Dostosowanie mieszkania pod pupila oraz zakup zabawek dla niego to nie jedyne zadanie dla właścicieli zwierząt domowych, warto również zorientować się, czy rośliny które hodujemy w mieszkaniu są dla naszych zwierząt bezpieczne oraz nauczyć psa oraz kota, aby nie gryzły roślin, ale najlepiej po prostu zdjąć je im z oczu.

Niestety w przypadku kotów nie wystarczy roślinę przenieść na parapet, komodę czy szafę, są to sprytne zwierzęta i potrafią wspiąć się naprawdę wysoko, jeżeli znajdą coś interesującego, dlatego dodatkowa wiedza w zakresie bezpiecznych roślin dla zwierząt jest tu niezbędna. Połowa sukcesu jak posiadamy psa dla którego parapet czy wysoki mebel jest już poza jego zakresem i możemy być spokojni o to, że będzie chciał spróbować nowej rośliny.

Jakie rośliny doniczkowe są trujące?

Zaczniemy od najbardziej popularnych roślin, to między innymi:

- dracena

- azalia

- skrzydłokwiat

- Gwiazda Betlejemska – prawdziwa nazwa to poinsencja

- lilia

- monstera dziurawa

Oczywiście nie ma roślin doniczkowych, które byłyby bezpieczne dla zwierząt domowych, każda roślina posiada w sobie trujący sok, który może podrażnić zwierzętom przełyk, układ pokarmowy, doprowadzić do zapalenia spojówek, obrzęku gardła a w konsekwencji braku powietrza do ich zgonu.


Jak rozpoznać, że jest to zatrucie?

Zazwyczaj jest to łatwo poznać, ponieważ u zwierząt pojawią się wymioty, bladość dziąseł i spojówek, biegunka, tkliwość brzucha oraz osłabienie, te objawy powinny nam dać znać, aby czym prędzej udać się do weterynarza.

Jaka jest pierwsza pomoc po zatruciu?

Jak najszybsza reakcja jest najlepszą reakcją, można spróbować wywołać wymioty u zwierząt, sposobem jest zmierzanie wody z wodą utlenioną i podać psu. Następnie udać się do weterynarza i czekać na profesjonalną pomoc, a roślinę która przyczyniła się do zachorowania psa należy oddać osobie, która nie posiada zwierząt domowych.