Stopień prac zależy od stanu technicznego i przeznaczoncyh na to finasów, w wielu przypadkach drobne naprawy, odświeżenie czy położenie nowej powłoki malarskiej mogą przynieść korzystne efekty.
Natomiast jeżeli nieruchomość jest w bardzo złym stanie technicznym (np. grzyb na ścianach, poważne uszkodzenia, pęknięcia w elementach konstrukcyjnych, na ścianach) to w żadnym razie nie powinno się przykrywać i maskować poważnych problemów i złego staniu technicznego. Należy rozważyć gruntowny remont i fachową renowację techniczną, albo pogodzić się z faktycznym stanem nieruchomości i z adekwatną do tego cenę rynkową. 

Jak można podnieść wartość nieruchomości przed sprzedażą ?

Rozpatrzmy 3 opcje, zależności od tego, jaki budżet i czas możemy zaangażować w transformacje nieruchomości.


OPCJA 1 – niskobudżetowa


CEL: zadbaj o ład, porządek i więcej przestrzeni we wnętrzach


1. Co należy zrobić: posprzątać dokładnie mieszkanie, usunąć nadmiar rzeczy i niepotrzebne przedmioty, być może niektóre meble, jeśli są w nadmiarze i zajmują dużo miejsca, powinny zostać usunięte. Już samo to powinno wnieść trochę lekkości i poczucia przestrzeni do wnętrza.

2. Zadbać o dobre pierwsze wrażenie. Dokładna selekcja przedmiotów, które widoczne są na pierwszy rzut oka, dla osoby która wchodzi pierwszy raz oglądać nieruchomość, to krok, którego nie należy pomijać, jeśli zależy nam na korzystnym odbiorze nieruchomości.
Tak naprawdę, im mniej przedmiotów i osobistych bibelotów na widoku, tym bardziej neutralne i tym samym przyjaźniejsze dla oglądających jest mieszkanie. Najlepiej więc, jeśli mamy taką możliwość - na czas prezentacji nieruchomości pochowajmy zbędne rzeczy, tak by zachować wizualny ład i przestrzeń.


3. Zapach, który unosi się w mieszkaniu, jest nie bez znaczenia i nieświadomie wpływa na odbiór. Dla mieszkańców, którzy na co dzień przebywają w tym otoczenie, zapach może być zupełnie niezauważalny, ale osoba postronna z pewnością wyczuje zapachy intensywniej, co może wpłynąć na niekorzystne wrażenie.

4. Drobne naprawy usprawnienia, które poprawią stan techniczny i estetykę mieszkania. Wszystkie zużyte czy nieestetyczne elementy powinny zostać wymienione lub usunięte. Warto przyjrzeć się koniecznie temu, co się dzieje na podłodze. Być może znajdują się tam zniszczone dywany lub wykładzina. Jeśli podłoga jest w dobrym stanie, lub prezentuje dodatkową wartość dla mieszkania – warto rozważyć usunięcie wykładziny, ewentualnie zakup dywanu w stonowanych, jasnych barwach. Parkiet lub drewniana podłoga są wartością dodaną, gdyż nawet jeśli wymagają cykliny i konserwacji – drewno zawsze jest materiałem na lata.


Reasumując, należy zadbać o pierwsze wrażenie - niech będzie jasno, czysto, świeżo, neutralnie i bez nadmiaru. W dzień odsłoń okna, niech naturalne światło wpada do mieszkania. Ład i porządek, przewietrzone i dobrze oświetlone mieszkanie, to czynniki które nawet lokal, który wymaga remontu, pokażą w najkorzystniejszym świetle. A na pewno nie mu odbiorą wartości.

 

OPCJA 2 – czyli opcja średnio budżetowa

Inwestycję w odświeżenie wnętrza, a nawet drobne renowacje sprawią, że – przy dobrym przemyśleniu inwestycji - nieruchomość na pewno zyska na odbiorze, a tym samym jest spora szansa, że przyciągnie więcej chętnych.
Jakie prace możemy uwzględnić ?


1. Malowanie pomieszczeń na jasne, neutralne barwy ma swoje uzasadnienie. Najbezpieczniejszym kolorem jest biel. Białe ściany mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, rozświetlają każde wnętrza, co jest korzystne zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach. Po drugie, są neutralne w odbiorze – większość ludzi czuje się dobrze w jasnych, białych wnętrzach, a jak ktoś lubi kolory – biel jest idealnym podkładem pod indywidualne preferencje przyszłych użytkowników. Kuchnia i meble kuchenne, łazienka i kafle również mogą zyskać drugie życie, kiedy zostaną pomalowane dobrej jakości farbą do tego przeznaczoną.

2. Jeśli dom posiada ogród, to również warto zadbać o estetyczne przycięcie roślin, skoszenie trawnika. Posadzenie kilku kwitnących krzewów, czy efektownych donic z kwiatami na pewno zrobi dobre wrażenie. Zadbany ogród uwydatni dodatkowy potencjał, drzemiący w nieruchomości.

3. Jeśli chcemy wnętrzom nadać ciekawego i indywidualnego charakteru, możemy rozważyć ciekawą i przykuwającą uwagę dekoracje. Ważne, żeby pasowała charakterem do całości i podkreślała wnętrza. Może to być np. ciekawa tapeta na jednej ścianie, lub nietypowa lampa wisząca w salonie.
Do rozważenia wymiana zniszczonych frontów meblowych w kuchni, czy w zabudowanych szafach, powieszenie dużego lustra lub dodatkowe oświetleni, które zrobi nastrój i wizualnie rozświetli przestrzeń.


Z tego typu inwestycjami należy postępować rozważnie, gdyż każdy odbiorca ma swój indywidualny gust estetyczny. Warto więc skorzystać z porady architekta wnętrz, żeby pomógł nam zoptymalizować koszty i jednocześnie zachować spójność estetyczną, dopasowując zmiany pod uniwersalne, acz nowoczesne trendy wnętrzarskie. Wtedy, gdy mieszkanie lub dom mają spójny charakter wnętrz, na pewno będą cieszyć się większym zainteresowaniem. I wbrew pozorom, nie trzeba wydawać sporych sum pieniędzy na takie drobne poprawki w estetyce.
Tak oto niewielkim kosztem można odświeżyć wnętrza i dostosować je pod najnowsze trendy.

 

OPCJA 3 – opcja wysokobudżetowa

Kiedy możemy sobie pozwolić na znaczne inwestycje, możemy rozważyć remont i renowacje w zakresie, który pozwoli znacząco podnieść wartość nieruchomości. Tutaj warto rozważyć pomoc i wsparcie osoby zajmującej się homestagingiem lub projektowaniem wnętrz.
Jednak za każdym razem należy podejść indywidualnie do każdej inwestycje, licząc koszty i szacując potencjalne zyski i ewentualne ryzyko. Zwłaszcza remont starych budynków może kryć wiele niespodzianek i nieoczekiwanych dodatkowych wydatków, gdyż nie zawsze faktyczny stan techniczny budynku jest widoczny na pierwszy rzut oka. Warto więc przeprowadzić fachową ekspertyzę techniczną budynku, która pozwoli oszacować wstępnie rozmiar prac renowacyjnych. Co możemy zrobić ?


Wnętrza:

Stopień renowacji wnętrz zależy od naszej decyzji, natomiast warto rozważyć wszystko, co uwydatni wartość nieruchomości, uatrakcyjni ją w oczach odbiorców i ma największy wpływ na a.
Łazienka i kuchnia to dwa elementy, które przykuwają uwagę potencjalnych odbiorców i są na tyle trwałym i niezmiennym elementem lokalu, ze trwale mogą podnieść jego wartość. Tak jak łatwo możemy przemeblować pokoje czy zmienić kolor ścian, tak właśnie łazienka i kuchnia to są te pomieszczenia które nadają trwały styl i definiują niejako odbiór danego lokum.

Podłogi i ściany:

to kolejny element istotny dla odbioru całości. Renowacja drewnianych podłóg, cyklinowanie parkietów czy położenie paneli, to prace warte rozważenia.
Czynnikiem, który wpłynie na wartość nieruchomości, będzie wymiana okien, drzwi a także takich elementów, jak grzejniki.


Otoczenie:
Czyli cała posesja, jak ogród, podjazd i ścieżki a także ogrodzenie. Czasami wystarczy mycie pod ciśnieniem, albo pomalowanie ogrodzenia, by przywrócić choć częściowo dawny blask.

 

Podsumowanie:

Jak widać, opcji jest wiele, natomiast każdorazową decyzję należy rozważyć, aby nie przecenić przy droższych remontach i barku doświadczenia warto zasięgnąć dodatkowej opinii specjalistów. Natomiast śmiało warto i powinno się korzystać z opcji nr 1 – porządek i czystość zawsze dobrze wpływają na odbiór każdego wnętrza.