Dla wielu ludzi kupno własnego domu to jedno z najważniejszych życiowych marzeń i celów. Jest to również poważna decyzja, wymagająca dokładnej analizy. 
Głównym aspektem jest lokalizacja, cena oraz powierzchnia. Dla niektórych marzeniem jest dom blisko centrum miasta, z kolei dla innych warunkująca będzie niższa cena lub bliskość natury. Te ostatnie dwie opcje może zapewnić zakup domu pod miastem.

 

Spis treści:

  1. Lokalizacja domu na sprzedaż
  2. Zalety kupna działki lub domu pod miastem
  3. Wady zakupu domu pod miastem
  4. Gotowy dom, czy inwestycja w działkę budowlaną?
  5. Podsumowanie inwestycji w zakup domu

Lokalizacja domu na sprzedaż

Czynnikiem, który ma niemały wpływ, jest oczywiście kompromis pomiędzy ceną zakupu, a dogodną komunikacją i dostępem do wszystkich udogodnień, które oferuje miasto. A tutaj opcji jest naprawdę wiele. Dla przykładu, jeśli planujemy zakup domu jednorodzinnego, możemy wybierać pomiędzy lokalizacją w mieście, bliżej centrum, albo na obrzeżach miast i na terenach podmiejskich.

Na pytanie, czy to naprawdę opłacalna inwestycja, czy też lepiej pozostać w centrum miejskiego życia – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. W tym artykule przyjrzymy zatem się wadom i zaletom zakupu domu na terenach podmiejskich i obrzeżach, ale decyzja pozostaje dalej indywidualna.

Zalety kupna działki lub domu pod miastem

Bliskość natury.

Mieszkanie na obrzeżach miast często daje dostęp do pięknych terenów spacerowych, parków i lasów, co sprzyja aktywnemu stylowi życia i relaksowi na świeżym powietrzu. Jest szczególnie atrakcyjne dla osób ceniących aktywny tryb życia i spokojne otoczenie.

Większa powierzchnia.

Domy na obrzeżach mają zazwyczaj nie tylko większą działkę, ale także metraż samej nieruchomości, niż domy na miejski osiedlu. Taka przestrzeń daje nie tylko wygodę i komfort życia, ale i większe możliwości aranżacji. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie przestronność i czyste powietrze.

Korzystna cena nieruchomości.

Ceny nieruchomości na terenach podmiejskich mogą być niższe w stosunku do cen w centrum miast, co pozwala na zakup większego domu za tę samą cenę.

Spokój i cisza:

Obrzeża miast są zazwyczaj cichsze i spokojniejsze niż centrum, co może przyczynić się do lepszego wypoczynku i snu. Z dala od zgiełku miejskiego i przemysłowego mieszkańcy terenów podmiejskich i obrzeży miast naprawdę mogą cieszyć się spokojem, lepszą jakością powietrza i mniejszą ekspozycją na hałas i zanieczyszczenia.

Sąsiedzi o podobnych zainteresowaniach

Mieszkańcy obrzeży miast często dzielą podobne zainteresowania, styl życia i wiek, co może sprzyjać tworzeniu przyjaznych społeczności. Częste grille i spotkania, czy wspólne zabawy dzieci są jeszcze bardziej możliwe, gdy mieszkamy na osiedlu podmiejskim, gdzie zwykle życie płynie trochę innym tempem.

Wady zakupu działki lub domu pod miastem

Dłuższy dojazd do pracy i szkoły.

Konieczność codziennego dojeżdżania do miasta może oznaczać godziny spędzane w aucie / w komunikacji publicznej, co może prowadzić do zmęczenia i stresu. Ponadto obrzeża miast często charakteryzują się korkami, zwłaszcza w godzinach szczytu, co może znacząco wydłużać czas podróży. Większa odległość od centrum miasta to wyższe koszty związane z paliwem, opłatami autostradowymi i utrzymaniem pojazdu.

Mniejsza dostępność usług.

Brak bliskości centrów miejskich może oznaczać ograniczony dostęp do usług, również tych podstawowych, jak przychodnia czy szkoły, a także sklepów branżowych, restauracji i rozrywki.

Transport publiczny.

Nie zawsze na terenach podmiejskich dostępna jest dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej, co może sprawić trudności osobom, które nie korzystają z własnych środków transportu, takim jak uczniowie i studenci, czy osoby starsze.

Gotowy dom, czy inwestycja w działkę budowlaną?

Rozważając tak poważną życiową inwestycje, jak kupno domu, warto wziąć pod uwagę, czy lepiej dla nas wybrać gotowy dom, czy zdecydować się na budowę od podstaw, kupując działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się więc każdej z nich.

Kupno gotowego domu: z rynku wtórnego lub pierwotnego.

Gotowy dom to szybka opcja, która pozwala uniknąć stresów i opóźnień związanych z budową. Jednak w wielu przypadkach nie unikniemy tu mniejszych remontów czy wykańczania wnętrz. Wszystko zależy, czy zdecydujemy się na dom z rynku wtórnego, który z dużym prawdopodobieństwem bezie wymagał prędzej czy później remontu czy lekkich renowacji, ewentualnie odświeżenia wnętrz. Zaletą domów jednorodzinnych z rynku wtórnego jest zwykle ciekawie zagospodarowany ogród, obfitujący w dojrzałe drzewa owocowe i ozdobne, czego zwykle brakuje na niedawno przekształconych działkach pod zabudowę jednorodzinną, czy w ofercie od dewelopera. Natomiast należy dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości, najlepiej z doświadczonym ekspertem w temacie, aby po zakupie nie okazało się, że zaskoczą nas koszty nieprzewidzianych remontów.

Natomiast wybierając spośród coraz szerszej oferty rynku pierwotnego, możemy wybrać nieruchomość na jednym z gotowych osiedli deweloperskich. Najprawdopodobniej i tutaj będzie nas czekać wykończenie i wyposażenie wnętrz – oczywiście w zależności od standardu oferty. Jest też spora szansa, że powierzchnia działki będzie raczej minimalna, a architektura i estetyka na takim osiedlu w zamyśle będzie zunifikowana i identyczna. Nasz dom więc nie będzie się niczym wyróżniał, prawdopodobnie będzie to bliźniak albo szeregowiec, a ogródek będzie kameralny. Jest za to spora szansa poznanie ciekawych sąsiadów.

Budowa domu podstaw.

Budowa własnego domu daje możliwość zaprojektowania domu całkowicie pod nasze potrzeby i estetkę. Nawet jeśli wybierzemy jeden z projektów tzw. domów z katalogu, dalej mamy sporą kontrolę nad projektem i wykończeniem, co pozwala dostosować dom pod indywidualne preferencje. Możemy wybrać działkę o upragnionym położeniu, kształcie, z dogodnym widokiem. Własny dom to dobra inwestycja na przyszłość, która może zyskiwać na wartości, zwłaszcza jeśli zastosujemy przy budowie nowoczesne technologie i materiały dobrej jakości.

Podsumowanie inwestycji w zakup domu

Podsumowując, mieszkanie na terenach podmiejskich lub obrzeżach miast może być atrakcyjną opcją zarówno dla rodzin, które cenią spokój i kontakt z naturą, jak i dla tych, którzy planują inwestycję na przyszłość. Ważne, abyśmy świadomie i dokładnie rozważyli swoje potrzeby, również te przyszłe. Istotne są możliwości finansowe oraz preferencje estetyczne.

Ostateczny wybór między mieszkaniem na obrzeżach a w centrum miasta zależy od indywidualnych preferencji, gdyż każda z tych opcji ma swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. Warto również obserwować rynek, w tym dostępne oferty i oglądać te nieruchomości, które szczególnie przykują naszą uwagę i zapadną w serce. Wśród nich bowiem może kryć się ten wymarzony dom.