Posiadanie własnego domu na sprzedaż to marzenie niejednego Polaka. Wielu osobom wydaje się, że aby stać się właścicielem wolnostojącej nieruchomości, trzeba dysponować bardzo dużym budżetem. Tymczasem można stać się jej właścicielem, nie posiadając więcej, niż 300 000 złotych na zakup.
Oczywiście należy mieć na względzie, że poza budżetem na zakup nieruchomości, warto dysponować funduszem, z którego będzie można budynek wykończyć lub wyremontować. Mimo to, można stać się właścicielem wolnostojącej nieruchomości, posiadając stosunkowo nieduży budżet.

Spis treści:

Nieruchomości wolnostojące – czy mogą być niedrogie?

Bardziej zróżnicowane pomysły na adaptację przestrzeni

Aglomeracja miejska czy wieś?

Inwestorzy z nowymi projektami w drodze

Co oferują biura WGN?

Podsumowanie

Rynek domów na sprzedaż w Polsce

Jeśli chodzi o domy na sprzedaż w Polsce, to rynek jest dość zróżnicowany. W ofercie deweloperskiej zdecydowanie częściej można spotkać nieruchomości w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Natomiast na rynku wtórnym kupujący mają do wyboru zdecydowanie bardziej zróżnicowaną ofertę – od wspomnianych w ofercie deweloperskiej bliźniaków i szeregowców, po nieruchomości wolnostojące.

Większy metraż, więcej możliwości

Jeśli nieruchomość posiada większy metraż, pokoje są bardziej przestronne i jest ich co najmniej kilka, to właściciel będzie miał duże pole do popisu przy urządzaniu wnętrz. Będzie on mógł zaadaptować każde z pomieszczeń pod osobną funkcję.
Ponadto, jeśli dom na sprzedaż to nieruchomość posiadająca co najmniej dwie kondygnacje, będzie on mógł oddzielić część dzienną od części nocnej. Przykładowo, może na część nocną przeznaczyć piętro, natomiast parter urządzić jako strefę dzienną.
Dodatkowo, jeśli właściciel nieruchomości prowadzi własny biznes lub pracuje zdalnie, może pokusić się o zorganizowanie w jednym z pomieszczeń domowego biura. Im większy metraż, tym więcej możliwości stoi przed właścicielem obiektu w trakcie jego urządzania.

Dom na sprzedaż w dużym mieście czy w mniejszej miejscowości?

Co wybrać? Duży dom na sprzedaż w aglomeracji miejskiej, czy może nieruchomość położona w mniejszej miejscowości? Wybór lokalizacji jest często uzależniony od indywidualnych preferencji nabywcy. Zwraca on uwagę na koszty zakupu nieruchomości o charakterze mieszkalnym, koszty jej utrzymania oraz życia.
Dodatkowo część nabywców zwraca uwagę, jaka będzie odległość od nieruchomości do miejsca ich pracy. Poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia to kolejna ważna dla kupujących rzecz. Czynników wyboru jest naprawdę wiele.

Z pewnością mniejsza miejscowość zapewni większą ciszę i spokój, jednak często mieszkańcy są mniej anonimowi, niż w dużych aglomeracjach miejskich. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze konieczność dojazdów w różne miejsca, czy to do pracy, czy na zakupy lub też do przychodni. Obie opcje mają swoje zalety i wady.

Deweloperzy coraz chętniej realizują większe inwestycje

Na terenie całego kraju przybywa nowych inwestycji deweloperskich. Najczęściej w ich ofercie można liczyć na nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Na rynek dostarczane są jednak również deweloperskie osiedla willowe, które oferują możliwość zakupu wolnostojącej nieruchomości.

Fakt, że na rynku pojawiają się takie inwestycje, świadczy o zapotrzebowaniu na bardziej prestiżowe nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Oferty domów na sprzedaż w cenie do 300 000 złotych w bazie biur WGN

Jakie domy na sprzedaż można nabyć w kwocie do 300 000 złotych? Postanowiliśmy to sprawdzić. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty, jakie dostępne są obecnie w bazie biur WGN.

WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Szprotawa. Dom na sprzedaż jest nieruchomością wolnostojącą o powierzchni 169 metrów kwadratowych. Oferuje dostęp do 6 pokoi. Jest to obiekt parterowy, posadowiony na działce o powierzchni 2614 metrów kwadratowych. Na terenie posesji znajdują się komórki do przechowywania. Obiekt znajduje się w niewielkiej odległości od sklepu, przystanku oraz szkoły. Cena ofertowa wynosi 249 000 złotych, co daje 1 473 złotych za metr kwadratowy.

WGN Myszków jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym położonej w miejscowości Sadowie. Dom na sprzedaż ma powierzchnię 70 metrów kwadratowych i oferuje dostęp do 2 pokoi. Niewielki budynek posadowiony jest na dużej działce o powierzchni 6000 złotych. Na działce mieści się również garaż wolnostojący. Dodatkowo na działce znajduje się owocowy sad. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 270 000 złotych, co daje 3 857 złotych za metr kwadratowy.

WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży budynku mieszkalnego zlokalizowanego w Lesznie Dolnym. Nieruchomość liczy 2 kondygnacje i oferuje dostęp do 4 przestronnych pokoi. Dom na sprzedaż posadowiony jest na działce o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Sam budynek oferuje dostęp do 118,5 metrów kwadratowych przestrzeni do życia. Parter budynku służy obecnie jako sklep, natomiast piętro jest przestrzenią mieszkalną. Atutem nieruchomości jest atrakcyjna lokalizacja. Cena ofertowa wynosi 269 000 złotych, co daje 2 270 złotych za metr kwadratowy.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży wolnostojącej nieruchomości o charakterze mieszkalnym, które położona jest w miejscowości Kraśnik Górny. Dom na sprzedaż ma powierzchnię 180 metrów kwadratowych i oferuje dostęp do 5 pokoi rozmieszczonych na 2 kondygnacjach. Obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 8000 metrów kwadratowych. Atutem przedmiotowej nieruchomości jest malownicza działka z rzeczką, bliskość do zjazdu na autostrady: A4 oraz A18, a także niewielka odległość od centrum miasta Bolesławiec. Cena ofertowa wynosi 299 000 złotych, co daje 1 661 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Nowa Sól jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości wolnostojącej o charakterze mieszkalnym, która położona jest w miejscowości Jakubowo Lubińskie. Dom na sprzedaż oferuje dostęp do 4 pokoi rozmieszczonych na 2 kondygnacjach. Budynek został wybudowany w 1913 roku i wymaga remontu. Powierzchnia obiektu wynosi 207 metrów kwadratowych, natomiast działka, na której stoi, ma powierzchnię 991 metrów kwadratowych. Cena oferowanej ruchomości wynosi 239 000 złotych, co daje 1 155 złotych za metr kwadratowy.

Powyższe przykłady dobrze obrazują, jak zróżnicowane są budynki pod kątem ceny oraz lokalizacji. Dodatkowo odróżnia je powierzchnia mieszkalna oraz powierzchnia działki. Różnią się także pod kątem stanu technicznego – jedne budynki wymagają remontu, podczas gdy inne zachowują całkiem dobry stan techniczny.

Warto śledzić rynek

Oferta nieruchomości wolnostojących w segmencie mieszkaniowym jest dość atrakcyjna i zróżnicowana. Często jednak domy na sprzedaż rozsiane są po mapie całego kraju. Jeśli więc nabywcy zależy na konkretnej lokalizacji, powinien bacznie śledzić rynek. Wówczas nie będzie się musiał obawiać, że atrakcyjna oferta, odpowiadająca jego kryterium poszukiwań, ucieknie mu sprzed nosa.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna Komercja24.pl