Doradca kredytowy to osoba, do której obowiązków należy przede wszystkim udzielanie kredytów przedsiębiorstwom oraz osobom prywatnym. Doradca kredytowy posiada szczegółową wiedzę na temat wszystkich produktów bankowych, dzięki czemu będzie mógł dokładnie opowiedzieć nam o poszczególnych produktach bankowych. Jego zadaniem jest także doradzenie klientom w kwestii wyboru kredytu a także pomoc w jego dopasowaniu do potrzeb i finansowych możliwości klienta. Jak widać, rola doradcy kredytowego jest dość istotna w sytuacji, kiedy kierujemy się do banku po kredyt, a nasza wiedza z tego zakresu jest znikoma. To właśnie w obowiązku doradcy kredytowego jest udzielenie nam szczegółowych informacji, wskazanie najlepszej oferty i pomoc przy gromadzeniu potrzebnej dokumentacji, wymaganej do udzielenia pożyczki bankowej.
Niemniej jednak bardzo często osoby, które chcą wziąć kredyt udają się do banku – najczęściej tego, w którym już mają jakiś produkt, na przykład konto bankowe – i proszą pracownika banku o weryfikację danych w celu określenia zdolności kredytowej i informację, czy kredyt zostanie im przyznany. Tymczasem oczywistym jest, że pracownik banku, który też zatrudniany jest na stanowisku doradcy kredytowego, będzie polecał produkty (kredyty) jedynie tego banku, w którym pracuje.
Warto więc, jeszcze zanim udamy się do banku po kredyt, skorzystać z doradztwa profesjonalnego doradcy kredytowego pracującego w zewnętrznej firmie, który nie jest związany tylko z jednym bankiem.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na wybór doradcy kredytowego? Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować zakres jego wiedzy oraz to, czy jest to rzetelny specjalista. Z pewnością pomogą nam w tym opinie, które często znajdziemy choćby w Internecie. Warto również udać się do biura wybranego uprzednio doradcy kredytowego i we wstępnej rozmowie wybadać zakres jego wiedzy oraz kompetentność. Przede wszystkim doradca kredytowy powinien potrafić udzielić odpowiedzi na każde zadane przez nas pytanie. Jeśli czegoś nie wie i obiecuje na przykład weryfikację danej rzeczy i późniejsze poinformowanie nas, to możemy spodziewać się, że nie jest to osoba w pełni kompetentna, która zadba o nasze finanse na etapie przyznawania kredytu.
Doradca kredytowy powinien współpracować z możliwie największą liczbą instytucji finansowych, tak, aby móc przedstawić nam możliwie najszerszą ofertę kredytową. Ponadto, podczas rozmowy z nami, powinien sprawdzić naszą zdolność kredytową w kilku instytucjach finansowych. Często bowiem banki mają odmienne kryteria przyznawania pożyczki i o ile jeden bank może wydać dla nas negatywną decyzję kredytową, o tyle kolejny może już ten kredyt nam przyznać. Ponadto doradca kredytowy powinien udzielić nam wyczerpujących informacji na temat tego, jakie będą łączne koszty kredytu. Powinien on również dokładnie określić, jakie będą koszty prowadzenia kredytu oraz jakie opłaty dodatkowe może narzucić nam dany bank.
Kiedy zdecydujemy się już na kredyt w konkretnym banku, rolą doradcy kredytowego jest pomoc w przejściu przez cały proces, od złożenia wniosku o przyznanie kredytu, po zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów, na złożeniu podpisu na umowie kredytowej kończąc. Doradca powinien ponadto szczegółowo zaznajomić się z umową kredytową jeszcze zanim ją podpiszemy i w razie niejasności wyjaśniać zawiłe kwestie z pracownikiem banku.
Mając wsparcie profesjonalnego i rzetelnego doradcy nie musimy obawiać się, że po podpisaniu umowy o kredyt wynikną jakieś nieprzyjemne sytuacje, jak na przykład dodatkowe opłaty za kredyt, o których nie wiedzieliśmy przed podpisaniem umowy.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN