Jeśli chcemy zaadaptować strych jako pomieszczenie użytkowe, musimy uzyskać pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń. Załatwienie tej formalności jest proste i dość szybkie. Czasami jednak musimy dodatkowo sporządzić projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. Dzieje się tak, gdy podczas adaptacji zamierzamy wprowadzić zmiany w zewnętrznym wyglądzie domu (np. dodatkowe okna), chcemy doprowadzić do poddasza instalację gazową lub jeśli konieczne będzie zmodyfikowanie konstrukcji budynku (np. wzmocnienie stropu). W przypadku adaptacji strychu w budynku wielorodzinnym niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli budynku. Następnie po zakończeniu remontu wymagane jest powiadomienie urzędu, by został dla nas naliczony podatek od nieruchomości.

Od czego zaczynamy adaptację ? Jeśli chcemy żeby powierzchnia na poddaszu spełniła swoją rolę i była w pełni wygodna, musimy zmierzyć średnią wysokość tego pomieszczenia – najlepiej by wysokość nie była mniejsza niż 220 cm. Musimy również pamiętać, że realizacja użytkowego poddasza wiąże się z dodatkowym obciążeniem stropu niższej kondygnacji. Dawniej domy były budowane w sposób oszczędnościowy, więc nośność stropów może odbiegać od aktualnych wymagań. Zatem przy stropie drewnianym warto go wzmocnić poprzez wstawienie dodatkowych belek, a przy stropie żelbetowym i ceramicznym należy poradzić się konstruktora budowlanego.

Następnie warto sprawdzić dach oraz ocieplenie poddasza: czy nic nie przecieka, czy nic nie jest zniszczone oraz czy pomieszczenie jest wystarczająco docieplone. Czasami niezbędne jest położenie izolacji przeciwwilgociowej oraz zaizolowanie dachu. Co najczęściej stosujemy przy izolacji dachu ? Najczęściej wybieranymi materiałami jest wełna mineralna skalna i szklana oraz styropian. Musimy również sprawdzić w jakim stanie jest dach. Trwałość blachy wynosi około 50 lat, a dachówki ceramicznej około 100 lat. Jeśli stan jest w porządku, nie musimy nic z tym robić.

Kolejną czynnością jest doprowadzenie instalacji do poddasza oraz wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Jeśli nie ma wykonanych okien, to warto je wykonać na tym etapie remontu. Dzięki zamontowaniu okien połaciowych sprawimy, że do wnętrz dotrze jak najwięcej naturalnego światła. Następnie jest czas na wykonanie konstrukcji ścianek działowych oraz sufitu podwieszanego. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie instalacji we wnętrzu pomieszczenia oraz zamontowanie podłogi. Na samym końcu montujemy ściany działowe, sufit oraz wykańczamy ściany i podłogi. Przypominamy, że przy wybieraniu schodów, warto dobrze rozważyć za i przeciw – schody muszą być przede wszystkim bezpieczne i wygodne, by każdy mógł po nich bezproblemowo wejść.

Dzięki adaptacji poddasza w domu lub strychu nad mieszkaniem możemy uzyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną. Musimy mieć jednak świadomość, że adaptacja takiego pomieszczenia to trudne zadanie, gdyż nie każde poddasze możemy przystosować do naszych potrzeb oraz dostosować do zamierzonego celu. Adaptacją strychu możemy zająć się my sami, ale warto zasięgnąć porady architekta i konstruktora.


Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN