W obliczu niestabilnego rynku nieruchomości w 2023 roku, wiele osób zastanawia się nad tym, czy to odpowiedni moment na inwestycję w własne lokum. Wątpliwości wielu osób wzbudza fakt, że ceny mieszkań wciąż rośną, podczas gdy kredyty stają się trudniejsze do uzyskania, a inflacja nie daje o sobie zapomnieć.

 

Spis treści:

1. Ceny mieszkań na sprzedaż szybują w górę
2. Budowa domu jako alternatywa do zakupu mieszkania
3. Nowe przepisy sprzyjają budowie własnego domu
4. Ile kosztuje budowy nowego domu w 2023 roku?
5. Atrakcyjny czas budowy i koszty eksploatacji
6. Zakup działki pod budowę domu jako alternatywa dla mieszkań w mieście
7. Podsumowanie

Ceny mieszkań na sprzedaż szybują w górę

W obecnej sytacji na rynku mieszkaniowym coraz częściej pojawiają się opinie, że właśnie teraz budowa własnego domu może być korzystniejsza cenowo, niż zakup mieszkania na rynku pierwotnym.
Przyjrzyjmy się zatem tym argumentom i czynnikom, które mogą mieć na to wpływ. Warto wziąć je pod uwagę, planując swoją przyszłość mieszkaniową, zwłaszcza jeśli budowa domu była czymś, co od dawna braliśmy pod uwagę.

Budowa domu jako alternatywa do zakupu mieszkania

Jak wiadomo, decyzja między budową domu, a zakupem własnego mieszkania zależy od wielu czynników: od naszych preferencji, sytuacji finansowej, lokalizacji czy planów na przyszłość. Niemniej jednak, w kontekście obecnej sytuacji rynkowej, budowa własnego domu może okazać się korzystniejszą i atrakcyjniejszą opcją dla wielu osób.

Obserwując ceny w wielu polskich miastach: mieszkań na sprzedaż w Poznaniu, czy najdroższego rynku - mieszkań w Warszawie, widać wyraźni, że ceny stale rosną, a rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny. W większości dużych miast w Polsce średnie ceny m2 w sektorze mieszkaniowym przekroczyły już 10 tysięcy złotych i nadal mają tendencję wzrostową.

Z drugiej strony, zauważalne jest rosnące zainteresowanie budową domów na obrzeżach miast, gdzie dostępne są atrakcyjne działki budowlane, z coraz lepszą komunikacją do centrum. Dogodna infrastruktura drogowa, zwłaszcza w okolicach większych miast, jest stale rozbudowywana i poszerzana.

Eksperci z branży nieruchomości i budownictwa podkreślają, że pomimo długotrwałego wzrostu cen materiałów budowlanych z ostatnich lat, koszty budowy domów na obrzeżach miast spadły w ostatnim półroczu o około 5-7%. Ta obniżka cen materiałów stanowi argument za rozważeniem budowy własnego domu, szczególnie jeśli zależy nam na przestrzeni i inwestycji, która ma przynosić korzyści przez wiele lat.
Dlatego zasadne wydaję się rozglądanie się za atrakcyjną dla siebie działką na sprzedaż, już teraz, aby mieć rozeznanie w ofertach i przedziałach cenowych.

Nowe przepisy sprzyjają budowie własnego domu

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe przepisy pozwalające na budowę domu o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. To istotna zmiana, ponieważ wcześniejsza granica metrażu wynosiła 35 m2.

Ta nowelizacja jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które chcą zredukować koszty budowy i przyspieszyć proces realizacji swojego projektu. Dostępnych jest również sporo gotowych i ekonomicznych projektów domów tego typu, w bardzo atrakcyjnej cenie.

Dom bez pozwolenia, o powierzchni do 70 m2, wolny od zbędnych formalności, może zainteresować tych, którzy szukają przestrzeni większej niż w małym mieszkaniu, ale nie chcą angażować się w długotrwały proces uzyskiwania pozwoleń.
Dla tych, którzy planują inwestycję w nieruchomość o wysokiej wartości rynkowej, ale nie chcą czekać na formalności związane z pozwoleniem na budowę, nowe przepisy stanowią zachętę.

Ile kosztuje budowy nowego domu w 2023 roku?

Szacunkowy koszt budowy domu bez pozwolenia, do 70 m2, w wariancie ekonomicznym to ok. 300 tysięcy złotych, licząc za 1m2 kwotę 4200zł.
Przybliżony, szacunkowy koszt budowy domu większego, ok 100 m² w 2023 r. to ok. 400 tys. zł, a więc ok. 4 000 zł za metr.
Jednak przy budowie domu większego niż 70 m2, dochodzi więcej formalności i kosztów, takich jak kierownik budowy.

Do tych kwot oczywiście należy doliczyć cenę kupna działki pod zabudowę jednorodzinną, które w zależności od lokalizacji, są bardzo zróżnicowane, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Atrakcyjny czas budowy i koszty eksploatacji

Kolejnym argumentem na korzyść budowy domu jest czas. Wiele osób zaskakuje fakt, że czas budowy domu jest często krótszy niż budowy całego bloku mieszkalnego. Ponadto koszty eksploatacji domu, są często niższe niż mieszkania, zwłaszcza w kontekście wzrastających cen czynszów i usług komunalnych.

Podczas budowy domu mamy kontrolę nad projektowaniem, co pozwala na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, co nie jest możliwe w przypadku większości mieszkań w blokach. Odnawialne źródła energii stają się standardem w nowoczesnych domach i pozwalają obniżyć koszty eksploatacji, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i ogrzewanie.

Zakup działki pod budowę domu jako alternatywa dla mieszkań w mieście

Kupno domu na obrzeżach miasta może okazać się znacznie tańsze niż zakup mieszkania np. w Katowicach lub we Wrocławiu, zwłaszcza w centrum. Jednak wiadomo, że mieszkanie w takiej lokalizacji niesie ze sobą pewne ustępstwa, prawdopodobnie nie jest więc dla każdego. Przestrzeń jest większa, ceny są niższe, a dojazd do miasta może być równie dogodny.
Jest to szczególnie dobra alternatywa dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo.
Życie poza zgiełkiem miejskim i dostęp do ogrodu i świeżego powietrza stają się coraz bardziej atrakcyjny.
W obliczu rosnących cen mieszkań w miastach, budowa domu na obrzeżach może być inwestycją w lepszą jakość życia.

Wciąż dostępne są atrakcyjne działki pod budowę domu jednorodzinnego, niezależnie od metrażu, na jaki się zdecydujemy. Warto regularnie sprawdzać oferty, bo może się okazać, że zakup działki pod budowę domu to świetna alternatywa, której wcześniej nie braliśmy pod uwagę.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji między budową domu a zakupem mieszkania w 2023 roku to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jak widać, obecna sytuacja rynkowa sprawia, że budowa domu staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją. Obniżka cen materiałów budowlanych, zmiany w przepisach ułatwiające budowę małego domu, oraz większa przestrzeń na obrzeżach miast to argumenty, które przemawiają na korzyść domu jednorodzinnego.

Jednak nie jest to opcja dla wszystkich, jeśli bowiem cenimy sobie bliskość miejskich atrakcji, a ruchliwe ulice i miejski zgiełk tylko dodają temu uroku, to odpowiedź o lokalizację nasuwa się sama. W obliczu rosnących cen nieruchomości w miastach, warto rozważyć podmiejskie rejony, które dynamicznie się rozwijają.
Jeśli jesteśmy na etapie rozważania, dom pod miastem czy mieszkanie w mieście – to może właśnie teraz jest dobry czas na decyzję.