Szukasz dobrej lokaty kapitału? Zainwestuj w pałac na sprzedaż!
  Historyczne nieruchomości inwestycyjne posiadają niejednokrotnie bardzo duży potencjał do tego, aby pomnażać inwestorski kapitał finansowy.
  Ponadto nabywców zachwyca ich niecodzienny klimat i niespotykana już dzisiaj w projektach inwestycyjnych architektura. Czy taka nieruchomość rzeczywiście jest warta inwestorskiego kapitału?
  Jak pokazuje wiele ukończonych rewitalizacji, warto inwestować w pałace na sprzedaż. Należy jednak uważać, aby wybrać odpowiedni obiekt pod planowaną inwestycję komercyjną.

 

Spis treści:

Historyczne obiekty pod działalność komercyjną 

Zamek czy pałac? Jaka jest różnica?

Okazja czy pułapka na inwestora?

Plusy historycznych nieruchomości

Minusy historycznych nieruchomości

Oferty sprzedaży nieruchomości historycznych na rynku

Propozycje dla inwestorów

 

Pałace na sprzedaż z dużym potencjałem inwestycyjnym

  Historyczne obiekty, jakimi są pałace na sprzedaż, stwarzają ogromne pole do popisu dla inwestorów, którzy nie boją się wyzwań i lubią niecodzienne projekty.
  W starych nieruchomościach często drzemie ogromny potencjał. Niejednokrotnie stoją one jednak zapomniane i z roku na rok niszczeją na oczach okolicznych mieszkańców. Tymczasem nieruchomości takie cechują się wieloma zaletami. Posiadają atrakcyjny rozkład pomieszczeń, wysokie sufity rozległe piwnice, a także dużą kubaturę.
  Niejednokrotnie działki, na których posadowione są budynki, również stwarzają możliwość adaptacji pod działalność biznesową.

Czym jest pałac?

  Inwestorzy, którzy planują nabyć historyczną nieruchomość, często spotykają się z różnymi opisami tych obiektów. Często figurują one zamiennie pod nazwą zamków. Czy jednak pałac na sprzedaż jest tym samym, co zamek? Jak się okazuje, nie – są to dwa różne od siebie rodzaje nieruchomości. Często więc nie należy zawierzać opisowi nieruchomości, a samodzielnie zweryfikować, czy mamy do czynienia z zamknie czy pałacem na sprzedaż. W jaki więc sposób je odróżnić? Jeśli chodzi o zamki, to są to budowle o charakterze obronnym, warownym.
  Budynki te miały zapewniać schronienie i umożliwiać obronę terytorium. Budynki te posiadały często wieżyczki obronne, otaczane też były fosami i posiadały zwodzone bramy. Zamki powstawały w strategicznych pod kątem bojowym lokalizacjach, które umożliwiały wojskom obronę okolicznych terenów. Można je opisać jako ciężkie i masywne budowle.
  Tymczasem pałace na sprzedaż cechują się zupełnie odmienną charakterystyką. Były to budowle o charakterze mieszkalnym, które zamieszkiwali szlachcice i rodziny arystokratyczne. Budynki te nie posiadały funkcji obronnej i w odróżnieniu od zamków, powstawały często w malowniczej okolicy.
  Cechowały się funkcją reprezentacyjną, dzięki czemu można o nich powiedzieć, że są majestatyczne i pełne uroku. Z uwagi na brak obronnych wież itp., cechują się bardziej smukła i delikatną formą.

 

fot. WGN Bolesławiec Na sprzedaż nieruchomość - Jastrowiec

Inwestowanie w pałace może się opłacić, ale...

  Inwestowanie w pałace na sprzedaż może okazać się bardzo lukratywnym pomysłem, jednak z uwagi na duże ryzyko inwestycyjne, pomysł ten powinien zostać przez inwestora każdorazowo wnikliwie przemyślany. Historyczne budynki posiadają ogromny potencjał, jednak nieprzemyślana wcześniej lokata kapitału może przynieść inwestorowi ogromne straty. Przed zakupem nieruchomości inwestor powinien dokładnie przeanalizować, pod jakiego rodzaju funkcję chce przeznaczyć obiekt, i czy będzie on się pod tę funkcję nadawał.
  Dodatkowo inwestor powinien przekalkulować, jakich nakładów finansowych wymaga obiekt, aby przywrócić go do dawnej świetności. Często stare budynki nie posiadają szczegółowych zapisów na temat przeprowadzanych remontów i napraw. Zły stan techniczny budynku może przełożyć się dla inwestora na bardzo wysokie wydatki.
  Istotna jest też informacja, czy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Inwestor powinien również sprawdzić, jak duża jest działka, oraz jak mógłby ten teren zagospodarować.

Zalety inwestowania w historyczne obiekty

  Kubatura historycznych nieruchomości sprawia, że ich potencjał inwestycyjny jest naprawdę duży. Atutem tego rodzaju budynków jest również niespotykana już dzisiaj w budownictwie architektura. Po odnowieniu obiektu, inwestor może liczyć, że sam w sobie będzie on stanowił wizytówkę okolicy, a tym samym doskonałą i darmową reklamę. Pałace na sprzedaż mogą zostać zaadaptowane pod przeróżne cele komercyjne.
  W zależności od powierzchni budynku, oraz wielkości działki, inwestor może pokusić się o adaptację obiektu pod funkcję hotelową, biurową lub konferencyjną, Historyczne obiekty sprawdzą się również doskonale jako domy weselne i restauracje.
  Nie należy zapominać o atucie, jakim charakteryzują się wiekowe budowle – ciekawa historia. Jeśli budynek taką posiada, warto ją spisać i wyeksponować jako atut, co przyciągnie również turystów.

 

fot. WGN Bolesławiec Nieruchomość na sprzedaż - Jelenia Góra

Wady inwestowania w nieruchomości sprzed lat

  Oczywiście poza licznymi zaletami historycznych nieruchomości, inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z lokatą kapitału w stary obiekt. Przede wszystkim inwestor chcący nabyć historyczną nieruchomość, powinien dokładnie zweryfikować jej stan techniczny i prawny.
  Sprawdzenie, czy obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków również jest bardzo istotne ponieważ ograniczy możliwości modernizacji i re aranżacji budynku. Dużym wyzwaniem jest też weryfikacja stanu technicznego oraz oszacowanie kosztów związanych z naprawami, modernizacją i wykończeniem poszczególnych pomieszczeń.
  Konieczność rzetelnej weryfikacji wszystkich tych aspektów sprawia, że ryzyko inwestycyjne może być wysokie.
  Złożenie podpisu na umowie nabycia nieruchomości nie powinno być więc decyzją szybką i pochopną.

WGN z bogatą ofertą pałaców na sprzedaż

  Biura WGN posiadają w swoich bazach atrakcyjne oferty pałaców na sprzedaż. Warto się im przyjrzeć, ponieważ wachlarz nieruchomości do wyboru jest naprawdę szeroki.
  Inwestorzy mają możliwość dopasowania do swoich potrzeb nieruchomości o odpowiedniej kubaturze, w oczekiwanej lokalizacji oraz cenie.

Przykładowe oferty sprzedaży

  W ofercie biur WGN znajduje się wiele atrakcyjnych historycznych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Poniżej prezentujemy przykładowe nieruchomości. WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży historycznej nieruchomości położonej w miejscowości Jastrowiec. Budynek ma powierzchnię ponad 4261 m2 i znajduje się na działce o powierzchni 31581 m2. Jest to zespół przypałacowych budynków folwarcznych z XVIII-XX wieku, który został wystawiony na sprzedaż za 1 200 000 zł. To samo biuro jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości zlokalizowanej w miejscowości Jelenia Góra.    Obiekt można przeznaczyć na cele komercyjne. Budynek o powierzchni 995 m2 posadowiony jest na działce o powierzchni 11248 m2. Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 3 499 000 zł. Jak widać, ceny historycznych nieruchomości mogą być bardzo rozbieżne i są uzależnione od wielu czynników, w tym kubatury, stanu technicznego i lokalizacji inwestycji.