Rządowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania - „Mieszkanie dla Młodych”, funkcjonuje już od niemal 2 lat i 9 miesięcy. W przyszłym roku program ma być jednak wygaszany, a jego miejsce ma zająć nowy rządowy program - „Mieszkanie Plus”. O ile program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do osób, które chcą kupić nieruchomość, o tyle program „Mieszkanie Plus” będzie oferował mieszkania na wynajem z opcją późniejszego ich wykupienia na własność.

Zarówno kupujący, jak również deweloperzy, czują że czasu na decyzję o zakupie/sprzedaży mieszkania zostało niewiele. Wiele inwestycji jest więc szeroko reklamowanych. Deweloperzy starają się jak mogą, aby dotrzeć do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” i chcą zwrócić ich uwagę na swoje inwestycje.

Również analitycy WGN postanowili zrobić przegląd rynku i aktualnej oferty mieszkań dostępnych w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Jedną z propozycji, która zwróciła naszą uwagę, jest Bukowe Osiedle. Inwestycja powstała w Trzebnicy przy ulicy Oleśnickiej. Za jej powstanie odpowiada PSG Deweloper.
Bukowe Osiedle jest kompleksem mieszkaniowym zlokalizowanym w sąsiedztwie osiedla domów jednorodzinnych. Okolica jest cicha i spokojna, co gwarantuje dużą prywatność i zapewnia relaks mieszkańcom. W bliskiej odległości znajduje się komunikacja miejska, dzięki czemu na osiedlu zamieszkać mogą również osoby niezmotoryzowane. Duża liczba terenów rekreacyjnych zapewnia możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. W ramach inwestycji powstaje 6 budynków cechujących się niską zabudową. W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” deweloper oferuje mieszkanie zlokalizowane w budynku A, na parterze. Mieszkanie to ma powierzchnię 50,76 metrów kwadratowych. Do mieszkania przynależy również balkon o powierzchni ponad 6 metrów kwadratowych. W cenie 3940 zł za metr kwadratowy zyskujemy 2 pokoje (w tym jeden z aneksem kuchennym) i łazienkę, oraz ponad 9.metrowy korytarz.
W sumie za mieszkanie takie trzeba by zapłacić 199 990 złotych. To dość konkurencyjna cena.

W chwili obecnej, w ramach inwestycji, została ukończona budowa budynku A. W ostatnim kwartale 2016 roku do użytku ma zostać oddany budynek B, do trzeciego kwartału 2017 roku – budynek C, natomiast do pierwszego kwartału 2018 roku ma powstać budynek D. W sumie deweloper planuje jeszcze budowę budynków E i F. Każdy z budynków liczy po 4 kondygnacje.
To naprawdę ciekawa oferta, zważywszy, że osiedle jest kameralne i prestiżowe.

Wewnątrz kompleksu, pomiędzy poszczególnymi budynkami, ma powstać między innymi plac zabaw dla najmłodszych.

Powyższa oferta to tylko jeden przykład z bogatej oferty, jaką ma dla nas w dalszym ciągu rynek nieruchomości. Mieszkań z dofinansowaniem w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” w dalszym ciągu jest sporo.

Mieszkania dostępne w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” nie odbiegają standardem od innych. To doskonała propozycja dla osób, którym zależy na możliwie najtańszym zakupie własnego mieszkania, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego standardu. Co więcej, w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego można mówić zasadniczo jedynie o kosztach urządzenia i wyposażenia. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego niejednokrotnie dochodzą jeszcze przeróbki,remonty itp., co pochłania nie tylko pieniądze, ale również czas.
Oczywiście zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak również te z rynku wtórnego, mają swoje zalety. Tylko od kupującego zależy, jakie ma priorytety i które rozwiązanie bardziej mu odpowiada.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN