Tak samo jak kilkadziesiąt lat temu, tak również w dzisiejszych czasach pożyczki społecznościowe cieszą się popularnością. Wprawdzie tego typu kredyty zazwyczaj są również oprocentowane (jak w przypadku kredytów bankowych), jednak osoby prywatne cenią sobie ich liczne zalety.

Pierwszą rzeczą, za jaką pożyczkobiorcy cenią sobie pożyczki społecznościowe jest fakt, że prywatni pożyczkodawcy nie podejmują decyzji o ewentualnym udzieleniu pożyczki wyłącznie na podstawie zarobków czy historii kredytowej. Niejednokrotnie więc kredyt społecznościowy mogą otrzymać również osoby, które w przeszłości miały problem ze spłatą swoich zobowiązań. To bardzo duża zaleta tego rodzaju pożyczek, ponieważ nie zamyka dostępu do pieniędzy praktycznie nikomu. To pożyczkodawca decyduje (według swoich własnych, indywidualnych kryteriów), komu udzieli pożyczki, w jakiej kwocie, z jakim oprocentowaniem i na jakich zasadach.

Kolejną zaletą pożyczek społecznościowych jest ich elastyczność. Jeśli w danym miesiącu stracimy płynność finansową i nie będziemy w stanie uregulować raty kredytu w terminie, możemy indywidualnie porozumieć się z kredytodawcą i poprosić o jego przesunięcie. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie będzie akceptowalne dla obu stron.

Kredyty społecznościowe mają również tę zaletę, że ich oprocentowanie jest zazwyczaj dużo korzystniejsze niż w bankach. Niskie oprocentowanie równa się niższej racie pożyczki albo możliwości szybszej jej spłaty.

Pożyczki społecznościowe mają również swoje wady. Tego rodzaju pożyczki nie możemy zazwyczaj ubezpieczyć. Poza tym kredytobiorca nie może posiłkować się reputacją kredytodawców przy wyborze tego, od którego chciałby pożyczyć pieniądze. O ile opinii o banku możemy zasięgnąć od innych kredytobiorców czy na przykład na forach internetowych, o tyle pozyskanie opinii o konkretnej osobie prywatnej, która udziela kredyty, będzie już znacznie trudniejsza. Kolejną wadą jest większe ryzyko zwrotu dla pożyczkodawcy. To on ponosi główne ryzyko, ponieważ pożycza pieniądze nieznanej sobie osobie. Jeśli trafi na uczciwego pożyczkobiorcę, to kredyt zostanie mu spłacony w terminie wraz z odsetkami. Jeśli jednak pożyczkobiorca okaże się nierzetelny, pożyczkodawca może mieć spore problemy z odzyskaniem swojego kapitału. Niejednokrotnie w sytuacji, kiedy dług nie jest przez pożyczkobiorcę spłacany, pożyczkodawca musi dochodzić swoich roszczeń poprzez drogę sądową.

Niemniej zalety zdają się przeważać nad wadami, o czym świadczy rosnące zainteresowanie tego rodzaju kredytami. Pożyczki społecznościowe zyskują coraz większe zainteresowanie w Internecie. W sieci mnożą się portale internetowe, które umożliwiają kontakt pomiędzy kredytobiorcami i kredytodawcami. Za ich pomocą osoby poszukujące kredyt mogą zamieścić ogłoszenie, jaka kwota ich interesuje oraz jaki proponują harmonogram spłaty. Na ogłoszenie takie odpowiadają wówczas osoby, które są w stanie udzielić pożyczki na wskazanych zasadach. I odwrotnie – pożyczkodawcy, którzy dysponują pewnym kapitałem, mają możliwość zamieszczenia swojej oferty pożyczki w serwisie internetowym. Dzięki tym właśnie portalom internetowym obie strony mają możliwość dotarcia do siebie i zawarcia umowy pożyczki społecznościowej.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN