Są przeciwnicy i zwolennicy łączenia jadalni z innymi pomieszczeniami takimi jak kuchnia czy salon. Wiele osób preferuje osobne pomieszczenie zaaranżowane jako jadalnia, ale nie każdy ma tak duży metraż domu, aby sobie na to pozwolić.
Zatem jakie są wady i zalety połączenia jadalni z innym funkcjonalnym miejscem?


fot. Pixabay


fot. Pixabay

Zalety

Takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane, ponieważ na co dzień, w pośpiechu, jemy posiłek tam, gdzie jest blisko do kuchni, aby nie tracić czasu na przenoszenie posiłków, przerywanie jedzenia, ponieważ zabrakło soli lub o czymś innym zapomnieliśmy.

Często innym, prostym rozwiązaniem jest postawienie wyspy w kuchni a przy niej kilka wysokich krzeseł, aby zjeść szybko śniadanie lub kolację, jeżeli robimy to sami, nie dzieląc się tym czasem z rodziną.

Natomiast, gdy posiłek spożywa więcej niż 1 osoba to ustawiamy talerze i jedzenie na stole, który jest nam najbliższy, czyli w kuchni. Kuchnia to serce domu, spędza się tam wiele czasu na aromatyczne gotowanie czy smakowite wypieki. Wiele osób czuje się tam komfortowo. A wspólne spożywanie posiłków umacnia więzi.

Aktualnie wielu producentów tworzy najrozmaitsze stoły i krzesła, idealnie wpasowujące się w wystrój kuchni, aby stanowiły spójną jedność.


fot. Pixabay

Wady

Nie należy zapominać, że przyjmowanie gości w kuchni lub jedzenie z rodziną może powodować, że musimy pilnować się z utrzymaniem większego porządku w kuchni, zlewozmywak pełen brudnych naczyń lub blat kuchenny pokryty okruchami z pieczywa nie jest widokiem, który chcemy mieć przed oczami podczas konsumpcji posiłku. Lubimy patrzeć na to, co ładne, czyste, to sprawia przyjemność z jedzenia i nie rozprasza nas.

Nieporządek w kuchni widzą goście, przed którymi chcemy ukryć takie rzeczy, a przygotowanie potraw i strojenie talerzy potrawami chcemy pozostawić dla siebie, aby gości zaskoczyć efektem końcowym a nie połowicznym, który na nikim nie zrobi wrażenia.

Zapach wydobywający się z przygotowywanych potraw potrafi być rozmaity, nie zawsze przyjemny. Zapach smażonego oleju czy ryb nie będzie przyjemny dla każdego i wiele osób nie chciałoby mieć z nim styczności, a niestety, posiadając jadalnię w kuchni nie da się tego uniknąć.

W kuchni mamy okrojone miejsce, co sprawi, że przyjęcie większej ilości osób będzie problematyczne.


fot. Pixabay

Podsumowanie

Czy jadalnia w kuchni to dobre rozwiązanie? To zależy od wielu czynników przede wszystkim od miejsca jakie posiadamy w mieszkaniu, czy kuchnia nie jest zbyt mała na przyjęcie dodatkowego stołu z krzesłami, czy spożywamy posiłki w większym gronie czy samotnie oraz od komfortu, który pozwoli nam na przyjęciu gości w jadalni w kuchni, nie martwiąc się, czy ktoś zobaczy mały kuchenny bałagan.