Nieruchomości zabytkowe w dalszym ciągu warte są uwagi inwestorów. Mogą one bowiem przynieść swoim właścicielom spore zyski. Niemniej ulokowanie kapitału w tego rodzaju obiekty niesie ze sobą pewne ryzyko inwestycyjne. Czy jest to gra warta świeczki? Na rynku funkcjonują z powodzeniem obiekty, które świadczą o tym, że niejednokrotnie warto dać zabytkowym budynkom drugą szansę. Może się to bowiem okazać inwestycja, która szybko zwróci się z nawiązką.

Spis treści:
Niecodzienna inwestycja, którą warto wziąć pod uwagę
Czy to się opłaci?
Nie zawsze można modernizować, jak się chce...
Inwestycja warta ryzyka
Drugie życie dla starych obiektów z duszą
Jakie obiekty czekają na inwestorów?


Nieruchomości zabytkowe dalej ciekawą inwestycją 

Inwestycja w nieruchomości zabytkowe to ciekawy i niecodzienny sposób lokowania kapitału. Inwestorzy często boją się kupować tego rodzaju obiekty z obawy przed dużym ryzykiem, jakie ze sobą niosą. Faktem jest, że obiekty takie jak dwory, zamki czy pałace na sprzedaż nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego. Nie wystarczy posiadanie odpowiedniego kapitału, który pozwoli na zakup nieruchomości. Potrzebna jest również wiedza i odpowiedni pomysł na adaptację obiektu.

Obecnie rynek nieruchomości zabytkowych może poszczycić się względnie bogatą ofertą. Pałace na sprzedaż rozsiane są po całym kraju, dzięki czemu inwestorzy mają możliwość wybrania najbardziej odpowiadającego im obiektu, zarówno pod kątem ceny samej nieruchomości zabytkowej, jak i jej przewidywanej rewitalizacji.

                                         Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż w Poznaniu

Inwestycyjne ryzyko? 

Niewątpliwie zainwestowanie kapitału w tego rodzaju obiekt komercyjny niesie ze sobą spore ryzyko. Przede wszystkim inwestor musi dysponować sporym kapitałem już na starcie. Wprawdzie na rynku są dostępne oferty sprzedaży nieruchomości zabytkowych w niskich cenach, jednak najczęściej są to obiekty bardzo zniszczone, wymagające ogromnego nakładu finansowego, jaki trzeba by ulokować w ich kapitalny remont. Ostatecznie więc zakup i doprowadzenie obiektu do odpowiedniego stanu pochłonęłoby duże nakłady finansowe.

Niezależnie od tego, czy pałac na sprzedaż cechuje się dobrym standardem technicznym, najczęściej i tak obiekt taki wymaga prac renowacyjnych. Z tego względu inwestor musi nie tylko posiadać środki finansowe na zakup nieruchomości zabytkowej, ale również dysponować odpowiednim zapleczem finansowym, aby pokryć koszty przywrócenia takiemu obiektowi świetności. Niejednokrotnie nieruchomości tego rodzaju nie posiadają pełnej dokumentacji technicznej, przez co wymagane prace remontowo-naprawcze często wychodzą w toku, podczas przeprowadzania procesu modernizacji. Jeśli więc inwestor nie jest doświadczony i nie weźmie pod uwagę nieprzewidzianych wydatków, kosztu projektów, pozwoleń, modernizacji i prac remontowych, może pogrążyć się finansowo, zamiast czerpać zyski z inwestycji.

Konserwator zabytków istotny podczas modernizacji obiektu 

Opieka konserwatora zabytków to kolejna istotna kwestia, o której kupującym zdarza się zapomnieć. Inwestor powinien sprawdzić, czy pałac na sprzedaż znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, jeszcze przed podjęciem decyzji ostatecznej o zakupie. Niejednokrotnie bowiem konserwator może wymagać od inwestora zastosowania konkretnych materiałów budowlano-wykończeniowych lub zamontowania konkretnej stolarki drzwiowej i okiennej. Aby spełnić te wymogi, inwestor może narazić się na wysokie dodatkowe koszty. Co więcej, dostosowanie procesu modernizacji do wymagań konserwatora zabytków może okazać się bardzo czasochłonne. Przedłużający się proces oddania obiektu do użytku będzie generował dla inwestora kolejne, niezaplanowane często wydatki, a to może stanowić dla niego spory problem.

Kwestie administracyjne związane z inwestycją również mogą okazać się dla inwestora kłopotliwe. Powinien on zatem jeszcze przed zakupem nieruchomości zbytkowej zorientować się, czy na pewno będzie miał możliwość modernizacji obiektu w zaplanowany przez siebie sposób, lub czy istnieje możliwość przebudowy lub rozbudowy pałacu na sprzedaż. Jeśli inwestor nie zadba o dopełnienie formalności i nie sprawdzi tego odpowiednio wcześniej, może przysporzyć sobie kolejnych problemów na drodze do ukończenia i oddania nieruchomości zabytkowej do użytku.

                                 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż w Poznaniu

Dlaczego warto? 

Wprawdzie inwestycja kapitału w tego rodzaju obiekty komercyjne wiąże się ze sporym ryzykiem, to jednak często obiekt taki może przynieść szybko satysfakcjonujące przychody. Dwory, zamki i pałace na sprzedaż to nieruchomości, którym niejednokrotnie warto dać drugą szansę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na główny atut nieruchomości zabytkowych - są to unikatowe obiekty, które posiadają charakterystyczny klimat. To właśnie ich wyjątkowy charakter sprawia, że jako obiekty pod inwestycję, wyróżniają się na rynku nieruchomości.

Nieruchomości zabytkowe mogą zostać przekształcone w klimatyczne hotele, centra konferencyjne, kurorty, pensjonaty czy apartamentowce. Wiele zależy od oczekiwań i pomysłu inwestora, jak również charakterystyki miejsca i samego obiektu. Dodatkowo jeśli obiekt posiada ciekawą historię, to inwestor może posłużyć się nią, aby nadać miejscu klimatu i zrobić z tej historii wizytówkę nieruchomości zabytkowej. Wiele osób ceni sobie możliwość spędzenia czasu w obiekcie, który posiada duszę i niesie ze sobą interesujące historie. Co więcej, odrestaurowana nieruchomość zabytkowa może stać się wizytówką danego miejsca, przyczyniając się do zwiększenia przepływu turystów przez region. Inwestor może się zatem pokusić o wsparcie finansowe ze strony władz miasta czy gminy.

Nieruchomości zabytkowe warte drugiej szansy 

Dwory, zamki i pałace na sprzedaż w Polsce stanowią interesujący segment nieruchomości inwestycyjnych. Charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem, niebanalną architekturą i często ciekawą historią. Dobrze przemyślany projekt modernizacji obiektu może przynieść spory zysk, dlatego inwestorzy coraz przychylniej przyglądają się nieruchomościom zabytkowym. Ich potencjał inwestycyjny jest bardzo duży. Inwestor powinien jednak podejść do zakupu takiego obiektu z pokorą, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia inwestycyjne. Dzięki temu zmniejszy ryzyko niepowodzenia swojego projektu.

                                      Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż w Polanowie

 Co oferuje rynek? 

Sporo obiektów odzyskało dawny blask i dzisiaj prosperuje bez zakłóceń. Potwierdza to, że zamki, dwory i pałace na sprzedaż to nieruchomości, którym warto dać drugą szansę. Na mapie kraju można znaleźć wiele inwestycji w zabytkowe nieruchomości, które przyniosły inwestorom finansowy sukces.

Rynek nieruchomości posiada obecnie całkiem bogaty wachlarz ofert, jeśli chodzi o nieruchomości zabytkowe. Inwestorzy mają do wyboru nie tylko pałace na sprzedaż, ale również malownicze dwory i historyczne zamki. Nieruchomości zabytkowe dostępne są niemal w całym kraju, różnią się przy tym pod względem powierzchni obiektu, działki na której dwór, zamek lub pałac na sprzedaż są posadowione, stanu technicznego itp. Kupujący mają zatem możliwość wybrania takiej nieruchomości zabytkowej, która będzie najlepiej dopasowana do ich indywidualnych oczekiwań.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl