Domy na sprzedaż stanowią atrakcyjny segment sektora mieszkaniowego w Polsce. Wielu Polaków marzy o tym, aby stać się właścicielami wolnostojącej nieruchomości. Tego typu domostwo zapewnia zdecydowanie większe niż w przypadku mieszkań poczucie prywatności.
Mieszkańcy mogą też liczyć na więcej spokoju i ciszy, ponieważ za ścianą budynku nie znajduje się żaden sąsiad. Ofert sprzedaży na rynku jest obecnie całkiem sporo, jednak ich ceny sprawiają, że wielu potencjalnych nabywców może jedynie pomarzyć o złożeniu oferty kupna.

Spis treści:

Co czeka na nabywców?

Nieruchomości o charakterze mieszkalnym na polskim rynku nieruchomości

Nieruchomości z drugiej ręki

Nieruchomości od deweloperów

Oferty z bazy WGN

Podsumowanie

Oferta domów na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości

Sektor domów na sprzedaż stale rozwija się na polskim rynku. W ostatnich latach dało się zauważyć wzrost popularności tego typu nieruchomości. Deweloperzy coraz chętniej budują nieruchomości mieszkalne, które oferują duże przestrzenie i zapewniają większe poczucie prywatności. Nie każdy Polak może sobie jednak pozwolić na to, aby nabyć tego rodzaju nieruchomość. Ceny domów na sprzedaż potrafią być bardzo wysokie. Najwyższe stawki za metr kwadratowy można zaobserwować w dużych aglomeracjach miejskich, stąd rosnąca popularność bardziej skrajnych lokalizacji. Niektórzy bowiem chętnie przeprowadzają się poza obrzeża dużych miast. Czekają tam na nich nie tylko tańsze nieruchomości, ale również większe otoczenie zieleni, tak mało dostępnej dziś w miastach.

fot. WGN Szprotawa / Dom na sprzedaż w Żaganiu

Nieruchomości, które stwarzają większe możliwości adaptacji

Dużą zaletą domostw są bardzo szerokie możliwości adaptacji nieruchomości. Z uwagi na to, że domy na sprzedaż posiadają kilka pokoi, ich mieszkańcy mogą wydzielić przestrzeń dzienną i nocną, a niejednokrotnie również gabinet do pracy itp. Jest to duży plus dla osób, które pracują zdalnie, ponieważ mogą stworzyć sobie komfortową przestrzeń do wykonywania służbowych obowiązków.

Rynek wtórny oferuje atrakcyjne domy na sprzedaż

Osoby, które poszukują domu na sprzedaż, często biorą pod uwagę cały sektor nieruchomości mieszkalnych. Przeglądają oferty zarówno z rynku pierwotnego, który deweloperzy cały czas uzupełniają o nowe projekty inwestycyjne, jak również z rynku wtórnego, który oferuje bardzo różnorodne nieruchomości. Domostwa z drugiej ręki cechują się licznymi zaletami. Przede wszystkim wyróżnia je często atrakcyjna lokalizacja, ponieważ dawniej, przy większej dostępności wolnych działek budowlanych, powstawały w bardzo różnorodnych lokalizacjach, niejednokrotnie blisko centrum lub miejskich parków. Kolejnym plusem, jaki można przypisać nieruchomościom z rynku wtórnego, jest poziom wykończenia. Wprawdzie często wymagają one remontu lub modernizacji, to jednak są to domy na sprzedaż już urządzone.

Nabywca może więc często wprowadzić się, i mieszkając już w nieruchomości, przeprowadzać jej stopniowy remont. Takie rozwiązanie nie narazi go na konieczność poświęcenia większej kwoty remontowo-wykończeniowej w jednym czasie, co będzie stanowiło pewne odciążenie. Warto też wspomnieć o ogródkach, które często są już zaaranżowane i posiadają kilkuletnie nasadzenia. W jakich lokalizacja powstają deweloperskie domy na sprzedaż? Obecnie można powiedzieć, że deweloperzy się nie ograniczają. Z racji małej dostępności odpowiednio dużych działek budowlanych w dużych miastach, deweloperzy coraz częściej budują na ich obrzeżach. Popularne jest również realizowanie przez deweloperów kolejnych projektów inwestycyjnych w mniejszych miejscowościach, które są położone w odległości około 20-30 km od granic dużych aglomeracji miejskich. Taka lokalizacja z jednej strony zapewnia duże poczucie komfortu, spokój oraz większą ciszę i prywatność, a z drugiej swobodny dojazd do miejsca pracy. Czasem bowiem łatwiej dojechać do konkretnego punktu w mieście z mniejszej miejscowości, niż z drugiego końca miasta, gdzie na przeszkodzie stają zatłoczone ulice. Kolejnym plusem pozamiejskich inwestycji jest możliwość kupienia tańszej nieruchomości. Deweloperzy nie dość, że mają większy wybór gruntów budowlanych, to jeszcze mogą kupić je taniej, niż w dużym mieście. To odbija się pozytywnie na końcowej cenie domu na sprzedaż z rynku pierwotnego.

fot. WGN Nowa Sól / Dom na sprzedaż w Zielonej Górze

Rynek pierwotny również jest atrakcyjny

Deweloperzy także starają się dostarczać na rynek nieruchomości, które będą atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych nabywców. Z uwagi na to, że działki budowlane w dużych miastach są wolne zazwyczaj na obrzeżach, deweloperzy podkreślają jako atut swoich inwestycji bliskość terenów zielonych oraz większą cieszę i spokój, z dala od zgiełku, jaki jest obecny w ścisłym centrum miasta. Nowe nieruchomości mają jeszcze tę zaletę, że można je zaaranżować dowolnie, pod własny gust, bez konieczności wykonywania remontu po dawnych lokatorach.

Jakie domy na sprzedaż czekają obecnie na kupujących? Przeglądamy oferty biur WGN

Na rynku dostępnych jest dużo ofert domów na sprzedaż. Nabywcy powinni już na starcie określić budżet, jakim dysponują, aby móc rozpocząć poszukiwania. Ile kosztują domy na sprzedaż? Jakiej lokalizacji i powierzchni mogą oczekiwać nabywcy w danej cenie? Postanowiliśmy sprawdzić – poniżej znajdują się przykładowe oferty z bazy biur WGN, które dobrze obrazują tę kwestię. Są to oferty pochodzące z rynku wtórnego.

WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości położonej w Żaganiu. Jest to dom na sprzedaż o powierzchni nieco ponad 134 metrów kwadratowych. Nieruchomość oferuje 5 pokoi rozlokowanych na 1 kondygnacji. Został wybudowany w 2005 roku. Jest to rezydencja w stylu dworku dedykowana wymagającym klientom. Na terenie posesji znajduje się 46.metrowy garaż. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 195 000 złotych.

WGN Wrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej we Wrocławiu, w dzielnicy Psie Pole. Dom na sprzedaż na powierzchnię 137,5 metrów kwadratowych. Nieruchomość, która została wybudowana w 1980 roku, oferuje 5 pokoi rozlokowanych na 2 kondygnacjach. Na terenie posesji znajduje się garaż. Działka ma powierzchnię 0,1034 ha. Nieruchomość jest podpiwniczona, co stanowi dodatkowy plus. Cena ofertowa wynosi 1 190 000 złotych.

Ostatnim przykładem jest oferta, której wyłącznym agentem jest WGN Nowa Sól. Dom na sprzedaż zlokalizowany jest w Zielonej Górze. Jest to nieruchomość wolnostojąca o powierzchni 140 metrów kwadratowych, która oferuje 4 pokoje rozmieszczone na 2 kondygnacjach. Obiekt został wybudowany w 2009 roku na działce budowlanej o powierzchni 746 metrów kwadratowych. Do nieruchomości przynależy zagospodarowany ogród z tarasem do którego prowadzi wyjście z salonu. Działka jest w pełni ogrodzona oraz zagospodarowana. Na terenie posesji znajdują się 2 wiaty garażowe. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 100 000 złotych.

Nieruchomości gwarantujące komfort i prywatność

Czy zakup domostwa jest dobrym pomysłem w dzisiejszych czasach? Jeśli nabywca dysponuje odpowiednim budżetem, to może to być doskonały wybór. Duża nieruchomość zapewni poszczególnym mieszkańcom większą swobodę i da możliwość wydzielenia miejsca do pracy. W przydomowym ogrodzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas, kiedy tylko najdzie ich na to ochota.