Historyczne nieruchomości na sprzedaż, jak pałace i zamki, to obiekty o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Niemniej jednak ich renowacja wymaga niejednokrotnie również dużego wkładu finansowego. W biurach nieruchomości jest obecnie całkiem sporo ofert dotyczących tych klimatycznych, noszących ślady czasu obiektów. Część ofert proponuje pałace, natomiast inne zamki. Jaka jest różnica w przypadku tego rodzaju nieruchomości?

Spis treści:

Zabytkowe budynki warte uwagi inwestorów
Co różni pałace i zamki?
Czy warto zainwestować w pałac lub zamek…?
Plusy inwestowania z zabytki
Minusy inwestowania w zabytki
Czuwanie nad obiektem w rękach konserwatora
Prognoza dla sektora

Historyczne nieruchomości na sprzedaż kryją w sobie duży potencjał inwestycyjny

Historyczne nieruchomości na sprzedaż otwierają przed potencjalnymi inwestorami duże pole do popisu. Potencjał, jaki kryje się w tego rodzaju obiektach, jest naprawdę duży. Kubatura samego budynku, liczba oraz rozkład pomieszczeń, duże powierzchnie gruntów, na których są posadowione – wszystko to sprawia, że potencjał pałaców oraz zamków jest zaskakująco duży. Tego rodzaju obiekty nadają się zarówno jako budynki o charakterze komercyjnym, jak i miejsca do zwiedzania, przeznaczone dla turystów, którzy odpłatnie chętnie zwiedzą zabytkowy obiekt. Zapraszamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą WGN, gdzię chętnie udzielimy wielu informacji na temat inwestycji w obiekty historyczne i nie tylko.

Zamek a pałac – jaka jest różnica?

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo, jak na ten segment, ofert sprzedaży zamków oraz pałaców. Czym jednak obiekty te różnią się od siebie? Okazuje się, że nie każdy wie, że pałac i zamek to nie to samo. Świadczy o tym często losowe przypisywanie nazw tym obiektom. Tymczasem różnica jest całkiem spora. Jeśli chodzi i pałace, to były to obiekty o charakterze mieszkalnym, które należały do szlachty i zamożnych rodzin. Budowano je najczęściej w malowniczej okolicy. Nie posiadały funkcji obronnych, a raczej reprezentacyjne. Miały stanowić poświadczenie majętności swoich mieszkańców. Z kolei zamki miały charakter warowny. Ich główną funkcją była obrona terytorium oraz zapewnianie schronienia. Często zamki były otaczane fosami, które miały za zadanie utrudnić nieprzyjacielom dostęp do murów. Budynki tego rodzaju budowano w strategicznych lokalizacjach, na terenach trudnych do zdobycia przez wrogie jednostki.

Czy inwestowanie w historyczne nieruchomości na sprzedaż to gra warta świeczki?

Inwestor, który jest zainteresowany historycznymi nieruchomościami na sprzedaż, powinien dobrze przemyśleć decyzję o ich zakupie. Oczywiście obiekty tego rodzaju mogą stać się doskonałą inwestycją i nieocenionym źródłem przychodu. Niemniej jednak z uwagi na koszty inwestycyjne, jakie za sobą pociągają, inwestor powinien przeliczyć siły na zamiary. Większość pałaców i zamków, które zostały wstawione do sprzedaży, wymaga kapitalnych remontów lub napraw. Czasami brakuje pełnej dokumentacji technicznej obiektów, co również utrudnia dokonanie oceny, co do potrzebnych na remont funduszy. Aby nie utopić oszczędności w nabycie pałacu albo zamku, warto skorzystać o opinii eksperta,który oceni stan techniczny budynku. Należy też zweryfikować, czy historyczna nieruchomość znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Fragment pałacu mieszkalnego
fot. pexels.com

Zalety inwestycji

Zabytkowe nieruchomości posiadają dużą liczbę zalet. Przede wszystkim ze względu na swoją kubaturę oraz niespotykaną już dzisiaj architekturę, wyróżniają się na tyle innych budynków. Nieruchomości te posiadają często ciekawą historię, która może stanowić element przyciągający dla miłośników historii i klimatycznych miejsc. Ze względu na swoja dużą powierzchnię, budynki takie mogą zostać zaadaptowane pod niemal dowolną funkcję komercyjną. Sprawdzą się doskonale jako hotele, apartamentowce na wynajem, sale konferencyjne, domy weselne, restauracje, biurowce itp. Okazałe, odnowione zamki i pałace, mogą wręcz stać się wizytówką regionu. Często historyczne nieruchomości są na tyle charakterystyczne, że ich właściciel nie musi wydawać dużych środków finansowych na ich reklamowanie.

Wady inwestycji

Rzecz jasna poza licznymi zaletami, zabytkowe obiekty posiadają szereg wad. Do najistotniejszych należą koszty wspomnianej wcześniej modernizacji budynku. Z uwagi na to, że skala napraw jest często trudna do szczegółowego oszacowania, remont może pochłonąć większy budżet, niż początkowo założył inwestor. Poza pochłonięciem większej kwoty, przedłużające się remonty wymagają też większej ilości czasu. Jak wiadomo, im dłużej trwa oddanie nieruchomości do użytku, tym gorzej dla inwestora. Powinien on więc dysponować odpowiednim zapleczem finansowym, aby móc sfinansować nieprzewidziane naprawy. Inwestor powinien również pamiętać o tym, że nad zabytkowym obiektem może czuwać konserwator zabytków.

Konserwator zabytków stoi na straży historycznych nieruchomości na sprzedaż

Konserwator zabytków jest osobą, która czuwa nad historycznymi nieruchomościami na sprzedaż. Podejmuje on działania, które mają na celu przeciwdziałać dalszemu niszczeniu zamków i pałaców. Do jego zadań należy także naprawa uszkodzeń, jakie powstały na terenie nieruchomości. Bywa, że współpraca konserwatora zabytków i inwestora nie układa się najlepiej. Wynika to z różnego spojrzenia na obiekt i oczekiwań co do jego wyglądu. Niemniej efekty tej współpracy potrafią zachwycić.

Przyszłość pałaców i zamków

Zabytkowe obiekty stwarzają szeroki wachlarz możliwości adaptacyjnych. Niemniej chętnych na ich zakup na polskim rynku wciąż jest stosunkowo niewiele. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – historyczne nieruchomości wymagają od inwestora dużej wiedzy oraz zasobnego portfela. Ich stan techniczny często zniechęca do zakupu. Niemniej spora część obiektów, gdyby tylko dostała od inwestora szansę, może stanowić dobrze prosperujące źródło przychodów. Zabytkowe budynki, poza rzeczywistym ryzykiem finansowym, jakie ze sobą niosą, mogą stanowić bardzo dobrą inwestycję. Co więcej, inwestor ma przed sobą wiele możliwości. Zamki i pałace sprawdzą się doskonale jako nietuzinkowe miejsca noclegowe, punkty turystyczne, biurowce, domy weselne, restauracje itp. Poza budynkiem, inwestor powinien zwrócić uwagę na ukształtowanie i potencjał działki, na której posadowiony jest zamek albo pałac. Często na gruntach znajdują się okazałe parki z drzewostanami, a nawet jeziora. Również je można zaadaptować pod funkcje użytkowe. Na polskim rynku znajduje się obecnie wiele niszczejących obiektów. Historyczne nieruchomości czekają na inwestorów, którzy dadzą im drugie życie. Czasami inwestycja w zaniedbaną nieruchomość rzeczywiście nie stanowi dobrej lokaty kapitału. Niemniej na rynku jest wiele obiektów, które prezentują całkiem dobry stan techniczny. To właśnie te obiekty zasługują najbardziej na uwagę, ponieważ stanowią dla inwestorów najmniej ryzykowne inwestycje. Obecnie odrestaurowanych zostało już kilkanaście obiektów, które stanowią dowód na to, że ryzyko może się opłacić. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej zabytkowych budynków zostanie odnowionych i będzie przynosić swoim nowym właścicielom zadowalające przychody.