Oferty domów na sprzedaż, wchodzące w skład sektora nieruchomości mieszkalnych, stanowią marzenie wielu Polaków. Osoby, które planują zakup nowego lokum mieszkalnego, coraz częściej biorą pod uwagę możliwość nabycia nie dużego mieszkania, lecz właśnie domu, nawet niewielkiego. Ten rodzaj nieruchomości kojarzony jest z większym poczuciem prywatności i komfortem. Zainteresowanie Polaków domami na sprzedaż nie umknęło uwadze deweloperów, którzy coraz częściej, zamiast inwestycji mieszkaniowych, starają się dostarczać na rynek domy na sprzedaż.

Spis treści:
Nieruchomości wolnostojące wabikiem na kupujących
Jakie domy możemy kupić?
Kryteria wyboru są zróżnicowane
Oferta rynkowa bogata
Proponowane nieruchomości wystawione do zakupu
Domy coraz bardziej popularne
Cena za metr kwadratowy atrakcyjna, lecz za całość wysoka

Oferty domów na sprzedaż przyciągają kupujących

Sektor mieszkaniowy w Polsce ma się całkiem dobrze - Polacy poszukujący własnego lokum weryfikują nie tylko oferty mieszkań, ale również domów na sprzedaż. Te drugie coraz częściej znajdują się w centrum zainteresowania kupujących. Posiadają szereg zalet, którymi nie mogą się pochwalić mieszkania w blokach. Nie dziwi więc fakt, że rynek domów na sprzedaż sukcesywnie się rozwija.

Rodzaje domów

Sektor domów na sprzedaż oferuje kilka możliwości wyboru. Pierwszą z nich, najbardziej komfortową, są domy wolnostojące. Zapewniają one największe poczucie kameralności i odosobnienia. Wybierając taką nieruchomość, jej właściciel będzie mógł czuć się swobodnie, i – co istotne – sam będzie decydował o ewentualnych naprawach na terenie nieruchomości. Najczęściej jednak domy na sprzedaż wolnostojące są równocześnie najdroższe. Kolejną opcją są domy na sprzedaż w zabudowie bliźniaczej. Jest to również komfortowa opcja, gdyż kupujący będą posiadali tylko jednego sąsiada. Bliźniaki są też zazwyczaj tańsze od domów wolnostojących, chociaż oczywiście cena końcowa zależna jest od standardu i staniu technicznego nieruchomości, a także jej powierzchni. Ostatnią opcją są domy na sprzedaż w zabudowie szeregowej. Kupujący posiadają wprawdzie sąsiadów z obu stron, jednak mogą stać się właścicielami domu po stosunkowo najniższej w tym segmencie cenie.

Jakimi kryteriami wyboru kierują się kupujący?

Kupujący, którzy poszukują domu na sprzedaż, zwracają dużą uwagę na cenę za metr kwadratowy. Bardzo ważne jest również, czy jest to nieruchomość wolnostojąca, bliźniak czy szeregowiec. Liczy się także ilość pokoi i ich rozkład. Kolejnym kryterium wyboru jest lokalizacja, chociaż jest to kwestia mocno indywidualna. Kupujący cenią sobie ponadto garaże, a dodatkowe miejsca parkingowe na terenie nieruchomości są dodatkowym atutem. W przypadku dużych miast często ciężko jest o kameralność, ciszę i spokój, dlatego coraz bardziej kupujący doceniają domy na sprzedaż położone na obrzeżach, blisko parków i terenów rekreacyjnych. Istotna jest również infrastruktura otoczenia oraz bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Jakie oferty domów na sprzedaż oferuje rynek?

Obecnie rynek domów na sprzedaż może pochwalić się zróżnicowaną ofertą. Zwłaszcza w dużych miastach domy na sprzedaż są dość różnorodne. Kupujący znajdą zarówno nieruchomości wolnostojące, bliźniaki jak również szeregowce. W przypadku domów wolnostojących, częściej można je kupić z rynku wtórnego. Z kolei coraz większą ofertą bliźniaków i szeregowców może pochwalić się rynek pierwotny.

Klucz i kalkulator
Fot. pexels.com

Przykładowe oferty

Dla zobrazowania standardu zestawionego z cenami nieruchomości, poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy WGN, ogólnopolskiego pośrednika w obrocie nieruchomościami. We Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna dostępna jest oferta domu z rynku wtórnego. Jest to skrajny szeregowiec, który został oddany do użytku w 2003 r. Na nieruchomość składa się 5 pokoi rozlokowanych na 2 kondygnacjach naziemnych. Dom na sprzedaż posiada również poddasze nieużytkowe oraz piwnicę. W bryle budynku znajduje się również garaż. Dom nie wymaga wkładu finansowego na remonty. Cena ofertowa za dom we Wrocławiu wynosi 1 180 000 złotych, co daje cenę 6 527 złotych za metr kwadratowy. Innym przykładem domy na sprzedaż z rynku wtórnego może być dom wolnostojący w Częstochowie. Jest to przestronna, dwupiętrowa nieruchomość. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 330 metrów kwadratowych. Dom dzieli się na trzy kondygnacje: parter (przestrzeń biurowa 109 m2), piętro (mieszkanie 109 m2), piętro drugie - poddasze (mieszkanie 88 m2). Dodatkową zaletą są dwa osobne wejścia do budynku. Powierzchnia działki wynosi 520 m2etrów kwadratowych. Dom na sprzedaż został wybudowany w latach 50.tych, zaś jego rozbudowa i modernizacja zostały przeprowadzone w 2013 r. W obrębie nieruchomości stoi garaż na 3 samochody, zamykany automatyczną bramą na pilota. Cena ofertowa domu wynosi 1 450 000 złotych, co daje cenę 4 394 złotych za metr kwadratowy. Przykładem domu na sprzedaż z rynku pierwotnego może być nieruchomość w zabudowie bliźniaczej w Polkowicach. Budynek o powierzchni 108,56 metrów kwadratowych usytuowany jest na działce o powierzchni 243 metrów kwadratowych. Jest to nowoczesny dom na sprzedaż w zabudowie bliźniaczej usytuowany przy ul. Przemkowskiej. Dom oferuje 5 pokoi. Przyłącze sieci wodno-kanalizacyjnej jest już doprowadzone do budynku. Na terenie nieruchomości znajduje się też garaż. Dom na sprzedaż wykończony jest w stanie surowym zamkniętym. Dom na sprzedaż z rynku pierwotnego został wystawiony na sprzedaż za 429 000 złotych, co daje cenę 3 952 złotych za metr kwadratowy. Kupujący muszą jednak pamiętać o konieczności wykończenia domu wewnątrz w standardzie do zamieszkania. W miejscowości Zakęcie w województwie lubuskim znajduje się oferta domu o powierzchni 111,7 metrów kwadratowych, usytuowanego na działce o powierzchni 840 metrów kwadratowych. Jest to nieruchomość z rynku pierwotnego wykończona do stanu deweloperskiego zamkniętego. Dom na sprzedaż oferuje 3 pokoje rozlokowane na 1 kondygnacji. Jest to dom na sprzedaż parterowy, wolnostojący. W bryle budynku znajduje się również garaż samochodowy. Cena ofertowa za dom wynosi 620 000 złotych, co daje cenę 5 551 złotych za metr kwadratowy.

Oferty domów na sprzedaż przyszłością sektora mieszkalnego?

Oferty domów na sprzedaż stają się coraz bardziej popularne. Deweloperzy coraz chętniej budują je w dużych miastach, najczęściej na ich obrzeżach, dzięki czemu kupujący mają zapewniony dostęp do dużej liczby terenów zielonych. Z uwagi na rosnące zainteresowanie domami na sprzedaż w dużych miastach, można się spodziewać, że sektor ten będzie się w dalszym ciągu prężnie rozwijał.

Oferta kusi, lecz ceny wciąż są wysokie

Wprawdzie zakup domu na sprzedaż to marzenie wielu kupujących, jednak w dalszym ciągu na przeszkodzie do realizacji tego celu staje cena nieruchomości. Stawka za metr kwadratowy jest niższa, niż za mieszkania, jednak należy brać pod uwagę większy metraż, co automatycznie przekłada się na dużo wyższą cenę nieruchomości (niż za mieszkanie). Kupujący muszą sobie również zdawać sprawę z większej odpowiedzialności za odśnieżanie terenu, naprawy budynku itp. Ostatecznie dom na sprzedaż może się okazać trudniejszy i bardziej kosztowny w utrzymaniu. Niemniej zalety, jakie niesie ze sobą nabycie takiej nieruchomości, kompensują wszelkie niedogodności.

 

Magdalena Łozowicka

Redaktor Nalczelna Komercja24.pl