Myśl o domach na sprzedaż zaprząta głowy wielu Polaków. Pragną oni komfortowej przestrzeni do życia, z opcją wydzielenia osobnych funkcji dla poszczególnych pomieszczeń. Nieruchomości zlokalizowane w dużych metropoliach miejskich cechują się jednak bardzo wysokimi cenami. Ze względu na ich wysokość, wielu nabywców rezygnuje z nieruchomości wolnostojącej i wybiera mieszkanie. Tymczasem istnieje jeszcze jedno, alternatywne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają Polacy. Jest nim zakup nieruchomości zlokalizowanej w mniejszej miejscowości. O zaletach i wadach takiego wyboru piszemy w poniższym artykule.

Spis treści:

Nieruchomości w miastach są za drogie?

Dobre dla biznesu

Małe miasteczka mają swoje plusy

Od dewelopera i z drugiej ręki – wybór jest dość spory

Minusów także nie brakuje

Podsumowanie

Domów na sprzedaż jest całkiem sporo, ale dyskwalifikuje je cena

Na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych jest dość sporo domów na sprzedaż. Ten sektor rynku stale się rozwija, w związku z czym wachlarz ofert do wyboru wciąż się rozszerza. Niemniej wiele z nich nie jest przez nabywców branych pod uwagę ze względu na ceny ofertowe, które zwyczajnie są nie na ich możliwości finansowe. Nawet, jeśli kupującym udałoby się wynegocjować niższą cenę transakcyjną za dom na sprzedaż, to wynegocjowana kwota i taby bywa zbyt wysoka, aby byli w stanie jej sprostać. W efekcie szybciej sprzedają się najtańsze nieruchomości mieszkalne.
Nawet w dużych aglomeracjach miejskich daje się zauważyć wzrost popularności budowania na obrzeżach. Nieruchomości blisko granic miasta są zazwyczaj sporo tańsze, niż te w centrum. Ich dodatkową zaletą jest większa cisza i spokój, oraz dostęp do liczniejszych terenów zielonych.


fot. WGN Ełk / Piękny dom na sprzedaż - Wężówka

Nieruchomości o wielu możliwościach – do zamieszkania i pod inwestycję

Duże nieruchomości mieszkalne wybierane są nie tylko ze względu na większą i bardziej kameralną przestrzeń do życia. Mają jeszcze tę zaletę, że można w nich prowadzić biznes. Zazwyczaj udaje się wydzielić osobne biuro w jednym z pomieszczeń, lub stworzyć warsztat pracy, adaptując na ten cel garaż. Możliwości jest sporo, a posiadanie lokalu biurowego lub usługowego we własnej nieruchomości sprawia, że przedsiębiorca nie naraża się na dodatkowe koszty związane z kosztem wynajęcia zewnętrznego lokalu do prowadzenia swojego biznesu.

Kolejnym plusem jest fakt, że miejsce prowadzenia działalności we własnej nieruchomości mieszkalnej nie wymaga od jej właściciela dojazdów do miejsca pracy. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ przedsiębiorca oszczędza nie tylko na paliwie, ale przede wszystkim oszczędza swój czas – zamiast marnować go na dojazdy, może rozpocząć pracę bezpośrednio w domu.

Zalety domów na sprzedaż w małych miejscowościach

W ostatnich latach daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie domami na sprzedaż położonymi w mniejszych miejscowościach. Nabywcy coraz częściej są w stanie zrezygnować z życia w dużej metropolii miejskiej. Mniejsze miejscowości zachęcają ich do wyprowadzki z dużych miast, przyciągając swoimi licznymi zaletami.
Pierwszą z nich jest jest cena nieruchomości – domy na sprzedaż w małych miejscowościach i na wsiach przyciągają kupujących, którzy dysponują mniejszym budżetem, lub nie chcą wydawać niebotycznych kwot na życie w dużym mieście. Kolejnym plusem jest możliwość nabycia nieruchomości z większą działką. Również poczucie większej swobody jest w małych miejscowościach większe, ponieważ sąsiedzi są zazwyczaj bardziej od siebie oddaleni. Tak zlokalizowane nieruchomości często przyciągają osoby, które pracują zdalnie lub w systemie hybrydowym.

Brak konieczności codziennych dojazdów do miejsca pracy w dużym mieście sprawia, że mogą one zorganizować sobie odpowiednią przestrzeń do pracy w domu i cieszyć się przestrzenią. W mniejszych miejscowościach mogą też liczyć na większą liczbę terenów zielonych, takich jak parki czy tereny sportowo-rekreacyjne.fot. WGN Nowa Sól / Dom na sprzedaż w Piotrowicach

Zarówno z sektora wtórnego, jak i pierwotnego

W przypadku mniejszych miejscowości częściej możemy mówić o popularności rynku wtórnego. Deweloperzy nie inwestują na wsiach i w małych miastach tak często, jak w dużych aglomeracjach miejskich. Z tego względu oferta sektora pierwotnego jest ograniczona. Niemniej domy na sprzedaż z sektora wtórnego można często nabyć o bardzo atrakcyjnej cenie, dzięki czemu nowemu właścicielowi pozostaje spory budżet na naprawy, modernizację i rozbudowę (o ile jest taka możliwość). Używane nieruchomości stwarzają więc duże możliwości adaptacyjne.

Mniejsza działalność deweloperska nie oznacza wcale, że nowych inwestycji nie ma. Powstają one coraz liczniej w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza tych, które dzieli niewielka odległość kilometrów od dużych aglomeracji. Wiele osób decyduje się też na samodzielną budowę wymarzonej nieruchomości na zakupionej działce budowlanej. Możliwości jest więc całkiem sporo.

Wady domów na sprzedaż w małych miejscowościach

Oczywiście wybór domu na sprzedaż w małej miejscowości nie jest wolny od wad. Nabywca musi się liczyć z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą taki wybór lokalizacji. Przede wszystkim, jeśli osoba taka pracuje na stałym etacie w mieście, musi mieć na uwadze konieczność codziennych dojazdów. Jeśli chodzi o czas dojazdu, to nie zawsze jest od dłuższy, niż gdyby osoba taka dojeżdżała mieszkając w mieście. Poranne korki w dużych metropoliach miejskich utrudniają sprawny ruch i dochodzi do paradoksów, kiedy to dojazd z pobliskiej miejscowości zajmuje pracownikowi mniej czasu, niż przebicie się przez miasto w godzinach wzmożonego natężenia ruchu samochodów. Niemniej w przypadku awarii samochodu dostanie się do pracy z małej miejscowości staje się często niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Nabywca nieruchomości musi więc mieć na względzie ten aspekt. Kolejnym minusem jest ograniczony dostęp do infrastruktury rozrywkowej. W małych miejscowościach często nie da się uświadczyć nawet kina, nie mówiąc o teatrze, aquaparku czy galerii handlowej. Większość zakupów dokonuje się w małych sklepach, co nie każdemu może przypaść do gustu. Kolejnym minusem są ograniczone możliwości rozwoju zawodowego. Jeśli nie brać pod uwagę pracy zdalnej dla większej firmy, lub dojazdów do miasta, to na miejscu – w małej miejscowości – często trudno jest znaleźć pracę, która dawałaby szansę rozwoju zawodowego. W mniejszych miejscowościach nie uświadczymy biurowych wieżowców, w związku z czym oferta zatrudnienia jest bardziej ograniczona.

fot. WGN Głogów / Dom na sprzedaż w miejscowości Komorówko

 

Dobra, czy zła decyzja?

Czy wyprowadzka poza dużą aglomerację miejską to dobry pomysł? Jak widzimy po liczbie osób, jakie opuszczają duże miasta, wydaje się, że jest to całkiem rozsądna decyzja. O ile życie w małej miejscowości nie jest pozbawione wad, to jednak utrzymanie się w większej aglomeracji miejskiej często jest dużo bardziej kosztowne. Dodatkowo miejski zgiełk i poczucie wiecznego pędu męczą wiele osób, które ostatecznie podejmują decyzję o przeprowadzce w spokojniejsze miejsce. Ostateczny wybór lokalizacji domu na sprzedaż powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji i możliwości nabywcy.