Internet to idealny pośrednik w sprzedaży lub zakupie nieruchomości i nie tylko, to też nieoceniona skarbnica wiedzy, z której można czerpać inspiracje oraz wykorzystać rady bardziej doświadczonych osób z wielu dziedzin. Jeszcze spory odsetek osób preferuje samodzielną sprzedaż nieruchomości, zamiast wyboru odpowiedniego biura nieruchomości, które wyręczy ich w wielu kwestiach związanych ze sprzedażą nieruchomości, w tym w wykonaniu pięknych zdjęć, które mają przykuć uwagę klienta.

Bardzo mocno zwraca się uwagę na jakość wykonanych zdjęć, to one mają wydobyć piękno domu bądź mieszkania, muszą przykuć uwagę oraz zachęcić do obejrzenia nieruchomości na żywo i zakupu, zatem jak się zabrać za zrobienie idealnych ujęć?

 fot. WGN Poznań / Apartament na sprzedaż w Poznaniu

Sprzęt

Podstawowym elementem bez którego nie może obejść się ta czynność to posiadanie odpowiedniego sprzętu, czyli aparatu fotograficznego lub telefon z dobrym aparatem. Samo posiadanie sprzętu nie uczyni, że zdjęcie wyjdzie perfekcyjnie, należy zwrócić uwagę na ustawienia aparatu, ostrość, a także odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu.
Bardziej zaawansowani mogą pokusić się o dodatkowy obiektyw do aparatu, który jeszcze mocniej podkręci jakość i głębię kolorów na zdjęciu.

Warto zainwestować także w statyw lub gimbal, aby obraz był jak najbardziej ostry i nie było rozmyć, czy drgań na zdjęciu. Jakość to podstawa.

Pomieszczenia

Przed wykonaniem zdjęć należy posprzątać nieruchomość, ze zwróceniem uwagi na powierzchnie lakierowane, lustra – takie należy dokładnie wyczyścić, aby uniknąć smug, które zepsują każde zdjęcie. Powierzchnie odbijające światło bardzo łatwo wykorzystać, aby pomieszczenie wizualnie wydawało się większe, przestronne lub uwidocznić w nich dodatkowe miejsca w pomieszczeniu.

Warto schować osobiste rzeczy typu ramki ze zdjęciami, rysunki dzieci, magnesy na lodówce, wszelkiego rodzaju ręczniki, płyny do naczyń czy gąbki. Pomieszczenie powinno być pokazane takie, jakie zastanie nowy właściciel, tak, aby mógł sobie wyobrazić, że jest ono przygotowane do jego zamieszkania.


fot. WGN Gdańsk / Apartament na sprzedaż w Gdańsku

Oświetlenie

Zdjęcia najlepiej wykonywać w porze, w której pomieszczenia są najbardziej nasłonecznione i jasne, wszelkie zasłonięte okna lub włączone ostre oświetlenie może zepsuć efekty, chyba, że uwidocznienie ciekawych lamp i ciepłego światła będzie atutem i dodatkowo przykuje uwagę klienta – ale warunkiem jest, żeby oświetlenie dodawało przytulnej atmosfery, a nie prześwietlało zdjęcia czy odbijało się od lakierowanych mebli.
Należy unikać pory nocnej lub pochmurnych dni.


fot. WGN Głogów / Mieszkanie na sprzedaż w Głogowie

Obróbka zdjęć

Bardzo dużo darmowych programów do obróbki zdjęć jest dostępnych dla każdego, warto je wykorzystać do podkręcenia kolorów, ale nie ich zniekształcenia, należy znać umiar, zredukowania szumów czy wyostrzenia zdjęcia. Programy są pomocne w wydobyciu detali czy lepszej jakości.

Warto wykonywać wiele zdjęć z różnych perspektyw – od dołu, od góry, tak, aby zrobić najlepsze ujęcie i móc wybrać to doskonałe zdjęcie.

Więcej o profesjonalnych zdjęciach można przeczytać na blogu Biura WGN w Sosnowcu – u Krzysztofa Badana oraz Rafała Kampczyka: https://badan-kampczyk.pl/jak-samemu-wykonac-zdjecia-nieruchomosci-na-sprzedaz/