Inwestorzy coraz częściej szukają ciekawych nieruchomości zabytkowych na sprzedaż. Jedną z kategorii są atrakcyjne dwory, pałace i zamki – nieruchomości luksusowe, które mogą pełnić funkcję hotelu czy restauracji. Deweloperzy natomiast szukają perełek w opuszczonych budynkach architektury miejskiej, jak szpitale, fabryki a nawet koszary. Przeszkodą nie jest nawet kosztowna rewitalizacja zabytków pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Bowiem atrakcyjność nieruchomości zabytkowych na sprzedaż stanowi kuszącą inwestycję.

Spis treści:
Definicja nieruchomości zabytkowej
Co czeka inwestora?
Plusy inwestycji w zabytek
Zabytkowe inspiracje
Dolnośląski szlak zabytkowych nieruchomości
Pałacyk myśliwski Moja Wola
Oferty nieruchomości zabytkowych w bazie WGN

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż – co kryje się pod tym pojęciem?

Definicję nieruchomości zabytkowej na sprzedaż określa Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z art. 3. pkt 1 i 2 „zabytek nieruchomy to nieruchomość, jej część lub zespół nieruchomości”, „będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. Najprościej ujmując - nieruchomość zabytkowa na sprzedaż to budynek, który powstał w okresie lub epoce zakończonej. Zachowanie zabytku leży więc w interesie społecznym ponieważ zabytki posiadają ogromną wartość historyczną a także artystyczną.

Jakie zabytki rozróżniamy? Kamienice, pałace na sprzedaż, dwory, zamki, kościoły, folwarki, spichlerz, obiekty poindustrialne. Według szacunków na terenie Polski może znajdować się ponad 120 tys2 zabytków, z czego ogromny procent znajduje się na Dolnym Śląsku. Ten region Polski znany jest również jako zagłębie rezydencji, pałaców i dworków. Stąd przyciągający turystów i fanów architektury „Szlak zamków i pałaców Dolnego Śląska” – piszemy o nim w dalszej części artykułu.

Inwestycja w zabytek to niewątpliwe atrakcja dla inwestora. Szczególną gratkę stanowi dla deweloperów specjalizujących się w rewitalizacji starych zabytków infrastruktury miejskiej i przerabianiem ich na hotele. Nocleg w starej fabryce bawełny czy koszarach wojskowych? Dla szukających noclegu już nie tylko komfort ma znaczenie. Coraz częściej wybiera się obiekty z ciekawą przeszłością lub niebanalnym wystrojem.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż

Przed jakimi wyzwaniami stoi inwestor?

Inwestor, który marzy o zakupie zabytku a następnie przystosowanie go np. pod hotel musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim kwestie finansowe – nieruchomości zabytkowe na sprzedaż wymagają sporych nakładów finansowych – nie tylko sam zakup a przede wszystkim remont i dostosowanie budynku do rodzaju inwestycji.

Kolejną kwestią jest dłuższy czas zwrotu z inwestycji. Nie od razu właściciel będzie mógł czerpać zyski ze swojej nieruchomości. Zakup, rewitalizacja a następnie reklama nowego obiektu pociągają za sobą kolejne wydatki. Plusem jest jednak pomysł i dobry marketing – zainteresowanych noclegiem w nietypowym miejscu jest bardzo dużo.

Inwestując w zabytkową nieruchomość trzeba koniecznie pamiętać, że inwestycja wiąże się z pewnymi regulacjami prawnymi oraz konieczną współpracą z konserwatorem zabytków. Już na etapie planowania trzeba konsultować z nim wszelkie zmiany, które inwestor chce wprowadzić. Czasem uzyskanie zgody na ingerencję wymaga dużej dawki cierpliwości i czasu. Nie warto jednak rezygnować z uzyskania przychylności konserwatora zabytków – modernizacja bez jego zgody ciągnie za sobą karę grzywny lub karę pozbawienia wolności.

Czy warto interesować się zabytkiem?

Zakup nieruchomości zabytkowej to nie tylko kary, ograniczenia i stały nadzór konserwatora zabytków. Jednym z plusów takiej inwestycji jest możliwość obniżenia kosztów poprzez różnego rodzaje dotacje z Unii Europejskiej lub programów ministerialnych. Oczywiście, wysokość subwencji zależna jest od wartości nieruchomości, walorów historycznych i artystycznych. Równie istotny jest pomysł na jej rewitalizację i przeznaczenie. Bonifikata określona jest przez Ustawę o ochronie i opiece nad zabytkami, o której już pisaliśmy. Zgodnie z nią dotacja może wynieść od 50-100% wartości robót modernizacyjnych.

Według analityków WGN nowy trend związany z nieruchomościami zabytkowymi na sprzedaż wynika przede wszystkich z ich walorów artystycznych i architektonicznych.

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż – ciekawe projekty inspiracją dla inwestorów

Przeglądając ofertę obiektów komercyjnych nieruchomości zabytkowe na sprzedaż wyraźnie wyróżniają się na ich tle. Przede wszystkim są nietuzinkowe, oryginalne, często unikatowe na skalę światową. Uwagę przykuwa ich architektura, dopracowane szczegółowo wnętrze oraz historyczne pochodzenie. Organizacja pobytu w takim oryginalnym miejscu wzbudza spore zainteresowanie osób korzystających z tego typu obiektów a tym samym powoduje wzrost popytu na zabytki u deweloperów.

Warto zauważyć również, że rewitalizacja nieruchomości zabytkowych na sprzedaż wpływa na przestrzeń miejską, wzbogacając ją. Jednym z przykładów wykorzystania historycznego budynku jest Młyn Maria, położony nad Odrą we Wrocławiu. Deweloper zachowując dawny wygląd miejsca, stworzył prestiżowy budynek mieszkalny.

Równie ciekawą inwestycją jest rewitalizacja Browaru Wrocławskiego. Doskonale widać w tym miejscu poszanowanie dla tradycji i historii zabudowań, przy jednoczesnym dodaniu nowoczesnej funkcjonalności. Luksusowe obiekty loftowe nawiązują swoimi nazwami do dawnych przestrzeni – Leżakownia, Stara Stajnia i Butelkownia.

Obie te inwestycje pokazują wyraźnie, że pozostawienie historycznego obiektu mogłoby się wiązać z utratą ogromnego potencjału. A dzięki rewitalizacji nieruchomość zabytkowa zyskała nowe życie a na mapie Wrocławia pojawiały się niekonwencjonalne przestrzenie.

„Szlak zamków i pałaców Dolnego Śląska” – gratka dla miłośników pięknej architektury

Skoro dotarliśmy do inspiracji dla inwestorów nie sposób ominąć „Szlaku zamków i pałaców Dolnego Śląska”. Burzliwa przeszłość Dolnego Śląska oraz jego przepiękne położenie regionu sprawiają, że region ten przyciąga miłośników pałaców, dworów, ruin czy zamków. Zabytki położone są często w pięknych okolicznościach przyrody, często w otoczeniu lasów, skał i jezior. Bajkowa sceneria pozwala jeszcze bardziej wczuć się w historię tych miejsc – któż z nas nie chciałby przenieść się do czasów rycerzy lub poczuć się, jak na gość na przyjęciu w rezydencji.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż

Dolnośląska Organizacja Turystyczna, w ramach projektu CERTESS, wybrała najpiękniejsze nieruchomości zabytkowe, tworząc Europejski Szlak Zamków i Pałaców. Na tej liście znajduje się 21 zamków oraz pałaców na terenie Polski, m.in. Zamek Czocha słynący ze swoich tajemnic pochodzących z czasów II wojny światowej czy Książ - trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Oprócz pięknych zmodernizowanych obiektów pełniących funkcje komercyjne, na terenie Dolnego Śląska można znaleźć zaniedbane dworki, dwory i rezydencje, które czekają na inwestora, który wykorzystałby ich potencjał.

Pałacyk Moja Wola – ewenement na skalę światową

W dawnym kompleksie lasów myśliborskich, w powiecie ostrowskim znajduje się unikatowy nie tylko w skali kraju, pałac myśliwski z poł. XIX w. Niezwykłym walorem Mojej Woli jest zewnętrzna fasada elewacji obita płatami z kory dębu korkowego, sprowadzonego z Portugalii. Jest to jeden z dwóch tego typu obiektów w Europie. Do dnia dzisiejszego pałac zachował oryginalną formę z okresu powstania oraz niepowtarzalną architektoniczną urodę. Jak wiele tego typu zabytków ma za sobą burzliwą historią, pełną zwrotów akcji i zmian właścicieli. W 1992 r. został przekazany gminie, a następnie sprzedany osobie prywatnej, która obiektu nie używała. Skutkiem zaniedbań i braku nadzoru pałacyk Moja Wola niszczał i popadał w ruinę. Dzięki staraniom lokalnej społeczności oraz nagłośnieniu sprawy w mediach ta nieruchomość zabytkowa na sprzedaż ma szansę powrotu do czasów świetności. Nowy właściciel zobowiązał się bowiem do zabezpieczenia obiektu oraz wykorzystania jego walorów do celów turystyczno – artystycznych.

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż w ofercie WGN

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż mogą stanowić doskonała inwestycję. Wystarczy, by przyszły właściciel posiadał pomysł na zagospodarowanie przestrzeni oraz odpowiedni kapitał finansowy. Grupa WGN specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości komercyjnych i premium, nic więc dziwnego, że w bazie ofert WGN znajduje się bogaty wybór pałaców, zamków i dworów.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: pałac na sprzedaż

Ekskluzywny pałac na Dolnym Śląsku

Biuro WGN w Bolesławcu jest wyłącznym agentem sprzedaży ekskluzywnego 4- kondygnacyjnego pałacu na sprzedaż położonego na Dolnym Śląsku, w powiecie lwóweckim. Budynek wraz z przylegającym parkiem oraz budynkami folwarcznymi wchodzi w skład kompleksu pałacowo – parkowego. Nieruchomość zabytkowa na sprzedaż przyciąga wzrok elegancką i reprezentacyjną bryłą. Pałac wraz z parkiem objęty jest ochroną konserwatorską.

Cena ofertowa: 9,9 mln zł

Unikatowy zespół pałacowo – parkowy pod Poznaniem

WGN w swojej bazie ofert ma barokowy pałac w Wielkopolsce. Pałac zbudowany został w latach 1698 – 1700. Ostatnia przebudowa, podczas której powstał taras oraz balkon, nastąpiła w 1904 r. W skład pałacu wchodzi 10 sal konferencyjnych, a na poddaszy znajdują się mansardowe pokoje. Pałac ma powierzchnię 2 000 m2, na działce o powierzchni 43 500 m2. Przynależący do nieruchomości zabytkowej lipowy park zajmuje 4,13 ha powierzchni. Zespół pałacowo – parkowy idealnie nadaje się na hotel z restauracją, miejsce do organizacji wesel i innych przyjęć, centrum konferencyjne lub SPA.

Cena ofertowa: 3,9 mln zł