Komfortowa sypialnia najlepiej jakby stanowiła oddzielne pomieszczenie, które nie jest jednocześnie pokojem dziennym, takie rozwiązanie jest kłopotliwe w niewielkich metrażach mieszkań.
Sypialnia powinna być miejscem, które zachęca nas do wypoczynku i snu.

Czego unikać w sypialni

Przede wszystkim powinna być wolna od wszelkiego rodzaju światła niebieskiego, czyli telefon, telewizor czy laptop. Światło niebieskie negatywnie wpływa na nasz sen, opóźnia proces zasypiania, ponieważ wywiera szkodliwy wpływ na wydzielanie melatoniny niż na przykład żółte światło żarówek.

Warto zwrócić także uwagę na zegar, który wydaje dźwięk cykania. Oczywiście w ciągu dnia jest on wręcz niesłyszalny to w nocy może skutecznie przeszkodzić nam w zaśnięciu. Miejsce cykającego zegara może być w pokoju dziennym, ale w sypialni koniecznie z niego zrezygnuj.

Ledowe białe, mocne, kolorowe oświetlenie nie powinno znaleźć się w sypialni, ponieważ mocno pobudza, a nie na tym nam zależy, światło w sypialni powinno być spokojne, żółte, które nie będzie agresywne dla odczuć organizmu.

 
fot. Pixabay


fot. Pixabay

Na co warto zwrócić uwagę w sypialni

Odpowiedniej wielkości łóżko i wygodny materac to priorytet. Na rynku można znaleźć materace o wielu grubościach, wsadach, materiałach, twarde lub miękkie, wszystko zależy od preferencji.

Materac i łóżko

W przypadku, gdy w sypialni śpi dwie osoby na jednym materacu, producenci wyszli z inicjatywą stworzenia materacy dzielonych, czyli prawa strona może różnić się miękkością od drugiej, tak aby dwie osoby jednocześnie mogły mieć komfortowe warunki dla siebie. Dodatkowo są materace, które są dwustronne, czyli inny poziom twardości w zależności od ułożenia materaca.
Idealny materac powinien wspierać ciało, nie powodując wad postawy ani napięć mięśniowych. Warto zainwestować również w pokrowiec na materac, aby zapewnić większą higienę.

Wymiary łóżka należy dobrać do wielkości sypialni, ale również do osób, które na nim śpią. Dla wygody obu osób warto zakupić łóżko minimum 160 cm szerokości, mniejsze mogą powodować dyskomfort i brak swobodnej zmiany pozycji podczas snu. Dodatkowym atutem jest posiadanie schowka pod łóżkiem, zawsze to dodatkowe miejsce do przechowywania zbędnych aktualnie przedmiotów.

Pościel

Poduszka oraz kołdra również powinny być dobrane odpowiednio do temperatury, która panuje w sypialni, dzięki czemu kołdra nie będzie nas przegrzewać, ani nie będzie nam pod nią zimno. Poduszka to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każdy lubi co innego, jedni mniejsze i elastyczne, inni idealnie dopasowane twardością pod nacisk głowy, są też specjalnie profilowane dla odpowiedniego ułożenia ciała. Dobranie odpowiedniej poduszki ma znaczenie, aby nie chrapać, nie pojawiał się bezdech senny a głowa i kręgosłup były zdrowe.

Rośliny

W sypialni warto zadbać o rośliny, które produkują tlen jak na przykład paproć, przede wszystkim nie przetrzymywać w sypialni roślin o mocnym, duszącym zapachu np. lilie. Będą one uniemożliwiały odpoczynek, drażniły nas zapachem oraz zabierały tlen.


fot. Pixabay


fot. Pixabay

Wystrój sypialni zależy od preferencji domowników oraz budżetu na to przeznaczonego, ale bez względu na to warto zastosować powyższe rady, aby uniknąć rozczarowań i nieprzespanych nocy. Wybór dodatkowych mebli w tym szafek nocnych, komód i szaf jest sprawą drugorzędną. Nie ma większego wpływu na komfort wypoczynku, ale można wziąć pod uwagę, że im mniej znajduje się przedmiotów w sypialni, tym wydaje się ona bardziej przestronna, przytulna i czysta.