Niedawno pisaliśmy artykuł o tym, czym jest smart home i w jaki sposób już dziś inteligentne domy, z którymi się komunikujemy za pomocą różnych aplikacji, są naszą rzeczywistością, a do niedawna pozostawały jedynie w sferze marzeń i fabuł książek oraz filmów science-fiction. Technologia i cywilizacja wciąż się rozwijają, a potrzebny ludzi się zmieniają. Również także te mieszkaniowe. W takich okolicznościach powstaje zatem pytanie, co jeszcze czeka nas w przyszłości? Czego możemy się spodziewać w przyszłym świecie zakresie nieruchomości? Jak będzie wyglądał dom przyszłości? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania.

 


Spis treści
Nowe tendencje w architekturze i budownictwie
Formy powstających budynków.
Co jeszcze nowego?

Współczesne przemiany i zapatrywanie w kotekście domów na spzrzedaż.

 


Tendencje i w architekturze, i w budownictwie wciąż się zmieniają dlatego też o obszar domów na sprzedaż ulega zmianie. Nowe projekty starają się odpowiedzieć na coraz to inne wymagania społeczeństwa, ale także przemieniającego się całego świata. Jakie przemiany widzimy już teraz i co prawdopodobnie będzie stanowić podstawę mieszkalnictwa w przyszłości?

Jedną z widocznych obecnie tendencji szczególnie wśród osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy (chociaż nie tylko) widać zamiłowanie do oszczędności, ekologii i ekonomicznych rozwiązań. Coraz mniej straszne są dla ludzi mniejsze, ale efektywnie zaplanowane i funkcjonalne metraże. W ten nurt idealnie wpisuje się propozycja budowania tak zwanych mikrodomków. Technika takiego budownictwa pozwala na samodzielne zbudowanie domu z istniejących i dostępnych paneli przy pomocy instrukcji, w podobny sposób jak mebla. Powierzchnia takiego domu to około 35 metrów kwadratowych. Przy tym projekcie postuluje się omijanie dostawania pozwolenia na budowę. Dodatkową zaletą jest krótki czas powstawania takiego domu, ponieważ średnio wyznacza się go na około 24 godziny. Takie domki najczęściej kojarzy się z terenami zielonymi, na przykład lasami.

Mikrodomy i domy modułowe mają wiele ze sobą wspólnego. Mikrodomki buduje się na podstawie powstałych wcześniej w fabryce modułów – składa się je na własnej działce w bardzo krótkim czasie. Z kolei domy modułowe stanowią jeszcze jedną, odrębną kategorię nowoczesnych form w budownictwie. Ten typ nieruchomości pozwala na kształtowanie domu w dowolny, spersonalizowany sposób, a także na zmianę i modyfikację układu budynku również w momencie mieszkania. To pozwala na dostosowanie nieruchomości na każdym etapie – dobudowanie, czy raczej w tym przypadku dodanie pomieszczeń w momencie pojawienia się większej ilości domowników lub w odwrotnej sytuacji – zmniejszenia powierzchni obiektu.

Kolejnym segmentem, który ma wiele wspólnego z dwoma poprzednio wymienionymi, są domy mobilne. Te lokale nie wymagają budowania na własnej działce – firma produkująca dostarcza gotowy produkt pod wskazany adres. Zatem można by rzec, że obiekt – dom – bez trudnienia się przy budowie czy nawet składaniu tej nieruchomości, zwyczajnie pojawia się na docelowej działce w pełnej postaci.

Coraz modniejsze staje się wykorzystanie kontenerów morskich do tworzenia tzw. domków kontenerowych. Obecnie to rozwiązanie jest popularne raczej w branży turystycznej lub przy tworzeniu domków letniskowych, jednakże niewykluczone, że z chęci oszczędzenia i wykorzystania dostępnych już na rynku elementów, ten typ nieruchomości zostanie również szerzej wykorzystywany w mieszkalnictwie.

Jeszcze nowsze i ciekawsze rozwiązania są również coraz śmielsze. Takim przypadkiem jest chociażby budowanie domu na wodzie (lub pod ziemią). W tej sytuacji po raz kolejny możemy wymienić ominięcie procedur uzyskiwania pozwolenia na budowę. Za granicą już w tych czasach powstają osiedla konstruowane na wodzie, na których można zamieszkać.

                                Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:domy na sprzedaż

 


Nowe kształty domów na sprzedaż.

 

Poza różnego rodzaju nowymi tendencjami w budownictwie oraz architekturze w konstruowaniu coraz to bardziej spektakularnych pomysłów na możliwości mieszkalne, pozostaje jeszcze do omówienia kwestia konstrukcji różnorodnych budynków oraz materiałów wykorzystywanych do budowania domów na sprzedaż.

Obecnie bardzo na popularności zyskały duże przeszklenia, które dają wrażenie przechodzenia świata natury do budynku. Nurt naturalności, pozostawania w świecie przyrody i zbliżania się do natury z każdym rokiem rośnie. Zatem prawdopodobnie będzie także pojawiało się coraz więcej pomysłów, jak „wpuścić” przyrodę do środka budynku i już od niej się nie odgradzać. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy przewidywaniach, że prawdopodobnie statystycznie człowiek będzie spędzał jeszcze więcej czasu w budynku niż na zewnątrz (ze względu na rozwój dużych ośrodków mieszkalno-handlowo-usługowych, w których to mieszkaniec wszystkie swoje potrzeby związane z zakupami, rozrywką czy pracą będzie mógł wykonywać w jednym budynku, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz oraz przechodzenia do innego obiektu). Jeżeli doda się do tego albo nietypową formę budynku, albo wyjątkowo prostą, ale jednocześnie niezwykłą w zamyśle, mamy gotowy projekt nowoczesnego domu i prawdopodobnie standardowych domów przyszłości.

Ponadto powstaje wiele ciekawych realizacji nieruchomości o przemyślnych geometrycznych kształtach. Do łask wracają również naturalne materiały, takie jak na przykład drewno, ale co zaskakujące, również na nowo powstają budynki tworzone ze słomy oraz z gliny.

Zaskakującym i nowatorskim pomysłem jest wykorzystywanie druku 3D w budownictwie. Ten sposób pozwala na zaoszczędzenie znacznej części finansów, a w dodatku do druku można używać materiałów przeznaczonych do recyklingu. Projekty takie stają się więc ekologiczne.

                               Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:domy na sprzedaż

 


Garść dodatkowych informacji.

 

Ze względu na coraz to wyższe temperatury wielkie mózgi architektury i budownictwa zastanawiają się, w jaki sposób przystosować domy w przyszłości do tych z każdym rokiem zmieniających się i ocieplających warunków klimatycznych.

Ciekawymi pomysłami, niejednokrotnie już współcześnie wykorzystywanymi, jest zagospodarowanie istniejących już starych budynków i przystosowanie ich do funkcji mieszkalnych. Przykładami takich realizacji mogą być przykładowo mieszkania stworzone w starych, ale odnowionych i odświeżonych fabrykach. Tutaj idealnie pasuje aranżacja wnętrza na styl loftowy.

Smart home wydaje się być już dziś standardem w wyposażaniu nowoczesnych i luksusowych nieruchomości. W przyszłości trend ten dodatkowo z pewnością zyska na popularności.

Trend ekologiczny panujący obecnie na świecie nie mógłby nie mieć swojego odbicia również w strefie nieruchomości. Nowoczesne budynki mieszkalne i niemieszkalne muszą spełniać pewne zasady ekologiczne. W przyszłości z kolei można spodziewać się jeszcze bardziej odgórnych i rygorystycznych wymagań, aby powstawanie i użytkowanie domu czy innego obiektu było w pełni środowiskowo zrównoważone. Z tego tez powodu prognozuje się powstawanie nawet całych osiedli mieszkalnych, które byłyby i ekologiczne, i energooszczędne, dzięki czemu przyjazne środowisku naturalnemu, oraz przede wszystkim samowystarczalne, takimi lokalami są już teraz nam znane chociażby domy pasywne.