Domy na sprzedaż w Polsce stanowią segment rynku mieszkaniowego, który niestety nie dla wszystkich jest dostępny. Z uwagi na swój metraż, nieruchomości te są zwyczajnie dość drogie. Dodatkowo wymagają większego wkładu finansowego do urządzenia wszystkich pomieszczeń, niż w przypadku mieszkania, które nie dość, że ma mniejszy metraż, to jeszcze liczy mniej pomieszczeń. Mimo wszystko posiadanie własnej willi stanowi marzenie wielu osób. Czy można kupić taką nieruchomość w przystępnej cenie?

Spis treści:

Nieruchomości mieszkalne na polskim rynku

Lepsza jakość za wyższą cenę?

Nieruchomości z rynku pierwotnego

Czy z drugiej ręki jest taniej?

WGN prezentuje ofertę

Własna willa - podsumowanie

Atrakcyjna oferta domów na sprzedaż w Polsce

Jeśli chodzi o segment mieszkaniowy w Polsce, to domów na sprzedaż jest mniej, niż mieszkań. Deweloperzy cały czas dostarczają na rynek nowe budynki mieszkalne. Z uwagi na większe zainteresowanie oraz fakt, że na jednej działce mogą zrealizować dużą liczbę lokali, deweloperzy chętniej wybierają budowę mieszkań. Coraz częściej, zwłaszcza na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich, lub w niewielkiej odległości od miast, realizowane są osiedla willowe. Deweloperzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że Polakom zależy na bogatszej ofercie domów na sprzedaż. Coraz chętniej więcej realizują tego rodzaju projekty.


fot. WGN Kołobrzeg / Dom w Białogardzie na sprzedaż

Większa powierzchnia to większe możliwości, ale też wyższa cena...

Nieruchomości willowe charakteryzują się nie tylko dużą powierzchnią mieszkalną. Z uwagi na większą niż w mieszkaniach przestrzeń, w budynkach tego rodzaju można wydzielić także pracownię. Dużym atutem jest też własny ogródek oraz garaż lub miejsce do parkowania na terenie działki. Wolnostojąca nieruchomość stwarza bardzo szerokie możliwości adaptacyjne. To właśnie między innymi dlatego domy na sprzedaż cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony prywatnych nabywców, jak również przedsiębiorców, którzy poszukują idealnej nieruchomości pod biznes. Czasami nabywca stara się połączyć obie funkcje, czyli nabyć nieruchomość, w której będzie mógł równocześnie mieszkań, jak również prowadzić biznes. Dużo zależy w tym przypadku od profilu działalności.

Deweloperzy dostarczają na rynek nowe domy na sprzedaż – czy można je tanio kupić?

Czy domy na sprzedaż zawsze są drogie? Niestety ceny nieruchomości o charakterze mieszkalnym często są wysokie na tyle, że nabywcy dokładniej analizują, czy rozsądniej będzie nabyć willę czy komfortowe mieszkanie. Deweloperzy starają się jednak wychodzić nabywcom naprzeciw. W ostatnich latach daje się zauważyć wzrost liczby realizowanych przez deweloperów osiedli willowych. Większość z nich powstaje na obrzeżach miast albo poza ich granicami, w niewielkiej odległości, która umożliwi swobodny dojazd do aglomeracji, na przykład do miejsca pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu deweloperzy mogą sprzedawać nieruchomości w bardziej atrakcyjnych dla portfeli nabywców cenach.


fot. WGN Szprotawa / Dom na sprzedaż w Szprotawie

Sektor wtórny potrafi być droższy

Niektórzy nabywcy, którzy poszukują willi do zamieszkania, kierują swój wzrok ku nieruchomościom z sektora wtórnego. Liczą, że nieruchomości z drugiej ręki będą po prostu tańsze. Czy rzeczywiście można na to liczyć? Wbrew pozorom, domy na sprzedaż z sektora wtórnego potrafią być droższe od tych nowo wybudowanych przez deweloperów. Wszystko przez to, że niejednokrotnie są to nieruchomości wykończone i gotowe do zamieszkania. Ponadto często starsze domy cechują się dużo bardziej atrakcyjną lokalizacją niż ta, którą deweloperzy oferują przy nowych projektach inwestycyjnych. Dodatkowo infrastruktura otoczenia często jest już rozbudowana, dzięki czemu przyszli właściciele domu na sprzedaż będą mogli korzystać z punktów handlowych, usługowych i rozrywkowych, a także przystanków komunikacji miejskiej, przychodni itp. Nabywając nieruchomość z sektora wtórnego nie należy więc liczyć na to, że będzie ona tańsza, niż domy na sprzedaż z sektora pierwotnego.


fot. WGN Polkowice / Dom bliźniak na sprzedaż w Polkowicach

Jakie domy na sprzedaż oferuje rynek? Przeglądamy oferty biur WGN

Czy na rynku nieruchomości w Polsce dostępne są atrakcyjne domy na sprzedaż, które można nabyć w kwocie do 500 000 złotych? Postanowiliśmy przejrzeć oferty dostępne w biurach WGN. Poniżej prezentujemy przykładowe z nich, które mieszczą się w tej kwocie.

WGN Polkowice jest wyłącznym agentem sprzedaży bliźniaka w Polkowicach. Dom na sprzedaż ma powierzchnię prawie 109 metrów kwadratowych i liczy 5 pokoi. Budynek jest posadowiony na działce o powierzchni 243 metrów kwadratowych. Bliźniak pochodzi z rynku pierwotnego. Deweloper planuje oddać inwestycję do użytku w ostatnim kwartale 2023 roku. Nieruchomość jest gotowa do sprzedaży w stanie surowym, zamkniętym. Cena ofertowa wynosi 449 000 złotych.

WGN Brodnica jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego, która zlokalizowana jest w Brodnicy. Budynek wolnostojący znajduje się na działce o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Teren można zagospodarować pod własny gust. Dom na sprzedaż ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych. Na dwóch kondygnacjach rozlokowane są 4 pokoje. W bryle budynku znajduje się garaż z wydzielona kotłownią. Nieruchomość została oddana do użytku w 2010 roku. Obecnie podzielona jest na dwa osobne lokale, jednak osobne wejścia można zlikwidować i przekształcić nieruchomość w budynek jednorodzinny. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 440 000 złotych.

WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości w Szprotawie. Znajduje się tutaj dom na sprzedaż o powierzchni 347 metrów kwadratowych. Willa liczy 6 pokoi, które są rozmieszczone na 2 piętrach. Działka, na której posadowiony jest budynek, posiada imponujące rozmiary. Nowy właściciel będzie miał do dyspozycji teren o powierzchni 9223 metrów kwadratowych. Nieruchomość wymaga wykończenia. Została wystawiona na sprzedaż za 335 557 złotych.

WGN Kołobrzeg jest wyłącznym agentem sprzedaży wolnostojącej nieruchomości o charakterze mieszkalnym zlokalizowanej w Białogardzie. Dom na sprzedaż ma powierzchnię 225 metrów kwadratowych. Mieści się na działce o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Budynek został oddany do użytku w 1988 roku. Obiekt liczy 6 pokoi, które są rozlokowane na 3 kondygnacjach. Nieruchomość wymaga remontu. Cena ofertowa wynosi 459 900 złotych.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, na rynku nieruchomości w Polsce znajduje się całkiem sporo domów na sprzedaż, których cena nie przekracza 500 000 złotych. Można znaleźć nawet dużo tańsze oferty, jednak zazwyczaj w parze z niższą ceną idzie konieczność poświęcenia większego budżetu na remont budynku oraz zagospodarowanie terenów przyległych. Czasem jednak jest to dużo bardziej opłacalną opcja, ponieważ nawet przeznaczając pieniądze na remont, można wykończyć nieruchomość taniej, niż zakupić gotowy, wyremontowany budynek.

Komfortowe nieruchomości w dobrej cenie?

Nieruchomości wolnostojące cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy nabywca może sobie pozwolić na na ich zakup w danym momencie, jednak wiele osób stale monitoruje rynek w poszukiwaniu cenowej okazji.