Domy na sprzedaż coraz liczniej pojawiają się w największych polskich miastach oraz blisko granic dużych aglomeracji. Nieruchomości tego rodzaju cieszą się z roku na rok większym uznaniem wśród nabywców. Polacy chcą mieszkać wygodnie, a dla wielu osób dodatkowym atutem jest duże poczucie prywatności oraz cisza i spokój. Plusem posiadania wolnostojącej nieruchomości jest ponadto zapewnione miejsce do parkowania w garażu lub na terenie posesji.

Spis treści:
Przybywa atrakcyjnych nieruchomości mieszkalnych
Rynek wtórny czy pierwotny?
Na rynku nie jest teraz łatwo
Jaką nieruchomość wybrać?
Zalety obiektów z rynku wtórnego
Zalety obiektów z rynku pierwotnego
Biuro nieruchomości pomoże znaleźć nieruchomość
Owocna współpraca dewelopera z biurem pośrednictwa

Liczba domów na sprzedaż rośnie

W Polsce corocznie przybywa domów na sprzedaż. Deweloperzy zauważają coraz większe zainteresowanie takiego rodzaju nieruchomościami mieszkalnymi wśród kupujących. Domy są przy tym budowane w różnej formie. Deweloperzy starczają na rynek najczęściej inwestycje szeregowe lub tzw. bliźniaki. Nieruchomości wolnostojące dużo częściej można kupić z rynku wtórnego, lub wybudować ze własnym zakresie na nabytej działce budowlanej.

Nie tylko z drugiej ręki, ale również nowe

Osoby poszukujące nieruchomości mieszkalnej coraz częściej kierują swój wzrok ku domowym obiektom. Sektor wtórny ma w tym segmencie bogatą ofertę. Na rynku dużo jest nieruchomości wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Kupujący mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru. Niemniej jednak sektor pierwotny również pamięta o nabywcach. Deweloperzy w ostatnich latach zaczęli dostarczać na polski rynek nieruchomości domy. Wiele z inwestycji realizowanych jest w obrębie dużych aglomeracji miejskich, ale warto zwrócić również uwagę na projekty, które powstają w mniejszych miejscowościach, oddalonych od dużych miast do około 50 km. Często ich ceny są dużo atrakcyjniejsze, a mniejsza liczba mieszkańców w miejscowości pozwala nabywcom domu cieszyć się większą swobodą, poczuciem prywatności i spokojem.

Nowoczesny dom na sprzedaż
fot. pexels.com

Sytuacja gospodarcza i polityka bankowa nie sprzyjają rynkowi nieruchomości

Obecnie rynek nieruchomości w Polsce żyje śledzeniem rosnącej inflacji, sytuacji gospodarczej w kraju oraz decyzjami banków. Te bowiem na tyle zaostrzyły procedury kredytowe, że wielu Polakom uniemożliwiły zaciągnięcie kredytów hipotecznych. To odbija się na kondycji rynku nieruchomości. Deweloperzy odczuwają mniejszą liczbę dopinanych transakcji lub – starając się utrzymać ich jak największą liczbę – godzą się na zmiany w warunkach umowy. Wielu inwestorów oraz osób kupujących nieruchomości zastanawia się, czy wkrótce sytuacja ulegnie poprawie. Analitycy rynku nie pozostawiają jednak złudzeń – jeszcze przez dłuższy czas Polacy nie odczują wyraźniej poprawy na rynku nieruchomości, która umożliwi im nabywanie lokali mieszkalnych w niższej cenie za metr kwadratowy.

Domy na sprzedaż – wybrać z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Dom na sprzedaż z rynku pierwotnego czy może wtórnego? Kupujący często zadają sobie to pytanie podczas poszukiwań idealnej nieruchomości do zamieszkania. Ostateczny wybór uzależniony jest w dużym stopniu od dostępności idealnego domu. Wiele zależy również od lokalizacji budynku, jego powierzchni a także ceny końcowej. Istotne są również takie kwestie, jak rozkład pomieszczeń, wielkość ogródka, sąsiedztwo, infrastruktura otoczenia itp. Nie można zatem założyć, że na przykład nieruchomość z rynku pierwotnego będzie zawsze lepszym wyborem, niż zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

Plusy nieruchomości z drugiej ręki

Obiekty mieszkalne sprzedawane przez obecnych właścicieli posiadają całkiem sporo zalet. To właśnie one skłaniają nabywców do składania ofert sprzedaży. Nieruchomości z rynku wtórnego często odznaczają się bardzo atrakcyjną lokalizacją. Jak wiadomo, ilość dobrze położonych gruntów budowlanych, zwłaszcza w dużych miastach, wciąż maleje. Nabycie budynku, który znajduje się blisko centrum, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą a równocześnie w kameralnym otoczeniu, stanowi dużą wartość. Kolejną zaletą jest zagospodarowany już ogród oraz urządzone wnętrza. Nawet, jeśli wymagają one odświeżenia lub modernizacji, to nowy właściciel nie musi odnawiać od razu wszystkich pokoi. Rozłożenie wykańczania wnętrz w czasie stanowi duże odciążenie dla domowego budżetu. Zazwyczaj fakt, że budynek stoi w danej okolicy co najmniej kilka lat, sprzyja dużemu rozwojowi okolicznej infrastruktury. Dzięki temu nowi mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do sklepów, punktów usługowych, przystanków komunikacji miejskiej, kościołów, szkół, żłobków, przedszkoli itp.

Plusy nieruchomości od deweloperów

Deweloperzy także prezentują atrakcyjną ofertę dla swoich potencjalnych klientów. Przede wszystkim oferują oni zupełnie nowe nieruchomości, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Z racji tego, że oddawane przez deweloperów domy są nowe, ich przyszli właściciele nie są narażani na naprawy, jak na przykład wymiana dachu czy odświeżenie elewacji. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego wykańczania i wyposażania wnętrz, bez konieczności pozbywania się starych paneli, tapet itp. Ponadto dużo nowocześniejsza jest też często bryła domów, które trafiają na rynek od deweloperów. Wygląd nieruchomości także jest dla nabywców bardzo ważnym kryterium wyboru.

Przy poszukiwaniu idealnego domu na sprzedaż pomoże wykwalifikowany pośrednik w obrocie nieruchomościami

Poszukiwania idealnego domu na sprzedaż mogą okazać się bardzo czasochłonnym procesem. Nieoceniona w tym wypadku może się okazać pomoc wykwalifikowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dzięki wsparciu doradcy, osoba poszukująca nieruchomości może skupić się na prywatnych sprawach, a poszukiwania przejmie od niego agent. Wyszuka on na rynku nieruchomości, które będą spełniały jego indywidualne kryteria poszukiwań, po czym zaprezentuje ofertę. Klient doradcy będzie mógł w zasadzie ograniczyć się do wyboru odpowiadających mu domów i odwiedzenia ich wraz z doradcą na żywo. Dodatkowym plusem skorzystania ze wsparcia biura nieruchomości jest brak konieczności angażowania się w dokumentację techniczną oraz prawną obiektu. Wszelkie formalności, wraz z umówieniem spotkania u notariusza, zorganizuje dla swojego klienta doradca w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo agent pomoże w negocjowaniu jak najbardziej atrakcyjnej ceny. Ostatecznie, nawet pomimo konieczności zapłacenia agentowi prowizji za jego pracę, dla klienta taka współpraca może okazać się opłacalna.

Biura nieruchomości wsparciem również dla deweloperów

Ze wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami chętnie korzystają również deweloperzy. Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości, deweloper zyskuje możliwość poszerzenia bazy potencjalnych kupujących. Pośrednik pomoże nie tylko w poszukiwaniach, ale – często przy umowach na wyłączność – w lepszym rozreklamowaniu inwestycji mieszkalnej. Działania takie pozwolą na szybsze znalezienie potencjalnych kupujących i uzyskaniu dla dewelopera jak najlepszej ceny zbycia nieruchomości. Również w tym przypadku pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie czuwał przy procesie podpisywania umowy notarialnej. Zapraszamy do kontaktu z WGN w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl