Ładny zapach powinien zawsze panować w domu, to sprawia, że chętniej do niego wracamy po pracy czy po zakupach, nie jesteśmy sfrustrowani, a wręcz jesteśmy przyjemnie przywitani naszym ulubionym zapachem. Zapach dobrany do naszych preferencji spowoduje, że nasze mieszkanie będzie komfortowe i przytulne. Zapach, który czujemy zapada nam na długo w pamięć, odczuwanie go w późniejszym czasie, w pewnych sytuacjach sprawia, że albo mamy przyjemne, pozytywne wspomnienia z tym zapachem albo odwrotnie.
Zapach, który mamy w domu powinien nam się kojarzyć bardzo pozytywnie, zatem jak o to zadbać?


fot. Pixabay

Czystość i komfort

Zapachy w mieszkaniu mogą być tłumione przez gotowanie mocno aromatycznych potraw, czy produktów takich jak ryby, smażenie mięsa, czy gotowanie różnego rodzaju wywarów. Ważne jest jednak, aby ten zapach nie utrzymywał się długo w pomieszczeniu dlatego trzeba otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Jeżeli bierzemy pod uwagę kuchnię to warto zadbać o obecność ziół, są one ładne, więc dodadzą elegancji kuchennemu blatu czy parapetu, ale także będą ładnie pachniały i niwelowały zapachy gotowania.

Podstawą ładnego zapachu w mieszkaniu jest częste wietrzenie pomieszczeń, dbanie o czystość podłóg, szafek, a także mebli, zwłaszcza tapicerowanych, które bardzo szybko absorbują zapachy. Pranie pościeli i dywanów ma także ogromne znaczenie nie tylko ze względów zapachu ale i higieny.


fot. Pixabay

Sposoby na uzyskanie ładnego zapachu

Odświeżacze powietrza

W wielu sklepach dostępne są przedmioty, które mają za zadanie uwalniać zapach, wybór zależy tylko o nas i naszych upodobań. Mogą to być automatyczne odświeżacze, które co określoną ilość minut wydobywają z siebie wybrany przez nas zapach, są również zapachy, które wkłada się w gniazdko i stale uwalnia się woń.

Kominki i kadzidełka

Kominki to ciekawa opcja na jesienno-zimowy okres, ponieważ ich wygląd może pasować do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, Halloween lub innych tematycznych dni. Wkłada się do nich podgrzewacz a na gorę wlewa ulubiony zapach, pod wpływem ciepła wydobywa się kojący zapach.

Kadzidełka dostępne są w wielu drogeriach, zapala się je a aromatyzowana pałeczka spala się i pachnie, jest to jednak bardzo mocny zapach i nie każdy preferuje tak mocną woń.

Świece

Wybór świec jest naprawdę ogromny, sojowe, perłowe, w słoikach lub w formie małych podgrzewaczy, wystarczy tylko poszukać wyjątkowego zapachu dla siebie i podpalić, aby zapach otulił nas. Bardzo klimatycznie wygląda to wieczorem, kiedy wieczory są coraz dłuższe a taka świeca dodaje przytulności pomieszczeniu.

Świeże kwiaty

Dla miłośników naturalnych zapachów polecam dbanie o świeże kwiaty lub doniczkowe, które posiadają ładny, intensywny zapach. Takim przykładem mogą być lilie bądź róże, które ładnie pachną i pięknie wyglądają.