Skąd wzięła się nazwa tego odcieniu zieleni?

Szmaragd to wyjątkowy w swej urodzie i cenny kamień szlachetny o głębokim zielonym kolorze. Jest często używany w jubilerstwie, jako oczko w pierścionku, kolczykach czy naszyjniku. Swoim pięknem bardzo mocno przykuwa uwagę, cechuje go elegancja i znakomity kunszt. Ten kolor określa się również jako butelkowa zieleń, wzięło się to z koloru butelki, w której można nabyć okazjonalny alkohol jakim jest szampan.
Nie dziwne, że ta barwa zaczęła królować również w nieruchomościach jako dodatek ale również mocny akcent w pomieszczeniu.

fot. Canva


fot. Canva

Gdzie możemy zastosować ten kolor?

Szmaragdowa zieleń to piękny kolor o intensywnym odcieniu, który może nadać salonowi i nie tylko, wyjątkowego charakteru. Ten głęboki, szlachetny kolor może działać doskonale jako ściana akcentowa lub w formie dekoracji i dodatków. Ważne jest, aby dobrze dobrać pozostałe kolory i wzory, aby uzyskać harmonijną i stylową przestrzeń. Szmaragdowa zieleń może współgrać z różnymi neutralnymi kolorami, takimi jak biel, beż czy szarość, aby stworzyć elegancki i wyrafinowany wystrój salonu. Akcent zieleni na jednej z czterech ścian  pomieszczenia będzie pięknie kontrastował z jasnymi barwami. Wspaniale sprawdzi się także jako fotel lub kanapa o welurowym materiale, który będzie połyskiwał i oddawał wiele odbić koloru szmaragdowej zieleni.

Połączenie zieleni wraz ze złotem i czernią nada eleganckiego charakteru pomieszczeniu, doda upragnionego luksusu, a w jego kompozycji z ciepłą barwą oświetlenia pozwoli zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

Coraz więcej przedmiotów domowego użytku możemy znaleźć właśnie w wyżej wspomnianym kolorze, od poszewek na poduszki po zastawę kuchenną. Kolor ten jest tak popularny, że dodatki znajdziemy niemal w każdym sklepie z elementami wystroju wnętrz.


fot. Canva

Kompozycja kolorów ze szmaragdową zielenią

Z tym odcieniem zieleni wspaniale skomponują się kolory neutralne – beż, szarość, biel. Ale równie dobrze będa wyglądały mocne akcenty koloru czarnego oraz grafitu. Jako dodatkowy "smaczek" warto dołożyć również ciepły kolor złota, miedzi lub brązu. Dla osób odważnych, żądnych konkretnych barw, proponuję szmaragdową zieleń złączyć z kolorem musztardowym lub bordowym, te barwy trzymają się w trendach kolorystycznych od kilku lat. Kolor ten można zestawić także z czerwoną cegłą na ścianie, da to świetny efekt modnego wystroju wnętrza w stylu loft.