Segment zabytkowych domów na sprzedaż w Polsce jest bogaty w zróżnicowane oferty nieruchomości na sprzedaż. Dzięki temu inwestorzy mogą wybrać taki pałac, dwór czy zamek, który będzie im odpowiadała pod kątem finansowym. Mają także możliwość dopasowania obiektu pod własne plany rewitalizacji.

Spis treści:
Polskie zabytkowe nieruchomości
Nieruchomość wymagająca
Czy jest to opłacalna inwestycja?
Unikatowość zabytkowej nieruchomości jej największym atutem

 

Dwory, pałace, zamki - segment zabytkowych domów na sprzedaż w Polsce

Wśród innych obiektów o charakterze komercyjnym, segment zabytkowych domów na sprzedaż w Polsce nie należy do zbyt popularnych. Niejednokrotnie inwestycja w zabytkowy dwór, pałac lub zamek wiąże się z koniecznością posiadania dużego zaplecza finansowego, nie tylko na zakup obiektu, ale też jego remont i modernizację. Większości inwestorów nie zachwyca też sytuacja, gdy nad nieruchomością czuwa konserwator zabytków, z którego opinią trzeba się liczyć. Zakup zabytkowej nieruchomości pociąga za sobą szereg działań administracyjnych, konieczność uzyskania niezbędnych zezwoleń itp. Inwestycja w dwór, pałac czy zamek powinna więc zostać przez inwestora dokładnie przemyślana.

Z całą pewnością dwory, pałace i zamki to nieruchomości wymagające, ale wielu docenia je za niepowtarzalny klimat i niejednokrotnie bogatą, barwną historią. Ich kubatura daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o przyszłą adaptację. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy z zasobnym portfelem coraz przychylniej przyglądają się tego rodzaju obiektom, dostrzegając drzemiący w nich potencjał inwestycyjny.

Zabytkowe domy na sprzedaż w Polsce to obiekty o wyjątkowej architekturze, jednak potencjalni inwestorzy muszą się liczyć z trudnościami, jakie niesie ze sobą lokata kapitału w tego rodzaju obiekt.

Zabytkowe domy na sprzedaż w Polsce – dwory, pałace, zamki nie dla każdego inwestora


Zakup dworu, pałacu czy zamku może być bardzo lukratywną inwestycją. We wnętrzu takiej nieruchomości inwestor może stworzyć oryginalny hotel lub centrum biznesowe. Doskonale sprawdza się także połączenie turystyki z miejscami noclegowymi i gastronomią.

Potencjał zamków jest ogromny, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, jakie trudności może nastręczać tego typu inwestycja biznesowa. Przede wszystkim inwestor musi mieć na względzie, że inwestycja w dwór, pałac czy zamek wiąże się z dużymi kosztami. Ceny nieruchomości zabytkowych są zazwyczaj bardzo wysokie, o ile mowa o pałacach i dworach, które są w dobrej kondycji technicznej i nie wymagają zbyt dużych dodatkowych nakładów. Natomiast jeżeli inwestor ma w planach zakup taniej nieruchomości, to w niskiej cenie może liczyć zazwyczaj na ruinę. Oczywiście nie oznacza to, że w pałace i zamki, które popadły w zły stan techniczny, nie należy inwestować. Wręcz przeciwnie – czasem zakup w niskiej cenie zrujnowanej nieruchomości i wyremontowanie jej może okazać się bardziej opłacalne, niż zakup pałacu lub zamku nie wymagającego dużego nakładu finansowego. Jest to jednak dużo bardziej ryzykowna inwestycja, gdyż dokładny stan techniczny zabytkowych obiektów często nie jest znany.

Zabytkowe domy na sprzedaż w Polsce - ryzykowna inwestycja, która może przynieść duże zyski

Faktem jest, że zakup zabytkowego domu na sprzedaż w Polsce powinien zostać gruntownie przemyślany. Inwestor powinien zastanowić się nad interesującą go lokalizacją obiektu, jego wielkością i docelowym przeznaczeniu. Musi on również dysponować dużym kapitałem już na wejściu.
W przypadku nieruchomości o charakterze zabytkowym lokalizacja nie odgrywa kluczowej roli, chociaż oczywiście dobrze, jeśli dwór, zamek lub pałac będzie zlokalizowany w miarę blisko granic większego miasta.

Poszukując idealnej rezydencji czy zabytkowego domu na sprzedaż w Polsce inwestor powinien wcześniej wziąć pod uwagę, jaką funkcję będzie chciał nadać obiektowi. Czy ma to być duży hotel zapewniający dodatkową rozrywkę (pole golfowe, baseny, atrakcje przy jeziorze, sporty wodne itp.), czy może bardziej duże centrum biznesowe, oferujące miejsca noclegowe dla pracowników oraz przestronne sale konferencyjne umożliwiające zorganizowanie dużego kongresu lub szkolenia. A może ma to być bardziej kameralny obiekt oferujący różnorodne, luksusowe i oryginalne komnaty apartamentowe? Inwestor może też postawić na podkreślenie klimatu zamku i przywrócenie mu dawnego wyglądu - wówczas może czerpać zyski z turystyki i opłat pobieranych za zwiedzanie obiektu.

Poza samym obiektem inwestor powinien zwrócić uwagę także na teren przyległy do zamku czy pałacu. Często na terenie zabytkowego domu na sprzedaż w Polsce znajduje się historyczny park lub staw. Potencjał terenu przyległego do zamku stwarza wiele możliwości adaptacyjnych, które mogą stanowić wartość dodaną dla biznesu.

Inwestor powinien zdawać sobie sprawę z wielu przeszkód, jakie mogą stanąć mu na drodze podczas renowacji obiektu. Rzeczywisty stan techniczny dworu, pałacu lub zamku, który często jest ciężki do oszacowania podczas zakupu, konieczność dostosowania się do zaleceń konserwator zabytków (w sytuacji, gdy obiekt jest objęty jego opieką), koszty eksploatacji i utrzymania tak dużej nieruchomości - to tylko niektóre rzeczy, które inwestor powinien mieć na uwadze. Nieruchomości zabytkowe mogą nie posiadać pełnej dokumentacji technicznej, przez co inwestor może dowiedzieć się o konieczności przeprowadzenia prac naprawczych dopiero kiedy natknie się na problem podczas modernizacji obiektu. Przy tego rodzaju inwestycjach należy więc posiadać rezerwowe zaplecze finansowe na nieprzewidziane wydatki.


Dwory, pałace, zamki - inwestycja wymagająca nie tylko kapitału, ale i czasu...

Czas jest istotnym czynnikiem, który w przypadku tak dużych obiektów jak dwory, pałace czy zamki, może przysporzyć inwestorowi kłopotów. Z racji braku możliwości dokonania rzetelnej oceny stanu technicznego zabytkowego budynku wraz z terenami przyległymi, czas potrzebny na ukończenie projektu inwestycyjnego może się wydłużyć. Jeśli zatem inwestor zaplanował czerpanie pierwszych zysków w konkretnym terminie, to wydłużenie procesu renowacji nieruchomości może ten termin oddalić. To nie tylko pozbawi inwestora przychodów w oczekiwanym czasie, ale może także narazić go na dodatkowe koszty związane choćby z comiesięczną eksploatacją.

Strona administracyjna związana z inwestycją także może przysporzyć problemów. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości, inwestor powinien zorientować się czy na pewno będzie miał możliwość jej modernizacji w zaplanowany przez siebie sposób, lub czy istnieje możliwość przebudowy lub rozbudowy obiektu. Jeśli nie sprawdzi tego odpowiednio wcześniej, modernizacja obiektu może wydłużyć się w czasie lub wręcz okaże się niemożliwa według jego planów, co w konsekwencji przysporzy inwestorowi dodatkowych problemów.

Unikatowość dworów, pałaców i zamków doskonałym komercyjnym wabikiem

Inwestycja w zabytkową nieruchomość może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Niemniej jednak korzyści, jakie ze sobą niesie, mogą okazać się dużo wyższe. Przede wszystkim zabytkowe dwory, pałace i zamki są często unikatowe - ich wyjątkowy charakter i niepowtarzalny klimat sprawi, że będą wyróżniać się na rynku i przyciągać klientów. Jeśli nieruchomość taka zostanie przekształcona w klimatyczny hotel, restaurację, apartamentowiec, centrum konferencyjne, pensjonat itp., to do miejsca tego klientów może przyciągnąć wyjątkowy charakter nieruchomości. Swoja historią i klimatem może ona sama reklamować się na rynku, stanowiąc perełkę wśród konkurencji.


Zabytkowe domy na sprzedaż w Polsce- warto dać im drugą szansę

Na polskiej mapie zabytkowych domów na sprzedać znajduje się bardzo dużo niszczejących obiektów zabytkowych.Klimatyczne dwory, imponujące pałace czy zachwycające niegdyś zamki z roku na rok popadają w coraz większą ruinę. Warto dać tym obiektom drugą szansę, tym bardziej, że renowacja zabytkowej nieruchomości może stanowić doskonałą reklamę dla regionu. Odrestaurowany dwór, pałac czy zamek może stać się nie tylko jego wizytówką, ale także może przyczynić się do zwiększenia przepływu turystów w regionie. Inwestor może więc pokusić się o wsparcie władz regionu, co usprawni proces zakupu i odnowienia nieruchomości.

 

Magdalena Łozowicka
Redakcja Komercja24.pl