Atrakcyjny dom jednorodzinny na sprzedaż to koszt rzędu kilku milionów złotych. Z anali WGN wynika, że tyle trzeba zapłacić za luksusową rezydencję w bardzo dobrej lokalizacji w Polsce. A jak prezentuje się oferta tego typu nieruchomości za granicą, np. w malowniczej w Hiszpanii?

Spis treści:
Luksusowe wille na sprzedaż
Rynek cenowy domów typu willa
Ceny willi w Warszawie
Rynek luksusowych domów we Wrocławiu
Bogata oferta WGN domów w Hiszpanii

Willa czyli luksusowy dom na sprzedaż?

Przeglądając oferty domów na sprzedaż trafiamy często na "wille". Czym charakteryzuje się nieruchomość tego typu? Nie ma żadnej definicji w tym zakresie. Pojęcie willa ma swoją genezę w starożytności. W czasach rzymskich tak nazywano domy mieszkalne patrycjuszy, czyli bogatych obywateli. Później, w okresie nowożytnym, nazwa willa odnosiła się do posiadłości, stylizowanych na klasyczne.

Przyjmuje się więc, że willa to większy, okazalszy dom na sprzedaż z ogrodem. Kupujący decydują się najczęściej nieduże domy jednorodzinne – o powierzchni 100 – 130 mkw. Jak wynika z analiz WGN  kilkanaście lat temu "na celowniku" były znacznie większe metraże, a hitem były tzw. domy wielopokoleniowe,gdzie pod jednym dachem mieszkało kilka generacji. Tego typu obiekty muszą mieć przynajmniej około 150 mkw. Były to domy duże, kilkupiętrowe, często na każdej kondygnacji wyposażone w łazienkę, kuchnię/aneks kuchenny itp. 

Standardową powierzchnią dla tradycyjnej willi na sprzedaż będzie około 200 mkw. powierzchni. A co decyuje o jej lususowych charakterze?  Przede wszystkim lokalizacja, standard wykończenia, wnętrze. Luksusowe domy na sprzedaż znajdują się przeważnie w enklawach willowych dużych miast, blisko zieleni i natury lub w turystycznych miejscowościach. Posiadłość luksusowa musi  się wyróżniać  również ciekawą architekturą, wykorzysrtaniem materiałów wysokiej klasy a także intersujacą aranżacją powierzchni dodatkowych. O luksusie świadczy wyposażenie domu w saunę, basen, SPA, siłownię czy kino domowe.

                                  Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: willa na sprzedaż we Wrocławiu

 

Ile kosztują luksusowe domy na sprzedaż?

Rozstrzał cenowy w przypadku luksusowych domów na sprzedaż jest bardzo duży. Jednak do najdroższych należą dwie lojkalizacje - rynki mieszkaniowe w Polsce – Warszawa, Wrocław, Kraków oraz atrakcyjne lokalizacje turystyczne: morze Mazury i góry, zwłąszcza kurorty narciarskie. 

Ceny najbardziej luksusowych domów na sprzedaż potrafią osiągać zawrotną cenę - nawet 25 tys. zł od metra. Na przykład- we Wrocławiu ponad 200 metrowa willa w bardzo wysokim standardzie – z wykorzystaniem materiałów typu marmurr i modne drewno marant, w zielonej dzielnicy Zalesie to koszt 4 mln zł.

Sympatycy nadmorskiego klimatu znajdą również coś dla siebie - posiadłość w Krynicy Morskiej o powierzchni 280 mto kwota ponad 2,5 mln zł (ponad 8 tys. zł/ m2).

                                  Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: willa na sprzedaż w Hiszpanii

Ceny luksusowych domów na sprzedaż w Warszawie

Ile kosztują luksusowe domy na sprzedaż w stolicy? Jak wynika z analiz WGN – Warszawa to generalnie jeden z najdroższych rynków nieruchomości w kraju. Podobne wyceny spotykamy tylko w niektórych kurortach turystycznych (Sopot, Zakopane itp.). W stolicy dobrze rozwinięty jest segment premium budownictwa jednorodzinnego. W ofertach przewijają się okazałe wille i posiadłości, naprawdę wygórowane cenowo.

Przykładem może być tu nieruchomość zlokalizowana w w dzielnicy Wesoła na najstarszym i najbardziej prestiżowym osiedlu Stara Miłosna. Dom o powierzchni 520 mkw., położony w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego gdzie z trzech stron rozpościera się naturalny las, w otoczeniu śpiewu ptaków, możliwości korzystania ze ścieżek pieszych i rowerowych oraz innych licznych atrakcji dla ludzi lubiących kontakt z naturą. Jednocześnie mieszkając blisko centrum Warszawy gdzie dotarcie samochodem zajmuje ok. 20 min.

Cena ofertowa nieruchomości: 2 650 000 zł.

WGN w swojej bazie ofert ma również atrakcyjny narożny dom w zabudowie szeregowej o pow. całkowitej 380 m2. Willa zlokalizowana jest w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy - Żoliborzu. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 200,44 m2, działka skrajna o powierzchni 396 m2.

Cena ofertowa nieruchomości: 2 800 000 zł.

Ile kosztują wille we Wrocławiu?

We Wrocławiu ceny luksusowych domów są mocno zróżnicowane – od stawek wynoszących 3000 – 3500 zł na peryferiach miasta do cen na poziomie nawet 18 tys. zł. Przykładem nieruchomości tak wysoko wycenionej jest jedna z posiadłości w dzielnicy Strachocin. Generalnie wyższymi wycenami premiowane są dzielnice uważane za atrakcyjne, „zielone enklawy. Charakter dzielnic willowych Wrocławia mają dalsze Krzyki, Oporów, Zalesie, Biskupin, Karłowice. Z kolei najniższe wyceny – na poziomie około 3000 zł/mkw. spotykamy na mocno rozbudowujących się peryferiach miasta.

W bazie ofert WGN znajduje się atrakcyjna willa o powierzchni całkowitej 320 m2 położona na zagospodarowanej, dużej działce o powierzchni 5225 m2, z pięknym ogrodem i skalniakiem wokół domu. Nieruchomość położona w bardzo dobrej lokalizacji (na Strachocinie), dojazd do Centrum zajmuje 15 min. Jest to zaciszne miejsce z pięknym widokiem na las. Wyjątkowa willa dla dużej rodziny jak również do prowadzenia działalności gospodarczej.

Cena ofertowa nieruchomości: 3 699 000 zł.

WGN posiada również na sprzedaż wyjątkową, bardzo komfortową willę położoną na pięknej dużej działce o powierzchni 1161 m2. Nieruchomość znajduje się w bezpośrednim otoczeniu ciszy i zieleni, a jednocześnie jest bardzo dobrze zlokalizowana, na osiedlu Jagodno, w bezpośrednim sąsiedztwie innej zabudowy rezydencjonalnej. Dom wzniesiony wg projektu ,,Biała Dama" o charakterze rezydencji.

Cena ofertowa nieruchomości: 1 930 000 zł.

                                  Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: willa na sprzedaż w Warszawie

Luksus po hiszpańsku

A może warto pomysleć o luksuowej willi w słonecznej Hiszpanii? WGN w swojej bazie ofert posiada nieruchomości m.in. na wybrzeżu Costa del Sol. Przykładowo: willa o powierzchni 510 m2 z 5 sypialniami apartamentowymi na jednym piętrze. Urzekający widok na Gibraltar i wybrzeże Afryki. Okna wychodzą na stronę zachodnią, co gwarantuje urzekające zachody słońca.

Cena ofertowa nieruchomości: 27 950 000 zł

Równie atrakcyjną ofertą jest również położona na wybrzeżu Costa del Sol willa na sprzedaż. Arkadio to klejnot architektury współczesnej dla tych, którzy poszukują wspaniałej posiadłości z najwyższej półki, która została zaprojektowana tak, aby zachwycać.
Projekt rezydencji został zwycięzcą konkursu The International Property Awards i otrzymał 2 Oskary w świecie nieruchomości jako Narodowy Zwycięzca w Hiszpanii i Najlepsza Nieruchomość Mieszkaniowa w Europie. Ta ultranowoczesna nieruchomość posiada przestronny otwarty salon, główną jadalnię, kuchnię, 6 sypialni z łazienkami, 1 toaletę gościnną, garderobę, spa z salą gimnastyczną oraz basenem, salon gier, duży garaż, itd.

Cena ofertowa nieruchomości: 25 370 000 zł