Zwrot, sformułowanie „smart home” jest coraz częściej spotykane i słyszalne nie tylko w branżach budowlanych, architektonicznych czy nieruchomości oraz technologicznych, ale także w codziennych rozmowach osób w różnorakim przedziale wiekowym. Czym zatem jest smart home? Co stoi za tym pojęciem? I jak to możliwe, że dom, a więc materia nieożywiona, może być inteligenta? W tym artykule przyjrzymy się wymienianemu zagadnieniu, które bez wątpienia niesie ze sobą wiele treści, spekulacji i różnorodnych emocji. To też istotne zagadnienie, jeśli planujesz kupić dom lub mieszkanie i być może chcesz je wyposażyć w nowoczesną technologię, która wspomoże Twoje codzienne funkcjonowanie i zdecydowanie je uprości oraz sprawi, że będziesz znacznie bardziej efektywny.

 


Spis treści:

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?
Co zawiera w sobie smart home?
Czy warto?


Objaśnienia dotyczące smart home

Na początek kilka objaśnień w sprawie inteligentnego domu. O tym zagadnieniu mówimy wtedy, gdy łączymy nieruchomość mieszkalną (choć w równym stopniu może dotyczyć to budynków także niemieszkalnych, takich jak na przykład biura) z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwiają domownikom i osobom mającym dostęp do interfejsu użytkownika danego sprzętu sterować zainstalowanymi technologiami zdalnie. W ten sposób w dużej mierze niektóre z czynności czy prac domowych obywają się samoistnie, są zautomatyzowane. Nowoczesne „roboty” wykonują szereg prac (przy)domowych, aby zapewnić domownikom odpowiedni poziom poczucia bezpieczeństwa i komfortu, ale także pomóc zaoszczędzić pieniądze.

                             Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:domy na sprzedaż

 


Co składa się na inteligentny dom? 

Istotną kwestią do omówienia jest to, jakie rozwiązania technologiczne obecnie są coraz częściej spotykane w nie tylko luksusowych domach. To przydatna informacja także dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się kupić dom czy mieszkanie i chcą swoje nowe lokum usprawnić w taki sposób, aby komfortowo i wygodnie w nim mieszkać oraz oszczędzać czas i pieniądze.

Najczęściej wymienianymi systemami instalowanymi w domach są różnego rodzaju detektory, czujniki, ale także oświetlenie i nawet ogrzewanie. Automatyczny sposób ich funkcjonowania jest zaprogramowany poprzez jeden w pełni zintegrowany mechanizm pozwalający na zaoszczędzenie czasu oraz energii na zajmowanie się osobno każdym z wymienionych elementów. Nie można zapomnieć, że do urządzeń składających się na smart home są właśnie także różnego rodzaju interfejsy, panele oraz przyciski umożliwiające łatwe sterowanie domem i jego komponentami.

Jednakże aby wszystko ze sobą spójnie działało, musi zostać podłączone do globalnej sieci, do internetu, który umożliwia szybkie rozgałęzienie połączeń między systemami i ich uruchamianie czy sterowanie nimi. Tym sposobem smartfon poprzez aplikację staje się swoistym centrum dowodzenia i zarządzania domem lub mieszkaniem.

Technologia i nauka gna do przodu, a to oznacza, że z czasem nowoczesnych rozwiązań ułatwiających i upraszczających codzienność domową będzie coraz więcej. Już teraz jest ich bardzo dużo. Można by wymienić chociażby systemy bezpieczeństwa, takie jak wspomniane już czujniki, np. gazu, dymu, ale także ruchu, a nawet inteligentne zamki w drzwiach wejściowych. Nie zapominajmy również o alarmach czy kamerach – nierzadko uruchamiających się przy wykryciu ruchu; systemy związane z regulacją temperatury w pomieszczeniach czy monitorowania zużycia energii. Chcąc zwiększyć komfort w mieszkaniu czy domu można zainstalować także system automatycznych rolet. Współczesny świat obfituje w różnego rodzaju mobilne i zdalnie uruchamiane przyrządy sprzątające lub przykładowo przygotowujące kawę.

Dzięki zintegrowaniu wszystkich systemów ze sobą w łatwy sposób można uruchomić światło poprzez ruch lub nastawić czajnik stojący na kuchennym blacie w domu, dopiero wychodząc z pracy. Jeśli doda się do tego na przykład włączenie automatycznego robota sprzątającego podłogę – domownik wraca do swojego odkurzonego lokum, w którym czeka na niego świeżo zaparzona herbata, a światło uruchomi się tuż po przekroczeniu progu. Być może osoba ta zechce wypić gorący napar przy ulubione muzyce. Włączenie jej to nic prostszego niż wypowiedzenie konkretnych słów do zaprogramowanego odpowiednio odtwarzacza.

Choć w większości jesteśmy przyzwyczajeni do takich obrazów z filmów i książek traktujących o futurystycznych czasach, należy zdać sobie sprawę, że te dawniej niemieszczące się pomysły w głowie już stały się naszą rzeczywistością. Nie jest to już tylko temat science-fiction. Urządzenia składające się na to, że możemy nazwać dom inteligentnym, bo niemalże żywym, działającym prawie samoistnie oraz ułatwiającym codzienne funkcjonowanie człowiekowi oraz podnoszenie jego luksusu i statusu życia jest usprawnieniem dla każdego. Można by wręcz powiedzieć, że człowiek zaczął się komunikować ze swoim domem. Ale aby było to możliwe, trzeba koniecznie pamiętać, aby systemy były między sobą jak najbardziej kompatybilne.

                             Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:domy na sprzedaż

 

 


Czy warto zainwestować w tę technologię? 

Być może stoisz przed wyborem zakupienia domu, mieszkania, a może większej posiadłości lub ta decyzja jest za Tobą, ale aranżacja danej nieruchomości wciąż jest w strefie planów. To idealny moment na zastanowienie się, jakie technologie ułatwiające codzienne życie warto byłoby zainstalować w tym lokum. A może zwyczajnie chcesz do obecnego mieszkania dodać kilka unowocześnień. W każdym przypadku prawdopodobnie pojawi się w głowie myśl, czy w ogóle warto skorzystać z takich rozwiązań. Kwestię finansów odłóżmy nieco na bok – w tym przypadku najlepiej samodzielnie przejrzeć interesujące inteligentne systemy, sprawdzić ich cenę oraz własne możliwości budżetowe. W tym artykule zajmiemy się nieco inną sprawą i spojrzeniem na smart home pod odmiennym kątem niż finansowym.

Inteligentne rozwiązania sprawdzą się świetnie w każdym domu i mieszkaniu, ale także w budynkach niemieszkalnych. Coraz więcej biur korzysta z udogodnień nowoczesnej technologii (choćby poprzez podłączenie systemu ewidencji godzin pracy za pomocą czytnika linii papilarnych). Oczywiście nie trzeba od razu wyposażać posesji naraz w każdy polecany sprzęt, ale warto rozważyć, co dokładnie spełniłoby określone wymagania i marzenia oraz ułatwiło sposób funkcjonowania i oszczędziło czas, a więc zwiększyło efektywność. Dobrze dobrana i zintegrowana technologia pozwoli również na zaoszczędzenie energii oraz pieniędzy. Ponadto będzie idealnym rozwiązaniem i ogromną pomocą dla osób z różnymi niepełnosprawnościami lub problemami zdrowotnymi.

Smart home to zwiększone bezpieczeństwo samego domu, jak i domowników. Poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie lub panel zarządzania technologiami domowymi można mieć bezpośrednią i pełną kontrolę nad sprzętami. Od tego momentu nie trzeba wstawać z kanapy, aby podkręcić grzanie w zimie lub podnosić się z łóżka wieczorem, aby wyłączyć światło lub zmienić jego natężenie. Smart home, a więc inteligentny dom, to ogrom korzyści, które daje intuicyjne wykorzystywanie zautomatyzowanych sprzętów.