Nowa ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma zapewniać większą ochronę konsumentów.

Nowe przepisy wprowadzają prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i i jedynie w walucie, w której klient uzyskuje dochody. Przewidują również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązują kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadzają zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

W myśl nowej ustawy, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą rat, banki będą miały obowiązek oferowania najpierw restrukturyzacji kredytu, . Dopiero gdy to nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania i spłatę zadłużenia.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Wydłużono również termin na rejestrację pośredników kredytowych przez KNF do sześciu miesięcy (w dotychczasowych zapisach było to 30 dni).

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.