Domy na sprzedaż cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących nieruchomości do zamieszkania. Podejmując decyzję o zakupie domu, przed kupującym stawianych jest kilka rozwiązań dotyczących najdogodniejszej formy zabudowania, czy wybrać dom wolnostojący, bliźniaka, czy może szeregówkę? Na cały proces decyzyjny wpływ ma wiele aspektów od prywatnych preferencji po regulacje prawne.

 

Spis treści
1. Jaki typ zabudowy wybierają Polacy?
2. Zabudowa jednorodzinna
3. Dla kogo dom w zabudowie bliźniaczej
4. Szeregówka jako kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym, a mieszkaniem
5. Podsumowanie

 

 

Domy na sprzedaż – jaka forma zabudowy jest najatrakcyjniejsza? 

Wśród wszystkich domów na sprzedaż, najczęściej wybierany typ zabudowy stanowi dom jednorodzinny. Według danych połowa polskiego społeczeństwa mieszka w tego typu zabudowie. Wybierając wolnostojący dom jednorodzinny zapewniamy sobie bezpieczeństwo oraz całkowitą prywatność. Szereg korzyści oraz zalet płynących z wyboru takiej zabudowy wiąże się z wyższymi kosztami zakupu owej nieruchomości. Na drugim miejscu w zestawieniach domów na sprzedaż pojawia się typ zabudowy bliźniaczej, który posiada wiele cech oraz zalet domów jednorodzinnych, a tym samym stanowi tańszą alternatywę dla kupujących. Ostatni rodzaj w kategorii domy na sprzedaż stanowią segmenty szeregowe. Jest to najmniej popularna forma zabudowy wybierana przez kupujących. Pomimo wielu zalet dom szeregowy posiada również wiele wad, które dla bardziej wymagających mogą okazać się kluczowe przy podjęciu decyzji.

 

Wady i zalety domów na sprzedaż o zabudowie jednorodzinnej 

Zabudowa jednorodzinna stanowi najbardziej popularny typ zabudowy zarówno wśród kupujących jak i deweloperów oraz biur architektonicznych przygotowujących projekty domów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność, niezależność oraz posiadających większy kapitał pieniężny na zakup takiej nieruchomości. Niewątpliwie największą zaletą domów jednorodzinnych jest ich całkowita prywatność oraz możliwość swobodnego zarządzania nieruchomością. Wszelkie decyzje związane z zagospodarowaniem działki oraz budynku podejmuje sam właściciel, co daje nieograniczone możliwości modernizacji, przebudowy oraz zmian wedle potrzeb właściciela. Wolnostojący budynek mieszkalny w większości przypadków usytuowany jest na większych działkach budowlanych, stwarzając dogodne warunki do zagospodarowania wolnej przestrzeni np. pod duży ogród bądź wybudowanie innego, mniejszego budynku pełniącego funkcje gospodarczo – techniczne lub przeznaczonego pod funkcje rekreacyjno – wypoczynkowe. Kolejną zaletą domów jednorodzinnych jest większa powierzchnia, dzięki której inwestor posiada większą swobodę w wykończeniu oraz aranżacji wszystkich pomieszczeń. Ten typ zabudowy z pewnością zostanie doceniony zarówno przez miłośników organizowania spotkań z przyjaciółmi do późnych godzin wieczornych oraz tych, który uwielbiają cisze i spokój. Domy w zabudowie jednorodzinnej na sprzedaż posiadają również wady. Do tych największych zaliczyć można ilość prac, które muszą zostać wykonane w celu utrzymania prawidłowego stanu zarówno budynku mieszkalnego jak i działki. Kolejnym minusem nieruchomości wolnostojących jest konieczność wykonywania napraw, które mogą okazać się bardzo kosztowne.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Malinowice

 

 Zabudowa bliźniacza – dla kogo okaże się strzałem w dziesiątkę?

Domy o zabudowie bliźniaczej stanowią swego rodzaju pośrednie rozwiązanie pomiędzy zabudową jednorodzinną, a zabudową szeregową. Ten typ zabudowy jest coraz częściej spotykany, ponieważ wynika z niego wiele zalet począwszy od procesu projektowania po eksploatację budynku w fazie użytkowania. Domy bliźniacze posiadają wiele zalet domu jednorodzinnego, a tym samym są znacznie tańsze co stanowi jeden z największych atutów tego typu zabudowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną posiadać dużo przestrzeni oraz większą prywatność. Poza niższym nakładem pieniężnym na zakup lub budowę bliźniaka, niższe są również koszty eksploatacyjne. Dzięki połączeniu dwóch budynków jedną ścianą polepszeniu ulegają warunki termiczne, a co za tym idzie zmniejszają się koszty ogrzewania obu obiektów mieszkalnych. Podobnie jak przy zabudowie jednorodzinnej, bliźniaki gwarantują dużą przestrzeń, prywatny ogród, osobne wejście do budynku. Każda zabudowa posiada również swoje wady, do jednej z największych wad domów bliźniaczych zaliczyć można sąsiedztwo osób zamieszkujących współdzielony budynek, które może okazać się uciążliwe. Wcześniej wspomniana ściana łącząca budynki ma również negatywne skutki jakimi są przechodzące dźwięki, jednakże rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie izolacji akustycznej, która w sprawnie wyciszy naszą przestrzeń. Poszukując domów na sprzedaż w zabudowie bliźniaczej należy przemyśleć wszelkie aspekty w okresie długofalowym, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie dla osób pragnących maksymalnej prywatności.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Bliźniak na sprzedaż Czempiń

Zabudowa szeregowa, czy warto inwestować?

Domy w zabudowie szeregowej stanowią najrzadziej wybierana opcję wśród kupujących. Jednakże, taka forma budynku mieszkalnego jest wypośrodkowaniem domu jednorodzinnego, bliźniaczego oraz mieszkania w bloku. W tym przypadku również główną zaletą tego typu zabudowy jest cena, która jest znacznie niższa od ceny domu jednorodzinnego, a tym samym mocno zbliżona do kwoty jaką musimy zapłacić za mieszkanie w bloku. Kolejnym pozytywnym aspektem jest posiadanie własnego ogródka. Jego wymiary z pewnością nie będą tak duże jak przy dwóch wcześniej opisywanych typach zabudowy, jednakże jest to większy komfort aniżeli balkon w lokalu mieszkalnym. Podobnie jak w przypadku domów bliźniaczych ściany łączące segmenty posiadają zalety i wady. Pozytywnie wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania, tym samym narażając mieszkańców na ciągłe hałasy, remont, czy głośne spotkania u sąsiadów. Bardzo ważną kwestią, która odgrywa kolosalną rolę w domach szeregowych jest problem z dostatecznym dostępem do światła słonecznego. Okna mogą wychodzić jedynie na dwie strony, ponieważ ściany boczne przylegają do kolejnych segmentów. Dom szeregowy stanowić będzie idealne rozwiązanie dla osób młodych, rodzin z dziećmi, które są towarzyskie ale tym samym potrzebują większej prywatności oraz dostępu do własnego podwórka. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla osób mocno ceniących sobie ciszę, typów samotników oraz tych którzy nerwowo reagują na większość sytuacji, zakłócających ich spokój.

 


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom w zabudowie szeregowej Tarnów

Jaki typ zabudowy wybrać? - podsumowanie

Podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze formy zabudowy jest uwarunkowane przez wiele czynników. Każdy rodzaj zabudowy mieszkaniowej będącej domem posiada szereg zalet jak i wad. Dla tych bardziej wymagających, poszukujących całkowitej prywatności i swobody w podejmowaniu decyzji większy nakład pieniężny na dom jednorodzinny nie będzie stanowić problemu, ponieważ w spojrzeniu długofalowym wybierając inną formę zabudowy inwestor nie będzie w pełni zadowolony. Dwa pozostałe rodzaje stanowią pewien kompromis pomiędzy posiadaniem prywatności oraz poniesionych mniejszych kosztów finansowych. Aktualnie ilość ofert domów na sprzedaż zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego jest na tyle wysoka, aby zaspokoić każde nawet najbardziej wyszukane gusta.