Połączenie bieli z czernią jest eleganckie, nowoczesne i zawsze piękne. Sprawdzi się to niemal w każdym pomieszczeniu mieszkania, zarówno w salonie, kuchni, sypialni jak i w łazience. Atutem połączenia tych kolorów jest to, że są to kolory bazowe, które posłużą jako idealna podstawa do dołożenia dodatków w innych kolorach, bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu, czy wymiany mebli.
fot. Canva

Biel w mieszkaniu

Kolor biały jest wyjątkowo uniwersalny i nadal króluje w wykończeniu wnętrz. Jest to idealne tło do każdego innego koloru, biel zaprzyjaźni się z każdym kolorem.

Dzięki barwie białej możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, dzieje się tak, ponieważ biel odbija światło. Dlatego warto pomalować ściany małego mieszkania na biało. Dzięki temu zyskasz wizualnie kilka metrów kw więcej, poczucie odświeżonego, rozświetlonego mieszkania. Duże mieszkanie dzięki bieli zyska na elegancji, przestrzenności i będzie sprzyjało komfortowemu wypoczynkowi.

Biel nie zawsze jest biała

Odcieni bieli jest mnóstwo, na pewno spotkaliście się z paletą o nazwach śnieżna biel, mleczna biel, ultra biel. Każda z tych bieli jest nieco inna, pod wpływem światła może wydawać się ona bardziej niebieska lub bardziej żółta. Zaleca się, aby chłodne odcienie bieli zastosować w pomieszczeniach w których światło jest ciepłe (zachód lub południe) a ciepły odcień tam, gdzie światło jest zimne (wschód, północ). Dotyczy to też zastosowanej barwy światła żarówek i oświetlenia, które znajdą się w pomieszczeniach.

Wspaniałym pomysłem jest połączenie czerni i bieli w dodatkach, na przykład poduszka w czarno białe paski lub inne geometryczne wzory.


fot. Canva

Czerń nie zawsze ponura

Kiedyś na myśl o czerni w mieszkaniu aż ciarki przechodziły po plecach, niestety kolor ten nie miał dobrej opinii, twierdzono, że zasmuca pomieszczenie, przytłacza. Oczywiście tak może być jeżeli czerń użyta jest w sposób niewłaściwy.

Kolor czarny kojarzy się z elegancją, wiele osób wybiera ten kolor, aby nadać swojemu ubiorowi klasyki, czerń pasuje do wszystkiego. Zastosowanie koloru czarnego w formie dodatku – wazon, poduszka, doniczka sprawi, że dodamy szczypty elegancji.

Czarne fronty szafek kuchennych będą pięknie wyglądały jeżeli połączymy ten kolor z drewnem lub bielą. Jeżeli obawiasz się, że ten kolor będzie za bardzo przyciemniał pomieszczenie zastosuj fronty z lakierowaną powierzchnią, dzięki temu będą odbijały światło.

Nie od dziś wiadomo, że kolor czarny potrafi zdominować inne barwy, dlatego nie należy malować wszystkich ścian w pomieszczeniu tym kolorem, warto pomyśleć o jednej ścianie, aby optycznie nie zmniejszyć pomieszczenia.


fot. Canva

Co zrobić, aby nie było nudno

Czarny i biały występujący w każdym pomieszczeniu może być nudny jeżeli nie dodamy żadnego dodatkowego koloru. Do tego zastawienia idealnie sprawdzi się dodatek złoty lub srebrny, jeżeli dalej jesteśmy w stylu eleganckim i klasycznym.

Złote nogi stolika lub świecznik na kominku będzie pięknym dopełnieniem wnętrza, złoto można zastąpić srebrem jeżeli wolisz chłodniejszy odcień wnętrza. Można zakupić dodatkowo lampę w wyżej wymienionych kolorach, ozdobne poduszki, serwetniki, dekoracje na zasłony i wiele innych.

Złoto oraz srebro dodadzą luksusowego charakteru, ale pamiętaj aby użyć tych dodatków z umiarem. Nie ma nic gorszego jak przepych spowodowany zbyt dużą ilością dodatków i dekoracji.

Dla odważnych i chcących czegoś nowego mogę zaproponować dołożenie do podstawowych barw jeszcze kolor mocny taki jak niebieski, czerwony, żółty lub butelkowa zieleń. Sprawi to, że ten akcent kolorystyczny będzie mocno zwracał uwagę, ale jednocześnie pięknie współgrał i zdobił pomieszczenie nie zabierając elegancji.

 

Kolor czarny i biały to strzał w dziesiątkę, użyte w odpowiedni sposób nadadzą wnętrzu klimatu, elegancji i nowoczesności. To barwy, które muszą się znaleźć w Twoim wnętrzu.