Kominek w tradycyjnej odsłonie to nie tylko źródło ogrzewające dom, to także miłe wieczory z widokiem na trzaskające drewno pełne przytulnej atmosfery. Nic nie poprawi humoru lepiej niż spędzanie czasu przy kominku, z kubkiem gorącej herbaty, gdy na dworze panuje chłodna zimowa lub jesienna auta.

Ogrzewanie domu za pomocą kominka to rozwiązanie najczęściej pomocnicze, dodatkowo powinna być pompa ciepła, kolektor, rekuperator, czy piec. Aby kominek dobrze się sprawował konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. O tym należy pamiętać decydując się na takie rozwiązanie, bo kominek to nie tylko zalety i piękny widok, to też mnóstwo pracy i konserwacja.

Rodzaje kominków

Mamy wiele rodzajów kominków: gazowy, elektryczny, na biopaliwo lub paliwo grzewcze, wybór zależy przede wszystkim od tego, czy ma spełniać rolę dekoracyjną czy również powinien ogrzać inne pomieszczenia w domu. Posiadanie kominka planuje się przy budowie domu, ponieważ trzeba założyć odpowiednie rury oraz przyłącza, a wytrzymałośc stropu lub fundamentów powinna być znacznie wyższa.

Kominek z otwartym paleniskiem spełnia się przede wszystkim pod względem dekoracyjnym. Jest on tańszy w budowie, murowany lub kamienny, ogrzewa powietrze w swoim bliskim otoczeniu, wiekszośc ciepła ucieka przez komin. W tym rodzaju kominka trzeba zwrócić uwagę na przepisy przeciwpożarowe oraz na to, że jest to mało ekologiczne rozwiązanie, ponieważ zużywają więcej drewna.

Kominek z wkładem to rozwiązanie, które zwiększa ich możliwości grzewcze, umożliwia ogrzewanie domu jako domowa instalacja CO. Posiadają płaszcze wodne, turbiny elektryczne z myślą o ogrzaniu nieruchomości.

Kominek elektryczny – to fenomenalny wynalazek, ponieważ można posiadać go również w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym, wystarczy tylko źródło prądu. Co prawda jest drogi w utrzymaniu ale to ciekawa alternatywa dla osób, które do tej pory o widoku kominka mogły tylko pomarzyć.

Biokominek pozwala na  ekologiczne spalanie biopaliwa bez dymu. Taki kominek można z powodzeniem zamontować wszędzie – na tarasie, w salonie, sypialni. Nie ogrzeje za wiele, ale będzie ładnie wyglądał i cieszył oko. Należy jednak pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, ponieważ uwalnia parę wodną wraz z dwutlenkiem węgla.