Oferta domów na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości cały czas się rozszerza. Nieruchomości mieszkalnych przybywa nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale również w mniejszych miejscowościach. Kupujący coraz chętniej kupują nieruchomości, która znajdują się poza granicami miast, jednak gwarantują łatwy dojazd do pobliskiej aglomeracji miejskiej.

Spis treści:

Wolnostojące nieruchomości atrakcyjną propozycją mieszkaniową
Dom kontra mieszkanie
Nieruchomości mieszkalne, które najszybciej się sprzedają
Ilość kondygnacji ma duże znaczenie
Aglomeracja czy mniejsza miejscowość?
Nowe lub z drugiej ręki – wybór należy do kupujących
Niszczejące nieruchomości mieszkalne z dużym potencjałem
Niedaleko dużego miasta, lecz poza jego zasięgiem

Domy na sprzedaż coraz bardziej kuszą kupujących

Osoby, które planują zakup nieruchomości, stają przed wyborem – dom, czy może mieszkanie na sprzedaż? Wybór oczywiście nie jest prosty. Wiele zależy od możliwości finansowych kupującego a także jego realnych potrzeb metrażowych. Dla wielu nabycie dużej, wolnostojącej nieruchomości, stanowi spełnienie marzeń. Taki obiekt nie tylko daje możliwość zamieszkania, ale również prowadzenia biznesu w zaciszu własnego domostwa. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla freelancerów oraz osób pracujących całkowicie zdalnie, które mogłyby wydzielić dla siebie z dostępnych w nieruchomości pomieszczeń gabinet do pracy. Domy kuszą także rodziny z dziećmi oraz pary, które planują powiększenie rodziny w najbliższym czasie.

Atrakcyjna alternatywa dla mieszkania

Wolnostojące nieruchomości mieszkalne przyciągają kupujących swoimi licznymi zaletami. Osoby, które cenią sobie ciszę, spokój i prywatność, z pewnością uznałyby tego rodzaju nieruchomości za bardziej atrakcyjne. Mieszkania także posiadają liczne zalety, jednak nie gwarantują tak dużej przestrzeni i prywatności, co wolnostojące lokum. Zaletą w przypadku domów jest oczywiście własna działka, która może zostać zaadaptowana wedle gustu właściciela. Z pewnością wybór wolnostojącej nieruchomości da nabywcy większe poczucie swobody, niż wybór mieszkania w bloku.

Jakie domy na sprzedaż najszybciej znajdują nabywców?

Jakiego rodzaju domy na sprzedaż są najszybciej sprzedawane? Przeważnie z rynku szybko schodzą nieduże domy, których powierzchnia nie przekracza 150 metrów kwadratowych. Należy pamiętać, że wraz z rosnącym metrażem, rośnie też cena nieruchomości. Nabycie mniejszej daje więc możliwość ograniczenia wydatków, chociaż nie jest to oczywiście norma. A to z tego względu, że cena za metr kwadratowy nieruchomości uzależniona jest od jej standardu, lokalizacji itp. Z pewnością jednak mniejsza nieruchomość oznacza mniejsze koszty wykończenia i umeblowania poszczególnych pomieszczeń.

Dom na sprzedaż
fot. pexels.com

Nieruchomość parterowa czy piętrowa?

Kupujący, którzy stają przed decyzją o zakupie nieruchomości mieszkalnej, poza metrażem i lokalizacją muszą też podjąć decyzję odnośnie ilości kondygnacji. Czy w ich przypadku bardziej sprawdzi się nieruchomość parterowa, czy może rozsądniejszym wyborem będzie nieruchomość piętrowa? Oba rozwiązania posiadają zalety i wady. W przypadku parterowych obiektów nie ma konieczności wspinania się po schodach, gdyż wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Z kolei piętrowe domy dają możliwość dokonania podziału na część dzienną (parter) i nocną (piętro). To także dobre rozwiązanie w przypadku rodzin, gdyż poszczególni mieszkańcy mogą udać się na osobne poziomy, aby sobie nie przeszkadzać, na przykład w sytuacji, gdy do dzieci przyjdą znajomi w odwiedziny.

Atrakcyjne domy na sprzedaż nie tylko w dużych miastach

Duże aglomeracje miejskie mają całkiem bogatą ofertę domów na sprzedaż. Niemnie coraz większe grono kupujących interesuje się nie nieruchomościami mieszalnymi w miastach, lecz tymi zlokalizowanymi poza ich granicami. Czy mieszkanie w cieniu dużego miasta rzeczywiście jest atrakcyjne. Jak najbardziej, dla kupującego taki wybór oznacza szereg korzyści. Przede wszystkim domy zlokalizowane w mniejszych miejscowościach. Ceny za metr kwadratowy są tu niższe, co oznacza, że kupujący ma dwie opcje. Może albo kupić nieruchomość mieszkalną w planowanym metrażu taniej (w stosunku do dużej aglomeracji miejskiej), albo nabyć większą nieruchomość, na ile tylko pozwoli mu budżet. Poza kwestią ceny, mniejsze miejscowości posiadają szereg innych zalet. Oferują możliwość zamieszkania z dala od miejskiego zgiełku, gdzie korki na ulicach i tłumy ludzi to norma. Zapewniają też możliwość mieszkania w bardziej kameralnych warunkach, w spokojnej okolicy. Oczywiście dla wielu osób istotne jest, aby lokalizacja w mniejszej miejscowości mimo wszystko umożliwiała prosty i szybki dojazd do dużego miasta.

Nieruchomości mieszkalne – lepszy rynek pierwotny czy wtórny?

Kwestia tego, czy nieruchomość jest z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego nie jest aż tak istotna. Czasami lepsze okazują się nowe inwestycje, które są bardziej nowoczesne. Innym razem kupujących może przyciągać nieruchomość z rynku wtórnego, która cechuje się lepszą lokalizacją, a także większą i zagospodarowaną już działką. Na rynku pierwotnym do użytku często oddawane są nieruchomości szeregowe oraz bliźniaki, chociaż deweloperzy dostarczają też na rynek nieruchomości wolnostojące. W przypadku rynku wtórnego, z pewnością bieżąca oferta budynków wolnostojących jest większa.

Domy na sprzedaż do remontu atrakcyjną alternatywą

Atrakcyjną alternatywą jest zakup nieruchomości do remontu - domy na sprzedaż, które wymagają renowacji, można nabyć po bardzo atrakcyjnej cenie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze nowy właściciel może przeznaczyć na remont i dostosowanie nieruchomości do swojego gustu. Obecnie na rynku jest sporo ofert niszczejących nieruchomości mieszkalnych. Wystarczy wiedza oraz pomysł na aranżację, aby tchnąć w nie drugie życie. Nieruchomości tego rodzaju to także dobra opcja zakupowa dla tych, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem na start. Kupując taniej nieruchomość do remontu, mogą powoli, małymi kroczkami wykańczać poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu zyskają nieruchomość mieszkalną, o której marzyli, bez konieczności zaciągania dużego kredytu hipotecznego.

Wygodnie i cicho blisko dużej aglomeracji miejskiej

Decyzja o wyprowadzce z dużego miasta powinna zostać przemyślana. Wprawdzie nieruchomości mieszkalne położone w mniejszych miejscowościach wydają się być wspaniałą kolebką do życia, jednak należy pamiętać o niedogodnościach. Przede wszystkim ilość sklepów i punktów usługowych jest w mniejszych miastach bardziej ograniczona. W przypadku konieczności wizyty w szpitalu, konieczna może się okazać wizyta w mieście. Istotna jest także kwestia pracy. Jeśli ktoś pracuje całkowicie zdalnie lub w systemie hybrydowym, to problem nie jest duży. Jednak gdy koniecznie stają się codzienne dojazdy do pracy w mieście, kupujący powinien dokładnie przekalkulować comiesięczne koszty paliwa, czasu poświęcanego na same dojazdy itp. Mieszkanie poza dużą aglomeracją miejską może się okazać spełnieniem marzeń, jednak powinna być to decyzja dobrze przemyślana. Poszukując tego rodzaju nieruchomości, warto przeglądać jedynie sprawdzone oferty.