Prace porządkowe

Póki jesienna pogoda nas rozpieszcza, warto spędzić więcej czasu w ogrodzie i zadbać o prezencję ogrodu. Na początek konieczne jest odświeżenie rabat kwiatowych usuwając chwasty, resztki roślin, a także przyciąć uschnięte liście czy pędy. Niektóre rośliny wymagają otulenia ich przed pierwszymi przymrozkami, pomoże przy tym specjalna włóknina, która przepuszcza powietrze oraz wodę ale tez chroni rośliny przed przemarznięciem.


fot. Pixabay

Sadzenie nowych roślin

Jesień to dobra pora roku na zaplanowanie rozsadzenia roślin na sezon wiosenny, należy pomyśleć gdzie i jakie rośliny cebulowe chcemy posiadać. Tulipany, hiacynty, krokusy lub narcyzy to kwiaty wyrastające z cebulek, które należy posadzić jesienią, przed przymrozkami, aby mogły się zakorzenić i na wiosnę wypuścić piękne kwiaty.


fot. Pixabay

Zbiór plonów

To czas również dla zbiorów warzyw i owoców. Należy je zebrać w chłodne miejsce np. do piwnicy lub spiżarni. Zapewni to dłuższą świeżość zbiorów z których będzie można korzystać przez kilka miesięcy. Jabłka warto przechowywać w skrzynkach, aby miały dostęp do powietrza, ale nie mogą one być w zbyt chłodnym miejscu, gdyż mogą przemarznąć. Z owoców typu wiśnie, brzoskwinie można zrobić dżemy lub konfitury do późniejszych wypieków, ogórki lub buraczki można włożyć do słoików i zalać odpowiednią zalewą, aby mogły być dodatkiem do obiadu.

Sama jesień generuje dodatkowe prace ogrodowe typu grabienie liści, których warto pozbywać się na bieżąco, aby nie zalegały w zakamarkach tarasów czy balkonów, ale również konieczne jest pozbywanie się liści z rynien, ponieważ mogą one zatkać je i spowodować szkody przez opady deszczu.