarancję, że otrzyma z banku środki finansowe potrzebne na zakup wymarzonej nieruchomości. Z punktu widzenia obu stron jest więc to dodatkowy atut, który przyśpieszy proces negocjacji i przyczyni się do szybszego dopięcia transakcji.

Promesa kredytowa stanowi część procesu uzyskania kredytu. Jest więc to dokument bezpłatny, wydawany przez bank. Podczas wizyty w placówce bankowej możemy dowiedzieć się, do jakiej wysokości bank oszacuje naszą zdolność kredytową. Bank oszacuje również, jaką wysokość kredytu hipotecznego mógłby nam udzielić i wystawia stosowne oświadczenie, potwierdzające tę wysokość. To właśnie jest promesa kredytowa.
Jej uzyskanie zajmuje od jednego do nawet kilku dni, w zależności od tego, jak dużo czasu bank potrzebuje na dokonanie niezbędnych wyliczeń i podjęcie decyzji.

Zdolność kredytowa

Co niezmiernie istotne, o wydanie promesy możemy starać się w dowolnym momencie. Oznacza to, że bank może oszacować nasza zdolność kredytową i proponowaną wysokość kredytu jeszcze zanim zaczniemy poszukiwać nieruchomości do zakupu. To bardzo istotne, ponieważ wysokość możliwego do uzyskania kredytu z pewnością w dużym stopniu będzie warunkowało, jaką nieruchomość będziemy w stanie kupić.
Może się bowiem okazać, że zaczniemy przeglądać oferty nieruchomości droższych, których nie będziemy w stanie sfinansować ze środków własnych połączonych z kredytem.
Uzyskanie z banku promesy kredytowej pomoże nam dodatkowo zaoszczędzić cenny czas.

Procedury bankowe

Promesa kredytowa nie gwarantuje jednak w 100 procentach, że otrzymamy od banku kredyt, jaki zobowiązał się przyznać. Czynnikiem, który może wpłynąć na zmianę decyzji banku może być bowiem jeden czynnik – nieruchomość, jaka chcemy za ów kredyt kupić.
W teorii promesa kredytowa to zobowiązanie banku, że udzieli on nam kredyt hipoteczny w określonej wysokości. Bank jednak z pewnością podda weryfikacji nieruchomość, jaka będziemy chcieli kupić. Bank sprawdzi zatem, jaka jest wartość tej nieruchomości. Jeśli zatem jej wartość zostanie oszacowana na niższą, niż cena zakupu, udzielenie kredytu w przyrzeczonej wysokości może nie być możliwe.

Jak wygląda procedura? Należy udać się do banku z wnioskiem kredytowym z załączonymi dokumentami finansowymi. Następnie należy poprosić pracownika banku o wystawienie promesy kredytowej. Bank przeanalizuje naszą zdolność. Jeśli jesteśmy już na etapie chęci zakupu wybranej nieruchomości, to bank z miejsca zweryfikuje również wartość i stan tej nieruchomości. W tym drugim przypadku promesa z cała pewnością będzie bardziej precyzyjna i raczej nic nie stanie na przeszkodzie, aby bank udzielił nam kwoty, jaką wpisał w dokumencie.