Posiadanie własnej nieruchomości to marzenie wielu Polaków. Domy wolnostojące na sprzedaż cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak sprzedaż tego rodzaju nieruchomości nie przebiega tak sprawnie, jak w przypadku mieszkań. Powód tego jest prosty – nieruchomości takie cechują się często wysoką ceną, nabywców odstraszają również wysokie koszty utrzymania oraz brak wspólnoty mieszkaniowej oraz zarządcy budynku, który doglądałby jego stanu technicznego.

Spis treści: 

Nieruchomości do zamieszkania w Polsce

Jak duża powierzchnia będzie potrzebna?

Inwestycje deweloperskie w polskich miastach

Używane nie znaczy gorsze

WGN prezentuje atrakcyjną ofertę nieruchomości

Zalety budynków wolnostojących

 

Oferta domów na sprzedaż w Polsce całkiem atrakcyjna

Domów na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości jest zdecydowanie mniej, niż mieszkań. Niemniej oferta rynkowa jest mimo wszystko bogata. Atrakcyjne nieruchomości czekają na właścicieli zarówno na rynku pierwotnym, jak również na rynku wtórnym. Domy na sprzedaż są przy tym dostępne w bardzo różnorodnej lokalizacji, różnią się też standardem, ilością pomieszczeń, wielkością działki itp. Kupujących często interesuje podstawowa informacja na temat nieruchomości, czyli jej cena. Ta potrafi być na tyle zaporowa, że czasami nabywcy muszą zrezygnować z upatrzonej przez siebie nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić wymarzonej nieruchomości w akceptowalnej cenie. Czasami na rynku trafiają się prawdziwe perełki, których cena jest okazyjna.

fot. WGN Szprotawa /Dom na sprzedaż - Leszno Dolne

Większa powierzchnia – większe możliwości

Kupujący często stają przed dylematem, jak duża nieruchomość jest im potrzebna. Ile powinna mieć pomieszczeń, czy balkony będą potrzebne, jak duża działka będzie niezbędna, by móc swobodnie spędzać na niej wolny czas, czy garaż powinien znajdować się z bryle budynku, czy może osobno itp. Nie da się ukryć, że większa powierzchnia stwarza więcej możliwości adaptacji. Dodatkowo, dysponując większą liczbą pomieszczeń, właściciele nieruchomości mogą podzielić ją swobodnie na część dzienną, część nocną a nawet przestrzeń do pracy, na przykład domowe biuro lub pomieszczenie usługowe albo magazynek.

Gdzie deweloperzy budują domy na sprzedaż?

W jakich lokalizacja powstają deweloperskie domy na sprzedaż? Obecnie można powiedzieć, że deweloperzy się nie ograniczają. Z racji małej dostępności odpowiednio dużych działek budowlanych w dużych miastach, deweloperzy coraz częściej budują na ich obrzeżach. Popularne jest również realizowanie przez deweloperów kolejnych projektów inwestycyjnych w mniejszych miejscowościach, które są położone w odległości około 20-30 km od granic dużych aglomeracji miejskich. Taka lokalizacja z jednej strony zapewnia duże poczucie komfortu, spokój oraz większą ciszę i prywatność, a z drugiej swobodny dojazd do miejsca pracy. Czasem bowiem łatwiej dojechać do konkretnego punktu w mieście z mniejszej miejscowości, niż z drugiego końca miasta, gdzie na przeszkodzie stają zatłoczone ulice. Kolejnym plusem pozamiejskich inwestycji jest możliwość kupienia tańszej nieruchomości. Deweloperzy nie dość, że mają większy wybór gruntów budowlanych, to jeszcze mogą kupić je taniej, niż w dużym mieście. To odbija się pozytywnie na końcowej cenie domu na sprzedaż z rynku pierwotnego.

fot. WGN Ostrów Wlkp. / Dom na sprzedaż w Ostrowie Wlkp.

Atrakcyjna oferta rynku wtórnego

Przy wyborze idealnego miejsca do życia warto brać pod uwagę nie tylko rynek pierwotny, ale również wtórny. Domy na sprzedaż z drugiej ręki mają wiele zalet. Przede wszystkim często są atrakcyjnie zlokalizowane, ponieważ budowano je w czasach, kiedy grunty budowlane były bardziej dostępne i prezentowały szerszą ofertę do wyboru. Kolejnym plusem jest fakt, że tego rodzaju nieruchomości, o ile często wymagają odświeżenia lub remontu, są jednak budynkami wykończonymi i gotowymi do przyjęcia lokatorów od zaraz. Nie należy zapominać o ogródkach, które również często są pięknie zaadaptowane i urządzone przez dotychczasowych właścicieli.

Jakie domy na sprzedaż czekają obecnie na kupujących? Przeglądamy oferty biur WGN

Czy można znaleźć dom na sprzedaż, którego cena nie przekracza 400 000 złotych? Jak się okazuje, jak najbardziej. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy WGN, które obrazują, w jakich lokalizacjach można nabyć niedrogą wolnostojącą nieruchomość mieszkalną. WGN Brodnica jest wyłącznym agentem sprzedaży domu położonego w miejscowości Ciche. Budynek o 100 metrach kwadratowych oferuje dostęp do 4 komfortowych pokoi. Działka, na której posadowiony jest budynek, ma powierzchnię 2712 metrów kwadratowych. Rok budowy to 2022 rok, więc nabywca zyskuje całkiem nowy budynek mieszkalny. Nieruchomość sąsiaduje z lasem oraz licznymi jeziorami i terenami zielonymi. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 349 000 złotych, co daje kwotę rzędu około 3 490 złotych za metr kwadratowy.

Kolejną propozycją jest dom na sprzedaż w Ostrowie Wielkopolskim, którego wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Ostrów Wielkopolski. Budynek jednorodzinny o powierzchni nieco ponad 137 metrów kwadratowych oferuje 5 pokoi rozlokowanych na 2 kondygnacjach oraz w piwnicy. Działka ma powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Jest to dom na sprzedaż z lat 80-tych. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 385 000 złotych, co daje około 2 804 złotych za metr kwadratowy. WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości wolnostojącej zlokalizowanej w Lesznie Dolnym. Budynek ma powierzchnię 118,5 metrów kwadratowych i oferuje 4 pokoje rozlokowane na 2 piętrach. Jest to budynek o charakterze mieszkalno-usługowym. Działka, na której stoi dom na sprzedaż, ma powierzchnię 800 metrów kwadratowych. Tak duża powierzchnia daje bogate możliwości aranżacyjne, oraz podzielenie działki na część rekreacyjną oraz wypoczynkową. Nieruchomość jest gotowa do zamieszkania. Cena za metr kwadratowy wynosi 2 270 metrów kwadratowych, co daje 269 000 metrów kwadratowych za dom na sprzedaż.

W miejscowości Jelenin w gminie Żagań, na nowego właściciela czeka nieruchomość, której wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Żagań. Dom na sprzedaż ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych i jest posadowiony na działce o powierzchni 561 metrów kwadratowych. Budynek oferuje 3 przestronne pokoje mieszkalne rozlokowane na 2 kondygnacjach. Plusem jest bardzo dogodna lokalizacja. Niedaleko znajdują się punkty handlowo-usługowe oraz kościół. Na uwagę zasługuje salon z klimatycznym kominkiem, z którego można bezpośrednio wyjść na taras oraz ogród zagospodarowany licznymi nasadzeniami zielonych krzewów. Nieruchomość jest gotowa do zamieszkania. Dom na sprzedaż ma cenę około 3 292 złotych za metr kwadratowy, co daje 395 000 złotych za nieruchomość.

Nieruchomości gwarantujące komfort i prywatność

Czy warto inwestować w budynki wolnostojące? Z pewnością są to nieruchomości idealne dla osób, które cenią sobie niezależność, spokój, komfort i dużą powierzchnię mieszkalną, która daje bogate możliwości adaptacyjne. Posiadanie domu wiąże się oczywiście z pewnymi obowiązkami, jak samodzielne remonty i naprawy, wysokie koszty utrzymania itp., jednak popularność tego rodzaju nieruchomości pozwala wnioskować, że zalet domów na sprzedaż jest zdecydowanie więcej, niż wad.