Inwestycja w kamienicę na sprzedaż, wbrew pozorom, może przynieść wiele korzyści, przede wszystkim zarobkowych. Rynek premium w Polsce nadal jest w stanie rozwoju i posiada duży potencjał. Prezstiżowe, odreastaurowane kamienice cieszą się wzrostem zainteresowania zarówno w segmencie biurowym,mieszkalnym jak również handlowo-usługowym pod kątem gastronomii. Stylowe budynki, zachwycające piękną oryginalną elewacją zachęcają do inwestowania w nie i wybierania jako siedziby firm, hoteli, biur, czy też apartamentów pod wynajem. Oczywiście, tak jak przed każdym innym zakupem, inwestycję w kamienicę na sprzedaż należy przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka ewentualności.


Spis treści:

Zainwestuj w kamienicę.
Co inwestor musi wiedzieć przed zakupem kamienicy?
Charakterystyka rynku kamienic
Ceny
Opłacalność inwestycji w kamienicę.


Inwestycja w kamienicę - dlaczego warto?

Kamienice na sprzedaż zazwyczaj zlokalizowane są centrach miast przy starówkach bądź przy większych atrakcjach turystycznych.Unikalnego stylu starych kamienic, na prózno możemy szukać w nowym budownictwie. Ich odwzorowanie jest ciężke do zrealizowania. Każda kamienica stanowi historię, a każda historia budzi pewne emocje, wspomnienia dawnego życia. Takiego klimatu nie da się przenieść. Przedwojenne budynki dają duże pole do popisu pod kątem aranżacji. Ich charakterystyczną cechą są przestronne wnętrza, wysokie sufity i duże okna, co już samo w sobie stanowi ozdobę tego miejsca.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: kamienice na sprzedaż

Inwestując w kamienicę na sprzedaż, inwestujemy w wielki potencjał architektoniczny. Chociaż poczatkowo perspektywa przeprowadzenia remontu może odstraszać, to finalnie potrafi zachwycić najbardziej wysublimowane gusta. Ich zastosowanie znajdziemy zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, ale idealnie będą spełniać swoją rolę jako prestiżowa lokalizacja firmy. Jednocześnie nadają się również jako inwestycje o charakterze hotelowym lub apartamentowym. Jak widać, inwestycja w kamienicę na sprzedaż, to katalog niekończących się możliwości.

 Must know, przed zakupem kamienicy!

Jedną z ważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę przed inwestycją w kamienicę, jest jej stan prawny. Pomimo tego, że część z nich jest w posiadaniu miasta, wspólnoty mieszkaniowej lub prywatnego właściela, to istnieją też takie,u których kwestie własnoścowe są wciąż nieuregulowane. Prawo własności sprawdzimy w księdze wieczystej. Modernizajcę i remont kaminicy może utrudnić uznanie jej za zabytkową. Każda ingerencja w strukturę budynku wymaga zgody konserwatora zabytku. Jest to aspekt pozornie zniechęcający, ale należy podkreślić, że nadzór owego konserwatora chroni historyczną budowlę przed zatraceniem jej oryginalnych kształtów i niepowtarzalnego charakteru. Warto też zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Czy kamienica przechodziła odpowiednie konserwacje oraz stan instalacji elektrycznych i wodnokanalizacyjnych, a także rodzaj ogrzewania.

 Rynek kamienic

Od kilku lat możemy zaobserwować rozwój rynku kamienic w największych miastach Polski. Jeszcze niedawno popadające w ruinę budynki z dziewiętnastego wieku, teraz odrestaurowane obiekty prestiżowe, cieszą oko swoją elewacją oraz wzmożoną populanością wśród inwestorów.

Ceny kamienic na sprzedaż

Inwestycja w kamienicę na sprzedaż, jak wyglądają ceny? Wśród ofert WGN, lidera sprzedaży nieruchomości, znajduje się około 30 kamienic zarówno o charakterze biurowym jak i mieszkalnym. Obecnie najdrożdsza kamienica na sprzedaż znajduje się na wrocławskim rynku i jej cena wynosi 20 000 000. Obiekt o lącznej powierzchni użytkowej około 2200 metrów kwadartowych,został odrestaurowany w 2000 roku. Na chwilę obecną jest w 95 % wynajmowany i zagospodarowany pod lokale gastronomiczne, biuro oraz hotel. Wrocław to miasto, w którym rynek kamienic jest jednym z najbardziej znaczących. Wynika to z faktu, że pod kątem liczebności, w tym mieście jest ich najwięcej , a dzięki systematycznym inwestycjom w kamienice na sprzedaż – są w większości odnowione.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: kamienice na sprzedaż

Wsród pozostałych ofert WGN we Wrocławiu znajdzie się również nieruchomość w cenie 7 000 000 zł. W innych miastach Polski, przykładowo w Bolesławcu za obiekt w ścisłym centrum mista, o łącznej powiechni 215,8 metrów kwadratowych, sprzedający chce 1 880 000 zł, czyli 8 712 zł za metr kwadratowy. Z kolei w Dzierżoniowie, 700 metrów od Centrum miasta i jego rynku,w ofercie jest kamienica Moście Niepodległości. Nieruchomośc ta została wyceniona na 3 500 000 zlotych. Dużo ciekawych obiektów możemy znaleźć w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ceny za metr kwadratowy zaczynają się nawet od 396 zł, a kończą na 4 825 zł.


Czy inwestycja w kamienice na sprzedaż przy obecnych cenach się opłaca 

Chociaż rynek kamienic na sprzedaż jest stosunkowo młody, to rozwija się w szybkim tempie. Mieszkania czy apartamenty na sprzedaż w odrestaurowanych kamienicach wielkorotnie uzyskują wysokie ceny. Co więcej, inwestorzy nie muszą się dłużej martwić restaurowaniem owych budynków, ponieważ aktualnie powstaje bardzo dużo profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Przykłady udanych ralizacji są dowodem na powodzenie inwestycji w kamienice na sprzedaż. Jednym z nich jest nieruchomość na ul. Wilczej w Warszawie. Zmieniła ona swoje oblicze i znacząco podniosła swoją wartość pomimo dużych kosztów odresturowania. Możemy tutaj zaobserwować, jak jedna z najlepiej zachowanych kamienic dziewiętnastego wieku stała się miejscem prestiżowym z nową energią.

Inwestycje w kamienice na sprzedaż coraz częsciej są postrzegane jako dobra luksuowe i nieurchomości premium. W obecnych czasach wiele osób rezygnuje z inwestowania w masowo budowane osiedla, na rzecz miejsc, w których odnajdą historię – murów kamienic. Podczas podejmowania decyzjo odnośnie zakupy kamienicy, oprócz zosrientowania na jest stan techniczny i aspekty prawne- warto zwrócić uwagę na własne odczucia względem niej. Według WGN zakup kamienicy cieszy się największą popularnością wśród deweloperów oraz prywatnych inwestorów. Bardzo dużo firm decyduje się na inwestycję w kamienicę jako siedzibę firmy. Według ekspertów, po pandemii ten trend może się nasilić, ponieważ duża biurowa przestrzeń nie będzie już tak znacząca w dobie pracy zdalnej i hybrydowej.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: kamienice na sprzedaż

Zachęcającym aspekem jest fakt, że ta nieruchomość nigdy nie straci na wartości a nawet wręcz przeciwnie – wartość ta wzrasta z każdym kolejnym rokiem. To zasługa lokalizacji kamienic, które znajdują się głównie w okolicach centrum miast, gdzie ich zurbanizowanie jest największe. To ona również dykuje ceny tych prestizowych nieruchomości. Pod uwagę przy jej uwzględnianiu brana jest też powierzchnia budynku, jej stan techniczny, wielkość działki, liczba pomieszczeń i media – na przykład sposób ogrzewania. Nabywcy zwracają również uwagę na to, czy nieruchomość nadaje się do rozbudowy np. o dodatkową kondygnację lub czy uda im się zmienić przeznaczanie pomieszczenia, np. z biurowego na mieszkalny i odwrotnie.

Według rynkowych analiz kamienica jest nie tylko świetną lokatą kapitału, ale tez sposobem na jego pomnożenie. Jest to efektem wyraźnych perspektyw rentowności takiego przedsięwzięcia, które gwarantują spory zysk dla inwestora. Budynek nada się na zorganizownaie mieszkań na wynajem lub sprzedaż. Parter zazwyczaj gospodaruje się na lokale usługowo-biurowe, handlowe czy hotelowe.

 

Paulina Wierzejska