Luksusowe domy na sprzedaż i luksusowe domy na wynajem doskonale obrazują, że jedna nieruchomość może dawać różne cele inwestycyjne. Z tego względu tego rodzaju nieruchomości z sektora mieszkaniowego cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony kupujących. Inwestorzy mają różne pomysły na to, jak uczynić nieruchomość mieszkalną doskonałą inwestycją, która będzie przynosiła stałe, regularne przychody, lub dostarczy większy,jednorazowy zastrzyk gotówki.

Spis treści:
Ekskluzywne nieruchomości w sektorze mieszkaniowym dobrym wabikiem
COVID-19 kontra polska mieszkaniówka
Czego poszukują inwestorzy?
Do sprzedania czy do wynajęcia?
Nieruchomości do sprzedania
Nieruchomości do wynajęcia
Dalszy rozwój w sektorze nieruchomości premium
Wszystko wciąż będzie drożeć

Luksusowe domy na sprzedaż i luksusowe domy na wynajem przyciągają kupujących

Nieruchomości z sektora mieszkaniowego takie jak luksusowe domy na sprzedaż oraz na wynajem zwracają na siebie coraz częściej uwagę inwestorów. W efekcie kupującymi coraz częściej są nie osoby, które planują nabyć nieruchomość na własny użytek, lecz takie, które chcą z niej zrobić inwestycję na przyszłość. Możliwości zarobku w tym przypadku jest całkiem sporo. Wiele zależy od tego, czy inwestor będzie chciał przeznaczyć luksusowy domy na sprzedaż, czy może bardziej będzie interesowała go opcja zainwestowania w ekskluzywny dom na wynajem.

Sektor mieszkaniowy wyszedł z pandemii obronną ręką

Sektor mieszkaniowy całkiem dobrze poradził sobie w najcięższym okresie pandemii, czyli w czasie, kiedy na terenie całego kraju został wprowadzony pełny lockdown. Inwestycje w sektorze biurowym czy hotelowym stanęły w miejscu, jednak mieszkaniówka cieszyła się wciąż sporym zainteresowaniem ze strony kupujących. Wprawdzie nie mieli oni możliwości osobistego odwiedzenia miejsca budowy (w przypadku dopiero powstających inwestycji mieszkaniowych) ani obejrzenia na żywo gotowych już obiektów mieszkaniowych, jednak byli z deweloperami w stałym kontakcie mailowo-telefonicznym. Deweloperzy przesyłali potencjalnym najemcom rzuty nieruchomości, wizualizacje, pełne informacje odnośnie inwestycji, łącznie z ceną za metr kwadratowy itp. Dzięki temu ożywienie w sektorze mieszkaniowym było wciąż widoczne. Zainteresowaniem kupujących cieszyły się również budynki z rynku wtórnego. W tym przypadku również starali się oni uzyskać jak najwięcej informacji na temat sprzedawanej nieruchomości od właściciela budynku.

 

Klucz do luksusowego domu
fot. pexels.com

Jakimi kryteriami wyboru kierują się kupujący

Inwestorzy, którzy poszukują dla siebie idealnej nieruchomości, kierują się różnymi kryteriami wyboru. Wiele zależy od tego, czy chcą oni kupić luksusowy dom, czy może są zainteresowani domem na wynajem. W przypadku luksusowych domów kupujący biorą pod uwagę bliskość terenów zielonych, lokalizację zapewniającą poczucie prywatności, rozkład pomieszczeń który będzie atrakcyjny z punktu widzenia rodzin z dziećmi itp. Z kolei w przypadku domów na wynajem kupujący mogą mieć zupełnie inne kryteria wyboru. Na przykład mogą większą uwagę przywiązywać do lokalizacji blisko centrum miasta, lub zwracać uwagę na dostatecznie dużą liczbę miejsca do parkowania wokół posesji. Duże znaczenie może też mieć bliskość komunikacji miejskiej.

Lepiej luksusowym dom na sprzedaż czy luksusowy dom na wynajem?

Inwestorzy, którzy planują ulokować swoje środki finansowe w nieruchomość z sektora premium stają najczęściej przed dylematem, czy lepiej postawić na luksusowy dom na sprzedaż, czy może korzystniejszą lokatą kapitału będzie dom na wynajem. Tutaj inwestor musi dokonać wyboru, czy zależy mu na jednorazowym zysku, czy może woli otrzymywać regularne, chociaż niższe, przychody w wynajmowania obiektu.

Nieruchomości na sprzedaż

Oferta ekskluzywnych domów na sprzedaż jest dość szeroka. Kupujący mają możliwość kupić nieruchomość, którą następnie doinwestowują. W takim przypadku mogą nawet kupić zwykłą nieruchomość mieszkalną i wyremontować ją w takim standardzie, że stanie się prawdziwie luksusowym domem. Cel inwestycyjny jest w tym przypadku jasno określony – inwestorowi zależy najczęściej na odsprzedaniu domu po dużo wyższej cenie za metr kwadratowy nieruchomości, niż sam zapłacił przy nabyciu obiektu.

Nieruchomości na wynajem

Ekskulzywne domy na wynajem mogą zapewnić inwestorowi długoletni zysk z tytułu wynajmu. Tego rodzaju obiekty doskonale sprawdzą się jako siedziby przedsiębiorstw, którym zależy na tym, aby dom na wynajem stanowił ich prestiżową wizytówkę. Inwestor powinien jednak przy zakupie zwrócić uwagę na to, czy rozkład pomieszczeń wewnątrz nieruchomości da możliwość wydzielenia osobnych gabinetów, jak również przestrzeni wspólnej, na przykład na pomieszczenie socjalne lub salę konferencyjną. Takie domy z pewnością zwrócą na siebie uwagę przedsiębiorców poszukujących idealnej siedziby dla swojej firmy. Inwestor, który w dalszym ciągu pozostanie właścicielem domu na wynajem, będzie mógł czerpać stałe dochody z tytułu najmu. Jest to korzystne rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie chcą sprzedawać nieruchomości, a bardziej zależy im na posiadaniu jej na własność i czerpaniu z jej udostępniania innym podmiotom regularnych przychodów.

Sektor luksusowych domów na sprzedaż i luksusowych domów na wynajem będzie się rozwijał?

Sektor mieszkaniowy z pewnością będzie się cały czas rozwijał. Można się więc spodziewać, że na rynku będzie przybywało również luksusowych domów na sprzedaż oraz na wynajem. Należy w tym miejscu wspomnieć, że ceny nieruchomości o charakterze mieszkalnym cały czas szybują w górę, więc zainwestowanie w luksusowy dom może być całkiem dobrą lokatą kapitału. Ekskluzywnych domów na wynajem i na sprzedaż przybywa najwięcej w dużych miastach regionalnych. Niesłabnącą popularnością cieszą się również nieruchomości zlokalizowane w stolicy. Rośnie również liczba tego rodzaju obiektów mieszkalnych położonych poza dużymi aglomeracjami miejskimi, jednak w stosunkowo niewielkich odległościach od ich granic.

Ceny będą wciąż rosły

Obecnie może być dobry czas na inwestycję w nieruchomość z sektora mieszkaniowego. Ceny za metr kwadratowy nieruchomości cały czas idą w górę. Jest to spowodowane nieprzerwanie zwiększającymi się cenami materiałów budowlanych i wykończeniowych. Ich wysokość przekłada się na ceny domów. Nic nie zapowiada, aby wzrosty cen miały nagle wyhamować. Z tego względu osoby, które planują zainwestowanie w luksusowy dom na sprzedaż, lub chcące kupić luksusowy dom na wynajem, powinny podjąć szybką decyzję. Rosnące ceny oznaczają nie tylko konieczność wyjęcia z portfela większej ilości gotówki na zakup nieruchomości. Dają nowym właścicielom możliwość wywindowania cen na jeszcze wyższe stawki w niedalekiej przyszłości. Wielu inwestorów wydaje się zdawać sobie z tego sprawę, co można wnioskować po dużym ożywieniu w sektorze mieszkaniowym. Kupujących interesuje zarówno nabycie ekskluzywnego domu na sprzedaż, jak i na wynajem.