Rynek domów na sprzedaż z pewnością nie cechuje się aż taką dynamiką, jak ma to miejsce w segmencie mieszkaniowym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ceny są tu znacznie wyższe, ale też znacznie mniejszy jest wolumen zakupów inwestycyjnych. Inwestorzy raczej nie kupują domów pod wynajem, a tak się dzieje w przypadku mieszkań. Inwestycje w domy częściej spotykamy w miejscowościach turystycznych, gdzie są one obliczone na czerpanie zysków z działalności noclegowej.

Spis treści:
Analiza rynku nieruchomości rodzinnych
Ceny rynkowe nieruchomości rodzinnych
Przegląd cen w największych miastach
Łódź
Warszawa
Wrocław
Duża dostepność ofert domów

 

Tendencje na rynku domów jednorodzinnych na sprzedaż.

Pandemia zdecydowanie wpłynęła na zwiększone zainteresowanie ofertą domów jednorodzinnych na sprzedaż. Jeszcze kilkanaście lat temu marzeniem każdego szukającego własnego mieszkania była nieruchomość blisko centrum miasta,  zgiełku i rozwiniętych usług i handlu. Dziś widoczna jest tendencja odmienna. Młodzi ludzie zarabiają coraz więcej i szukają dla siebie komfortowych warunków do życia. Stać ich więc na wybór odpowiedniego dla siebie miejsca. Ich oczekiwania różnią się jednak od poprzedniego pokolenia - coraz więcej osób chce odpocząć od pracy, szumu aut i hałasu. To z tego powodu tak wiele młodych osób już na starcie szuka miejsca na dom zamiast mieszkania w dużym mieście.

                                                  Oferta WGN- Dom na sprzedaż we Wrocławiu

Młodzi ludzie są zmęczeni miejską atmosferą, która nie do końca pozwala na odpoczynek po pracy. Na zmianę wpłynęła też ogólna koniunktura oraz cena. Dziś nie jest trudno znaleźć finansowanie budowy (lub zakupu) domu. Kredyt hipoteczny można uzyskac dokładnie w uzyskaniu na dom jak i na mieszkanie.

Widoczna jest również zmiana w wyborach klientów Grupy WGN. Dziś coraz więcej osób stawia na zakup nie budowe domu. Podaż od deweloperów od niedawna przewyższa budownictwo indywidualne.

Ceny domów jednorodzinnych na sprzedaż w Polsce.

Z danych statystycznych opartych na ofertach WGN wynika, że w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości największym zainteresowaniem cieszyły się domy jednorodzinne na sprzedaż o metrażu ok. 150-160 m2. Popularnością wśród kupujących cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym.  Ze względu na wyższą cenę oraz wysokie koszty utrzymania wielkopowierchniowych domów kupujący rzadziej się decydują się na ten typ nieruchomośc.

Domy w zabudowie wolnostojącej są przeważnie o ok. 10%-15% droższe niż domy w zabudowie segmentowej lub bliźniaczej. Kupujący zwracali największą uwagę przede wszystkim na cenę oraz lokalizację. Ważna również droga dojazdowa- czy jest nieutwardzona czy też nawierzchnię stanowi kostka brukowa bądź asfalt. O wyborze nieruchomości decyduje również odległość od punktów usługowych i handlowych, szkół, także bliskość terenów rekreacyjnych i przyrody,

                                                  Oferta WGN- Dom na sprzedaż w Łodzi

 

Domy jednorodzinne na sprzedaż w największych miastach Polski.

Polski rynek domów jednorodzinnych na sprzedaż dzieli się na kilka wiodących ośrodków wielkomiejskich i całą resztę. Najwyższe ceny uzyskują nieruchomości na sprzedaż w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań. My sprawdziliśmy jak przestawiają się ceny domów na sprzedaż w 3 największych miastach kraju – a więc w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Łódź

Zaczynamy nietypowo, bowiem od miasta najtańszego w zestawieniu. Tym ośrodkiem jest Łódź. Teoretycznie to miasto ma wszystko, by należeć do czołówki najlepszych wielkomiejskich lokalizacji. Jest dużym ośrodkiem, świetnie skomunikowanym, przyciąga inwestycje, ma rozwiniętą infrastrukturę, a jednak mimo tego, że Łódź to trzecie co do wielkości miasto w Polsce – ceny nieruchomości są tu znacznie niższe niż w konkurencyjnych miastach.


Z danych WGN wynika, że w takich lokalizacjach jak Bałuty czy Widzew ceny za starsze domy, z czasów PRL wynoszą nawet poniżej 2000 zł/mkw. domów z okresu PRL, wycenianych na niewiele ponad 2000 zł/mkw. Przeciętny poziom cen dla Łodzi wynosi około 3300 – 3500 zł/mkw. Segment premium to cenowy rządu wielkości – 5 – 6 tys. zł/mkw. Na cieszącym się dobrą opinią willowym osiedlu Julianów za dom na sprzedaż o powierzchni 150 mkw. należy zapłacić 750 tys. zł

                                         Oferta WGN - dom na sprzedaż w Łodzi

Ceny domów w Łodzi, przykładowe oferty:

- Dom wolnostojący, Bałuty - 220 m2, cena: 790 tyś. zł
- Dom do wykończenia, Widzew - 215 m2, cena: 774 900 zł
- Dom rezydencja, Bałuty - 553 m2, cena: 5,2 mln zł
- Dom wolnostojący, Justynów - 280 m², cena: 650 tyś. zł

Warszawa

Jest oczywiście najdroższym, największym, najbardziej rozwiniętym rynkiem nieruchomości w Polsce. Przeciętne ceny domów na sprzedaż oscylują w przedziale 5 – 6 tys. zł/mkw. Za posiadłości i wille w stolicy można zapłacić jednak nawet powyżej 10 tys. zł/mkw. Przykładowo – za 170 mkw. domu w lokalizacji Wawer, zapłacimy ponad milion złotych. Do willowych rejonów miasta i podmiejskich zaliczymy oczywiście Konstancin, zwany czasem „polskim Beverly Hills” z uwagi na dużą liczbę nieruchomości luksusowych ludzi bardzo zamożnych. Do prestiżowych dzielnic należą też Mokotów, Żoliborz, Ursynów, Wesoła, Wilanów. W wyżej wymienionych lokalizacjach można spotkać oferty o willowym charakterze z cenami wynoszącymi nawet kilkanaście tysięcy złotych za metr. Z kolei na drugim biegunie cenowym plasują się dzielnice peryferyjne – m.in. Białołęka czy Bielany, gdzie częściej spotyka się nieruchomości w przedziale 3 – 4 tysiące złotych/mkw.

 Przykładowe ceny domów w Warszawie:

- Dom w zabudowie szeregowej, Żoliborz - 380,18 m2, cena : 2,8 mln zł

Wrocław

Z ofert WGN wynika, że średnie stawki za domy na sprzedaż we Wrocławiu wynoszą około 4 – 5 tys. zł/mkw. Najtańszych domów na sprzedaż należy szukać na peryferiach bądź w gminach satelickich. Tu częściej spotkamy stawki rzędu 3 – 3,5 tys. zł. Najdroższe są dzielnice willowe o bardzo atrakcyjnym, rekreacyjnym położeniu.

 


                                         Oferta WGN- dom na sprzedaż w Łodzi

 

 

 

Do najbardziej prestiżowych lokalizacji o willowym charakterze należą Oporów i rejon Partynic na południu miasta oraz Zacisze, Zalesie, Karłowice i Biskupin na północy. Coraz częściej wskazuje się rownież Jagodno jako osiedle dla bogatych. Tu ceny są podwyższone. Częściej też spotykamy tutaj ofertę segmentu premium – ze stawkami nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych za 1 mkw. Szybko na prestiżu zyskują też niektóre dzielnice na południu miasta,na jego rogatkach, formalnie osobne miejscowości, w praktyce „zlane” z Wrocławiem – m.in. Wysoka, Bielany, Smolec.

Przykładowe oferty z rynku wtórnego domów we Wrocławiu:

- Dom o zabudowie szeregowej, Stabłowice - 120 m2, 720 tyś. zł
- Dom wolnostojący, Biskupin - 650 m2, 4 mln zł
- Willa, Psie Pole - 320 m2, ok 3,7 mln zł
- Dom wolnostojący, Jagodno - 372 m2, 3,9 mln zł