Czym jest „zasada trójkąta roboczego”?

Zasada trójkąta roboczego to podstawowy element ergonomii i organizacji przestrzeni w kuchni, zasada ta ma również odniesienie do warsztatów czy pracowni. Zgodnie z zasadą meble i sprzęty powinny być rozmieszczone, aby tworzyły kształt trójkąta, a jego ramiona wyznaczą drogę po której porusza się osoba tam przebywająca.

Jaki jest cel takiej zasady?

Otóż celem jest zmaksymalizować ułatwienie dostępu do sprzętów oraz mebli, które są najczęściej używane, są to: lodówka, kuchenka, zlewozmywak. Najważniejsze jest to, aby odległości między nimi były jak najmniejsze ale z zachowaniem istotnej przestrzeni na nieskrępowany ruch, mowa tu o wolnej powierzchni bez krzeseł, stolików czy kosza na śmieci.

Rady fachowców

Osoby, które zajmują się projektowaniem kuchni doskonale wiedzą jak istotne jest zastosowanie tej zasady w aranżacji pomieszczenia, zazwyczaj stosują poniższe miary:

- 120-170 cm – odległość pomiędzy kuchenką a lodówką,

- 120-210 cm – odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,

- 120-210 cm – odległość pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem.

Według nich najlepiej sprawdza się powierzchnia co najmniej 9 m kw., jest najbardziej ergonomiczna, a wyżej wymienione odległości tworzą trójkąt równoramienny, który zapewnia świetną przestrzeń do pracy i najlepiej zachowaną zasadę trójkąta roboczego.

Ważne

Zanim zaczniemy remont lub projekt kuchni warto zwrócić się do projektantów, aby ich doświadczenie pomogło nam w późniejszym użytkowaniu kuchni, aby przygotowywanie posiłków było przyjemnością, co przekłada się na smak serwowanych dań.