Postanowiłeś kupić dom, ale nie wiesz jeszcze, na co zwrócić dokładnie uwagę, aby potem tej decyzji nie żałować? Nie martw się! Pomożemy Ci wyszczególnić kilka istotnych aspektów, aby ta decyzja była jak najbardziej racjonalna i przemyślana.

Spis treści:

Kilka formalności
Podróż po domach
Decyzja


Formalne aspekty przy zakupie domu

Zanim przejdziemy do ważnych punktów podróży po domach, wartych prześledzenia przed oglądaniem jakiejkolwiek nieruchomości, zastanów się, jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup domu czy mieszkania. Kwestia finansów, twojej możliwości wkładu własnego oraz zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym aspektem do rozważenia. Bez obiektywnego spojrzenia na Twoje możliwości budżetowe nie wykonuj innych ruchów. Zakup nieruchomości jest dużą sprawą – niesie za sobą konsekwencje, których być może nie będziesz mógł lub chciał dźwigać przez kolejne lata. Dlatego jeszcze raz zajrzyj w każdy kąt swojego budżetu, przemyśl całą sprawę i określ, jaki przedział cenowy chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż

Przy tak ważnej inwestycji, jaką jest zakupienie domu, nie omijaj żadnych aspektów prawnych czy formalnych. Pytaj i dociekaj. Pamiętaj, że masz prawo do przeanalizowania księgi wieczystej. Sprawdź, kto dokładnie jest właścicielem nieruchomości (lub ilu ich jest, kto ma prawo do lokalu – każda z tych osób musi wyrazić zgodę na sprzedaż), co właściwie jest przedmiotem sprzedaży – powierzchnia, adres, przeznaczenie obiektu. Jakie są warunki zabudowy, m.in dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Koniecznie dowiedz się, czy posiadłość jest zadłużona. Możesz sprawdzić tę informację w księdze wieczystej w dziale czwartym.

Dbaj o siebie i o swoje interesy. Nie daj się twierdzeniom, że coś, co Ci nie odpowiada, jakoś się załatwi nieformalnie.

Podróż po domach, czyli na co zwrócić szczególną uwagę, chcąc kupić dom?

Po pierwsze znów – pytaj i dociekaj. Niech po oględzinach nieruchomości nie zostanie w Tobie żadna wątpliwość co do aspektów formalnych, instalacji, stanu technicznego domu itd. Także pytania o sąsiadów i otoczenie jest ważne. Czy jest to cicha okolica, a jej mieszkańcy są sympatyczni, cisi i skorzy to pomocy? Sam również spróbuj się rozejrzeć. Być może będziesz w stanie samodzielnie ocenić okolicę już przy pierwszym (lub trzecim) wrażeniu. A jeśli masz wystarczająco odwagi – zapoznaj się z potencjalnie przyszłymi sąsiadami i to ich wypytaj o to, jak się żyje w tej lokalizacji.
Dokładnie przejrzyj każde pomieszczenie i oceniaj stan elementów w lokalu. Weź pod uwagę przede wszystkim elementy stałe domu: podłogi, drzwi, okna. Nie zapomnij o dachu.
Sprawdź zabudowę i rozmieszczenie pomieszczeń pod względem stron świata. Czy odpowiada Ci to, jak są ułożone okna? Czy w którymś z pomieszczeń nie będzie zbyt ciemno cały dzień lub zbyt gorąco w lecie? A co z tarasem? Nie leży od strony ruchliwej drogi, przez co nie będziesz mieć ochoty spędzać na nim czasu? Rozmarz się nieco i pomyśl, jakby to było, gdybyś kupił tę nieruchomość i spędzał w niej każdy dzień.

Odpowiada Ci lokalizacja nieruchomości w stosunku do dojazdu do pracy czy szkoły? Czy w okolicy są jakieś sklepy, z których masz możliwość korzystać? A może masz ochotę na zajęcia dodatkowe i rozwój hobby, czy uprawianie sportu? Może będzie dla Ciebie za daleko lub za blisko do centrum miasta. Co z poziomem hałasu w ciągu doby?
Jaki jest dojazd do działki, na której stoi Twój potencjalnie przyszły dom, a także co z dostępem do mediów?

Pomyśl także o przyszłości – czy ten konkretny dom nie będzie zbyt mały, bo planujesz powiększenie rodziny lub posiadanie zwierzaków, czy może jednak zbyt duży, a jego ogrom będzie zbyt przytłaczający ze względu chociażby na sprzątanie.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż

Wracając do wnętrza budynku – jakie są możliwości w związku z pozostawieniem przez poprzednich właścicieli wyposażenia domu? Warto uzgodnić także tę kwestię. Być może chcesz jednak kupić dom w stanie surowym i samemu zatroszczyć się o aranżację wnętrza, aby w pełni odpowiadała ona Twoim gustom. W takim przypadku jednak wróć do budżetu i przeanalizuj ponownie, jakie są Twoje możliwości finansowe.

Zastanów się także, jakie udogodnienia w domu lub przy nim byłyby dla Ciebie atutem. Może od lat marzy Ci się basen w ogrodzie lub altanka? Murowany grill albo duży garaż? A może przede wszystkim chcesz dużą działkę, na której zasadzisz własny las? Warto wziąć pod uwagę każdy aspekt, jaki tylko przyjdzie Ci na myśl i zastanowić się i sprawdzić, jaka jest możliwość zrealizowania tego marzenia przy oglądanej w danym momencie nieruchomości.

Oglądając całą posiadłość, wraz z ogrodem i bliskim otoczeniem obiektu, nie spiesz się. Nie daj się zbyć myśleniem, że trzeba byłoby się pospieszyć. To jest czas dla Ciebie i być może Twojego przyszłego domu. Nie powinieneś sam się pospieszać lub dawać się pospieszać innym. W ten sposób łatwo przegapić istotne elementy i aspekty, a także zapomnieć, na co chciałeś jeszcze zwrócić uwagę lub o co miałeś zapytać. Rejestruj swoimi oczami i umysłem wszystko, co tylko jesteś w stanie.

Jeśli na oglądanie domów weźmiesz ze sobą osobę, z którą po zakupieniu danej nieruchomości będziesz dzielić tę przestrzeń, albo inną bliską i zaufaną Ci osobę, będziecie mogli dostrzec za jednym razem więcej elementów. Oglądając dom, mieszkanie czy inną nieruchomość razem, można wcześniej podzielić się, na co szczególnie będzie zwracać uwagę jedna osoba, a na co druga.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż

Pamiętaj, że pora dnia przy oglądaniu domu czy mieszkania jest bardzo ważna. Niektórzy, sprzedając posiadłość, chcą ukryć różne mankamenty nieruchomości poprzez umówienie się na oględziny w odpowiednich godzinach. Przykładem może być ustalenie godzin wieczornych w przypadku, gdy chce się ukryć brak padania słońca w ciągu dnia do pomieszczeń z jednym, być może w dodatku małym oknem północnym, a także wtedy, gdy obiekt położony jest przy ruchliwej ulicy, ale wybranie dnia i godzin poza godzinami szczytu będzie sprawiało wrażenie, że nie ma w tej okolicy problemu z nadmiernym hałasem. W takich przypadkach warto mieć na uwadze, aby przyjść w tę okolicę również w innych, najlepiej kilku porach dnia i tygodnia.

Decyzja została podjęta?

Właśnie podróż po oglądaniu nieruchomości dobiegła końca i znalazłeś wymarzony dom. Wszystko wygląda na to, że nie ma w nim żadnych aspektów niepokojących i nieodpowiadających Ci, a nawet jeśli są, to na tyle nie mają one znaczenia, że zwyczajnie Ci nie przeszkadzają. Co teraz?
Zatrzymaj się i ochłoń. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwilowych, silnych emocji. Nie podejmuj decyzji po jednorazowym obejrzeniu nieruchomości. W takim przypadku możesz faktycznie nie zauważyć jeszcze różnych defektów. Nie oszczędzaj na specjaliście budowlanym – sprawdź nieruchomość razem z nim, aby profesjonalista mógł ocenić faktyczny stan domu.
I przede wszystkim podejdź do całego przedsięwzięcia jak do przygody – oczywiście, zadbaj o dopięcie każdego ważnego szczegółu, aby uniknąć przykrych niespodzianek, ale nie trać przez to radości z oglądania domów, marzenia i wybierania miejsca do swojego przyszłego życia.