Mieszkania na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych

Rynek mieszkań na sprzedaż w Polsce sukcesywnie się rozwija. Co zaskakujące, w okresie pandemii koronawirusa lokale mieszkalne sprzedawały się nadzwyczaj dobrze. Jednak w kolejnym roku dało się już zauważyć spadek zainteresowania. Wynikało to po części z faktu, że ceny lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży gwałtownie wzrosły. Ponadto drastycznie zwiększyły się ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Wraz za nimi wzrosły też ceny usług budowlano-wykończeniowych. Kupujący zdawali sobie sprawę z tego, że budżet potrzebny na zakup M. to nie wszystko.

Wiele osób po przekalkulowaniu kosztów wykończenia lokalu mieszkalnego, stwierdzała, że w obecnym okresie były one zbyt wysokie. W efekcie część z potencjalnych nabywców M. rezygnowała z zakupu w tym niesprzyjającym okresie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że sprzedaż lokali mieszkalnych zupełnie stanęła. W dalszym ciągu atrakcyjne mieszkania na sprzedaż znikały z rynku. Mowa tu o niewielkich lokalach mieszkalnych, których cena nie była zbyt wygórowana. Takie M. przyciągały zarówno prywatnych nabywców, jak również inwestorów.

Jakie M. są popularne?

Jak jest obecnie? Preferencje mieszkaniowe nie uległy gwałtownym zmianom. W dalszym ciągu najszybciej z rynku znikają niewielkie lokale mieszkalne, które charakteryzują się atrakcyjną ceną. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, jak również M. z rynku wtórnego.

Kompaktowe kawalerki oraz niewielkie dwupokojowe lokale mieszkalne dalej przyciągają najwięcej osób zainteresowanych. To dobre M. na start, jak również świetne lokale pod inwestycję.

Program Pierwsze Mieszkanie na pomóc zwiększyć dostępność mieszkań na sprzedaż

Rządowy program wsparcia Pierwsze Mieszkanie wszedł w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. Z miejsca banki uświadczyły napływu wniosków od osób, które chciały zostać beneficjentami programu. Można było odnieść wrażenie, że wiele osób, które zdecydowało się zrezygnować z zakupu własnego M. po wybuchu pandemii koronawirusa, czekało na moment, aż rządowy program wejdzie w życie. Co takiego program Pierwsze Mieszkanie oferuje swoim beneficjentom, że zainteresowanie nim jest tak wyraźne?

Program oferuje możliwość skorzystania z dwóch wariantów – Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego. Jego dużą zaletą jest brak ograniczeń metrażowych, a także umożliwienie beneficjentom wyboru rynku, z którego chcą nabyć lokal mieszkalny. Oznacza to, że kupujący mogą nabywać zarówno mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, jak również mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego. Istotnym ograniczeniem w programie Pierwsze Mieszkanie jest wiek beneficjentów, który nie może wynosić więcej, niż 45 lat.

Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe

W ramach programu Pierwsze Mieszkanie dostępne są dwa filary wsparcia – Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. W ramach opcji Bezpieczny Kredyt 2% beneficjent może uzyskać kredyt hipoteczny na zakup swojego pierwszego lokalu mieszkalnego.

Kredyt ten cechuje się niskim oprocentowanie w wysokości 2%, jednak należy mieć na uwadze, że oprocentowanie to będzie obowiązywać przez okres pierwszych 10 lat. Dodatkowo do wspomnianych 2% należy doliczyć marżę banku. Kwota kredytu hipotecznego może wynieść do 500 000 złotych w przypadku singli i 600 000 złotych w przypadku małężeństw lub par wychowujących co najmniej jedno dziecko. Beneficjent nie może mieć więcej, niż 45 lat. Kredyt może zostać przeznaczony na zakup mieszkania na sprzedaż lub domu jednorodzinnego. Ponadto może on zostać przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego lub zakup działki budowlanej.

Drugą opcją dostępną w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie jest Konto Mieszkaniowe. Jest ono specjalnym kontem oszczędnościowym, które oferowane jest przez banki komercyjne, biorące udział w rządowym programie. Na Koncie Mieszkaniowym beneficjent ma możliwość gromadzenia środków finansowych, które będzie mógł przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Okres oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym wynosi od 3 do 10 lat. Beneficjent zobowiązany jest do dokonywania comiesięcznych wpłat w kwocie od 500 złotych do 2000 złotych rocznie. W efekcie w skali roku zgromadzi na koncie od 6 000 złotych do 24 000 złotych. Oprocentowanie na Koncie Mieszkaniowym zależne jest od banku, w którym beneficjent założy konto. Co istotne, odsetki będą zwonione od podatku Belki. Jeśli beneficjent dokona minimum 11 wpłat w ciągu roku, państwo zapewni mu Premię Mieszkaniową.

 


Mieszkania na sprzedaż z większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców

Niewątpliwie program Pierwsze Mieszkanie przyczynił się do wzrostu zainteresowania mieszkaniami na sprzedaż. Część osób, która przed jego wejściem w życie wahała się, czy jest to dobry moment na zakup nieruchomości , po wejściu w życie rządowego programu wsparcia Pierwsze Mieszkanie, zdecydowała się na złożenie wniosku o udział w programie i poszukiwanie wymarzonego M. Program Pierwsze Mieszkanie spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Oczywiście nie wszyscy Polacy mogą z niego skorzystać, ponieważ dyskwalifikuje ich na przykład wiek, jednak mimo wszystko zainteresowanie programem Pierwsze Mieszkanie jest w tym roku spore.

Podsumowanie

Bieżący, 2023 rok był całkiem dobrym rokiem dla sektora mieszkaniowego na polskim rynku nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony nabywców. Często chętnie wybierają je oni ze względu na bardzo atrakcyjną lokalizację lub fakt, że są to niejednokrotnie wykończone i gotowe do zamieszkania M. Także rynek pierwotny cieszy się zainteresowaniem.

Deweloperzy spogladają na rynek z pozytywnym nastawieniem, co przekłada się na pojawianie się na rynku nowych projektów inwestycyjnych. Rządowy program wsparcia Pierwsze Mieszkanie z pewnością będzie przyciągał kolejnych beneficjentów, korzy będą chcieli skorzystać z formy wsparcia, jaką oferuje – Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego. Można się spodziewać, że kolejny, 2024 rok, będzie dla segmentu mieszkaniowego korzystny. Na rynek będą trafiały kolejne nowe mieszkania na sprzedaż, co przyczyni się do urozmaicenia bieżącej oferty w tym sektorze.