Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy realizację marzenia związanego z budową basenu, warto przemyśleć kroki, które ułatwią nam dążenie do celu. Najlepszym momentem jest etap budowy domu, gdyż pozwala nam to na lepsze doprowadzenie odpowiednich przyłączy oraz nie zmasakruje zadbanego przez lata ogrodu. Ale jeżeli dom już stoi, to tez nie jest to problem nie do przejścia.

Kształt, wielkość basenu oraz jego lokalizacja

Zanim budowa basenu ruszy należy określić jaką chcemy wielkość basenu, kształt, czy prostokątny, okrągły, czy woda musi być podgrzewana, czy też niekoniecznie. A przede wszystkim konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca, najlepiej gdyby było dobrze nasłonecznione, aby w gorące dni słońce nagrzewało basen, dzięki temu zaoszczędzimy na dodatkowym ogrzewaniu wody. Kolejną kwestią jest wzięcie pod uwagę, aby w pobliżu wody nie było drzew, które mogłyby zaśmiecać wodę, a czyszczenie basenu byłoby uciążliwe.

Warto pamiętać, aby stawiać basen możliwie najbliżej źródła wody, aby można było doprowadzić wodę.

fot. Pixabay

Co dalej?

Jeżeli mamy już plan jak ma wyglądać basen, to należy przystąpić do realizacji. Na początku konieczne jest wykopanie odpowiedniej wielkości wgłębienia, o określonym kształcie oraz zdecydować z jakiego materiału ma być wykonana niecka basenu – wybór może zależeć od możliwości finansowych – niecka betonowa, żelbetonowa lub ze stali nierdzewnej będzie najbardziej kosztownym przedsięwzięciem, przy mniejszych nakładach finansowych warto zdecydować się na użycie materiałów syntetycznych.

Kolejnym krokiem jest podłączenie odpowiednich instalacji do basenu, takich jak doprowadzenie wody, ogrzewanie. Warto z tym tematem zwrócić się do fachowca, chyba, że sami posiadamy taką wiedzę i jesteśmy pewni, że zrobimy to dobrze.

Następną sprawą jest wykończenie niecki basenowej, zazwyczaj wykłada się ją płytkami ceramicznymi albo specjalnie przystosowaną do tego folią. Kolory płytek to już indywidualna sprawa właściciela basenu, mogą być one morskie, turkusowe, aby pięknie prezentowała się przeźroczysta woda.

Kiedy mamy już ten etap za sobą, należy zadbać również o obejście basenu, może być ono wykonane z betonu, kostki brukowej, płytek lub drewna, które będzie znakomicie komponowało się z basenem w ogrodzie oraz doda naturalnego elementu.


fot. Pixabay

Akcesoria

Najważniejszym z akcesoriów jest żaluzja zabezpieczająca powierzchnię basenu przed wpadnięciem do niego oraz dodatkowo chronią ściany przed glonami oraz grzybami. Warto zainwestować również w drabinkę do wchodzenia i wychodzenia z basenu.
Reszta akcesoriów nie są obowiązkowe, ale mogą dawać dodatkową atrakcję, na przykład ślizgawka do wody, trampolina.
Małym wydatkiem, a potrzebnym będzie również siatka do łowienia pojedynczych zaśmieceń, takich jak liść lub nieproszony mały gość – robak unoszący się na tafli wody.

 

Basen jest już wykonany i gotowy do błogiego relaksu oraz spędzania w nim upalnych dni.