Na czym polegają różnice między domem a willą? Niejednokrotnie można spotkać się z przypisywaniem pojęcia willi obiektom o zabytkowym charakterze lub z drugiej strony – o stwierdzenie, że wille mogą posiadać tylko najwięksi giganci różnych kategorii czy miliarderzy, a w Polsce niełatwo jest zobaczyć taką ogromną i nowoczesną posiadłość. Czy jest tak w rzeczywistości? W tym artykule przyjrzymy się, kiedy można scharakteryzować budynek mieszkalny jako willę.

 

Spis treści:

O willi słów kilka
Dom a willa
Najważniejsze cechy willi
Dom czy willa?


Skąd pochodzi tradycja wznoszenia willi?

W starożytnym Rzymie zamożna część społeczeństwa (a więc głównie patrycjusze) budowała okazałe budynki mieszkalne nazywane willami miejskimi, wiejskimi lub nadmorskimi, w zależności od tego, w jakim miejscu willa została wzniesiona.
Tradycja ta pozostała w Italii także w czasach nowożytnych. Ich formy wielokrotnie nawiązywały do antycznych wzorców architektonicznych. W zależności od konkretnego okresu i epoki budynki te były mniej lub bardziej dekorowane.
Wille nie zniknęły także na początku XX wieku – dostosowano ich bryłę do modernistycznych idei.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż


Współcześnie wille również są obecne w nowoczesnym budownictwie, ale definicja pojęcia dotycząca takiej nieruchomości znacząco się przesunęła na przestrzeni wieków. Teraz, budując willę, nie czerpie się ze starożytnej tradycji. Standardy dotyczące wymienianej posiadłości wbrew pozorom nie odbiegają tak daleko od standardów przywoływanych na myśl o domu wolnostojącym.
Na ogół charakteryzuje się willę jako większy dom jednorodzinny z dużym ogrodem o dowolnych kształtach (bardziej lub mniej nowoczesnych czy tradycyjnych) oraz o wyższej jakości wykończeniu budynku (wewnątrz i z zewnątrz). Coraz mniej ma znaczenia także ilość kondygnacji – nie ma tutaj konkretnych wytycznych także w sprawie metrażu.


Jakie są różnice między domem a willą?

Z pewnością jedną ze znaczących różnic (choć jeszcze nie formalną), istotną dla wielu osób, będzie fakt, że luksusowa willa zdecydowanie więcej pochłonie kosztów niż budowa, a także późniejsze utrzymanie mniejszego domu. Duża posiadłość, zakup willi, wymaga od jej właściciela wyższych zarobków, ale jednocześnie odpłaca się dużą przestrzenią, w której można przyjemnie i komfortowo spędzać czas, zachowując większy stopień prywatności między domownikami.
Inwestycja w willę to inwestowanie w potrzebne pomieszczenia do funkcjonowania codziennego, jak również zawodowego. Nie zapominajmy o odpoczynku i rozrywce – willa jest świetnym pomysłem dla wszystkich tych osób, które uwielbiają spędzać czas na własnym terenie, we własnym domu. Z tego też powodu przy willi bardzo często znajdzie się gabinet do pracy, siłownia czy prywatny basen i rozbudowane patio, sauna lub inne pokoje rekreacyjne, a nawet specjalna piwniczka na wino długo leżakujące.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż


Duża posiadłość w typie willi daje możliwości zagospodarowania przestrzeni pod każdą z pojawiających się potrzeb domowników. Tutaj zarówno pani domu znajdzie miejsce na wykonanie pojemnej garderoby, jak również miłośnicy muzyki ćwiczący grę na pianinie czy skrzypcach znajdą własną przestrzeń. A może także w strefie relaksu znajdzie się ogromna wanna z widokiem na ogród? Nie zapominajmy o pokojach gościnnych. W willi nie ma miejsca na rozkładanie materaca lub kanapy w salonie. Te wszystkie niewątpliwie przyjemne atrakcje raczej nie znajdą miejsca w zwykłym domu. Wątpliwe byłoby ich umiejętne rozmieszczenie na mniejszym metrażu, zachowując funkcjonalność i przestronność pomieszczeń.
Nie wszystkie wille muszą być jednak ogromne. Nieco mniejsze budynki tego typu również się zdarzają, jednocześnie zachowując wysoki poziom luksusu.

Trochę więcej o cechach willi

Duża powierzchnia nieruchomości idealnie wpisuje się w wymagania rodziny wielodzietnej.
Aby uznać projekt nieruchomości mieszkalnej za willę konieczne jest, aby metraż tego budynku przekraczał średnią wielkość domów jednorodzinnych (w Polsce). Bardzo często domy powyżej 130 metrów kwadratowych uważane są za duże, przy czym jeśli chodzi o willę, jej powierzchnia powinna przekraczać 200 metrów kwadratowych.
Willę cechuje sporych rozmiarów salon, jako centrum domu, często z kominkiem oraz wyjściem na widowiskowy taras, duży hol, ekskluzywna kuchnia z dostępem do pomieszczenia gospodarczego w typie spiżarni, gabinet do pracy (lub więcej – w zależności od tego, ile domowników wykonuje pracę zdalną), kilka toalet. Ponadto duży garaż, mieszczący przynajmniej dwa samochody, jest obowiązkowym elementem przy wszystkich willach.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż


Luksusowa willa to także większy standard wykończenia budynku. Składają się na to wysokiej jakości materiały podłogowe, okna i drzwi. Nierzadko korzysta się z naturalnych i egzotycznych materiałów. Nie obędzie się tutaj bez systemów alarmowych i innych ciekawych rozwiązań technologicznych, jak na przykład automatyczne rolety na dużych przeszkleniach. Różnicą między willą a domem może być także wysokość sufitów – w tym pierwszym przypadku będą one z reguły wyższe niż w standardowym domu.
Wszystkie zastosowane elementy w budowie willi mają sprawiać wrażenie przestronności budynku.

 

Na jaki typ domu się zdecydować?

Zarówno willa, jak i mniejszych rozmiarów dom będą mieć swoje zalety i wady. Najistotniejsze jest to, aby każdy sam (lub w gronie rodzinnym) zadał sobie kilka pytań i uczciwie na nie odpowiedział. Przy okazji tego tematu podajemy kilka punktów do rozważenia, które ułatwią podjęcie decyzji, na co się zdecydować, wybierając między zakupem domu a willi.
1. Ile osób ma mieszkać w budynku?
Oczywistą sprawą jest to, że im więcej osób, tym większej przestrzeni będzie potrzebować cała rodzina.
2. Czy ktoś z domowników pracuje z domu lub wykonuje inne dodatkowe i ciekawe zajęcia, do których potrzebuje odpowiedniej przestrzeni?
3. Co marzy mi się w domu? Jakie udogodnienia?
4. Czy jestem w stanie pozwolić sobie finansowo na zakup lub budowę konkretnego typu nieruchomości, a następnie na utrzymywanie tego większego lub mniejszego domu?

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: dom na sprzedaż

 

Te kilka pytań powinny przybliżyć każdego czytelnika do odpowiedzi, na jaki rodzaj posiadłości się zdecydować. Dylemat ten powinien być łatwiejszy do rozwikłania po całym artykule dotyczącym różnic między domem a willą. Być może okaże się, że dla kogoś świetnym rozwiązaniem i nieproblematycznym finansowo będzie postawienie na luksusową willę z basenem i pokojem rekreacyjnym, dla innych spełnieniem marzeń będzie kupno domu o mniejszym metrażu. Zdarzyć się może także sytuacja, że żadne z tych rozwiązań nie będzie idealne. Wtedy warto byłoby postawić na budynek „pomiędzy” tymi dwoma rozwiązaniami – mniejszych rozmiarów willa może być zarówno luksusowa, ale nie przytłaczająco duża. To świetne rozwiązanie dla osób mieszkających samotnie lub bezdzietnych par, ceniących sobie wygodę, pracę w domu oraz częste przebywanie i odpoczywanie na swoim terenie. W naszym kraju bowiem można znaleźć i pozwolić sobie na różne typy willi – niekoniecznie przed oczami muszą się znaleźć ogromnie niemalże pałace przywołujące na myśl bogatych multimiliarderów ze Stanów Zjednoczonych.