Rynek domów na sprzedaż cały czas się rozwija. Wyraźnie przybywa zwolenników wolnostojących nieruchomości mieszkalnych. Rośnie także popularność domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. O ile ceny za tego rodzaju budynki mieszkalne cały czas są bardzo wysokie, to ich zakup i tak rozważa coraz większa liczba Polaków. W podjęciu decyzji może okazać się pomocne wsparcie z programu „Mój dom 70 m2”.

Spis treści:
Nieruchomość do zamieszkania
Budynki wolnostojące idealnym rozwiązaniem?
Zabudowa bliźniacza cieszy się powodzeniem
Szeregowce również w kręgu zainteresowania kupujących
Inwestorzy dostarczają na rynek nowe projekty deweloperskie
Nowe czy używane?
Liczba nieruchomości będzie rosła
Wciąż jest zbyt drogo
Polski Ład z nowym programem na ratunek
Prognoza dla sektora rynku nieruchomości

Domy na sprzedaż przyciągają kupujących

Przybywa osób zainteresowanych ofertami domów na sprzedaż - możliwość zostania właścicielem wolnostojącej nieruchomości to marzenie wielu Polaków. Wydaje się przy tym, że dla coraz większego grona osób nie jest ono tak odległe, jakby się mogło wydawać. Te atrakcyjne nieruchomości mieszkalne przyciągają nabywców swoimi licznymi zaletami. Należy jednak pamiętać o tym, aby liczyć siły na zamiary. Taka nieruchomość nie tylko sporo kosztuje, ale również wymaga napraw i konserwacji. Nie bez powodu powstało przysłowie, że dom to studnia bez dna, jeśli chodzi o pochłanianie domowego budżetu, zwłaszcza, gdy zaczynamy od zakupu działki.

Nieruchomości wolnostojące odległym marzeniem

Sektor mieszkaniowy bardzo się rozwinął w ostatnich latach. Wydaje się również, że wielu Polaków doprecyzowało swoje marzenia na temat tego, w jakiego rodzaju nieruchomości chcieliby zamieszkać. Wiele osób ceni sobie mieszkania za ich niewątpliwe zalety, jednak stale rośnie grono kupujących zainteresowanych domami. Wolnostojące domy stanowią idealne rozwiązanie dla kupujących, którzy cenią sobie prywatność, ciszę i spokój. Odległość od innych sąsiadów zapewni mieszkańcom większe poczucie komfortu i izolacji. Dodatkowo będą oni mogli swobodnie odpoczywać w przydomowym ogrodzie, z dala od spojrzeń sąsiadów. Taki rodzaj nieruchomości posiada wiele zalet, jednak trzeba się liczyć również z wadami. Do największej należy cena nieruchomości wolnostojącej, która zazwyczaj jest bardzo wysoka. Ponadto izolowanie się od sąsiadów, wbrew pozorom, nie każdemu odpowiada. Niektórym zależy na zachowaniu balansu pomiędzy stworzeniem lokalnej społeczności, a strefą prywatnego życia.

Bliźniak atrakcyjnym kompromisem

Dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, którym zależy na kontaktach międzysąsiedzkich, jest postawienie na bliźniak. Tego rodzaju nieruchomości są zazwyczaj nieco tańsze, niż budynki wolnostojące. Dodatkowo właściciel nieruchomości zyska za ścianą sąsiada. Istnieje oczywiście ryzyko, że sąsiedzi się nie polubią, jednak kupujący eliminują taką ewentualność często jeszcze przed zakupem nieruchomości. Krótkie odwiedziny w drugiej połowie bliźniaka pozwolą im zweryfikować, czy będą nadawali z sąsiadami na tych samych falach, czy może sąsiedztwo okaże się kłopotliwe. Dobre relacje międzysąsiedzkie są o tyle istotne, że właściciele bliźniaków będą musieli podejmować wspólne decyzje przy naprawie dachu na łączniku czy drogi dojazdowej do posesji.

Zabudowa szeregowa dobrą alternatywą dla mieszkań w bloku

Obecnie największą popularnością, poniekąd ze względu na najbardziej atrakcyjną cenę, cieszą się domy w zabudowie szeregowej. Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla mieszkań. Zapewniają większe poczucie prywatności, przy równoczesnej bliskości sąsiadów. Dodatkową zaletą nieruchomości w zabudowie szeregowej jest własny ogródek. Wprawdzie nie są to przestronne ogrody (chyba, że mowa o skrajnych szeregach, gdzie działka obejmuje jeszcze jedną stronę domu), jednak oferują miejsce do relaksu czy grillowania.

Deweloperzy budują domy na sprzedaż

Deweloperzy dostrzegają potencjał domów na sprzedaż. Polacy chcą mieszkać coraz bardziej komfortowo. A deweloperzy na tę potrzebę starają się odpowiadać. W efekcie na rynku przybywa inwestycji oferujących domy. Najczęściej są to nieruchomości w zabudowie szeregowej, rzadziej w zabudowie bliźniaczej. Zdarzają się również inwestycje oferujące nieruchomości wolnostojące. Gdzie budują deweloperzy? Najczęściej na obrzeżach miast, lub – w przypadku największych miejskich aglomeracji – również w odległości kilku kilometrów od ich granic.

Udana transakcja sprzedaży nieruchomości
fot. pexels.com

Rynek pierwotny czy wtórny?

Poza ofertą deweloperską, kupujący mają do wyboru również domy z rynku wtórnego. Cechuje je dobra lokalizacja i często zagospodarowana przestrzeń w ogrodzie. Dodatkowo nieruchomości takie są zazwyczaj wykończone. Nawet, jeśli kupującemu nie będzie odpowiadał styl, w jakim została urządzona nieruchomość, może się do niej wprowadzić i etapami modernizować poszczególne pomieszczenia – w zależności od tego, jaką ilością czasu i jakim budżetem dysponuje.

Domów na sprzedaż może przybywać

Obserwując sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce, można się spodziewać, że domów na sprzedaż, bliźniaków i szeregowców będzie wciąż przybywać. Liczba inwestycji nie będzie oczywiście tak imponująca, jak w przypadku mieszkań do sprzedaży, jednak wachlarz ofert wyraźnie się rozszerza. Do sprzedaży trafiają zarówno parterowe nieruchomości, jak również większe, piętrowe, z garażem w bryle budynku.

Ceny wciąż zaporowe

Ceny nieruchomości wolnostojących, bliźniaków i szeregowców wciąż odgradzają kupujących od realizacji marzenia o ich zakupie. O ile cena za metr kwadratowy domu często jest niższa, niż metr kwadratowy mieszkania, to jednak w ogólnym rozrachunku – biorąc pod uwagę powierzchnię nieruchomości – ostateczna cena zakupu jest dużo wyższa. Do tego chodzącą koszty wykończenia budynku, które również pochłoną dużo więcej budżetu, niż w przypadku mieszkań. Gra jest jednak warta świeczki, bo domy posiadają wiele zalet. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na odczekanie z zakupem nieruchomości, by zgromadzić większe środki finansowe. Osoby, które czują się bardziej pewne na rynku nieruchomości, niejednokrotnie wybierają zakup gruntu i samodzielną budowę domu, co również stanowi atrakcyjną alternatywę.

Nowy Ład ułatwi realizację marzenia

Nowy Ład jest potoczną nazwą dla rządowego programu Polski Ład. Odnosi się do zmian dotyczących prawa budowlanego. Program zmienia zasady budowy domów do 70 m2 powierzchni zabudowy. Zgodnie z założeniami programu, inwestor będzie mógł budować w oparciu o zgłoszenie. Należy przy tym mieć na uwadze, że budowa domu na zgłoszenia dotyczy terenów, dla których są opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Inwestor nie musi zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. W obowiązku budującego będzie złożenie oświadczeń o tym, że dom buduje na własne potrzeby mieszkaniowe, oraz że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy. Musi również dopilnować, aby dokumentacja nieruchomości była kompletna.

Sektor rynku z przyszłością

Czy domy są przyszłością rynku mieszkaniowego? Raczej nic nie zapowiada, aby miały zdominować sektor mieszkań, jednak domy wyraźnie zaznaczają swoją pozycję na rynku. Ich liczne zalety przyciągają coraz większą liczbę kupujących. Problemem pozostaje dość wysoka cena rynkowa, z którą nie każdy kupujący jest w stanie sobie poradzić.

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl