Kolory neutralne – beże, szarości i biele

Ogromne znaczenie dla urządzanego przez nas wnętrza mają kolory neutralne. Barwy takie jak biel, czerń, beż i szarość, ze wszystkimi ich odcieniami, mogą stanowić bazę dla innych, bardziej odważnych zabarwień pojawiających się w wyposażeniu naszego domu czy mieszkania. Kolory te znajdą doskonałe zastosowanie w naszej przestrzeni, bez względu na inne dodatki. Kolory neutralne są zatem bezpiecznym wyborem dla każdego, mniej i bardziej zaawansowanego entuzjasty aranżacji wnętrz.

fot. Pixabay

Kolorystyczne złudzenia optyczne

Aby optycznie powiększyć wnętrze, należy zapewnić w nim przewagę jasnych barw. Dodadzą one światła do naszego wnętrza. Ciepłe kolory, jako przyciągające nasz wzrok, znajdą lepsze zastosowanie w większych pokojach. Zimne kolory dają poczucie oddalającej się od obserwatora przestrzeni, co optycznie powiększy metraż lub wydłuży konkretną ścianę w naszych oczach. Żywe barwy wpłyną natomiast na dynamikę. Należy z nich korzystać ostrożnie, tak by nie były zbyt intensywne i przeważające w mieszkaniu.

Przebywając w tak zaaranżowanym wnętrzu, będziemy mieli poczucie przytłoczenia i przemęczenia, zamiast odprężenia i relaksu. Ciemne barwy na ścianach optycznie zmniejszą pomieszczenie. Spotęgują jednak poczucie przytulności i dodadzą wnętrzu charakteru. W osiągnięciu efektu spokojnej i kojącej domowej przestrzeni, pomogą nam kolory pastelowe, stosowane nie tylko w pokojach dziecięcych, a w całym domu.

Indywidualny charakter wnętrza

O ile przedstawione powyżej zasady są dla każdego z nas uniwersalne, o tyle wpływ poszczególnych barw na nasze samopoczucie jest kwestią bardzo indywidualną. Decyzja o wyborze konkretnego koloru z palety do naszej przestrzeni, powinna zatem zapaść po samodzielnej analizie barw i związanych z nimi odczuć, wykonanej przez domowników.

Kiedy znajdziemy odpowiedź na pytanie, które barwy są nam najbliższe i które wyzwalają w nas najlepsze odczucia, stworzenie udanej kompozycji kolorystycznej we wnętrzu stanie się dla nas o wiele prostsze.


fot. Pixabay

Metody dobierania kolorów

Dla mniej zaawansowanych entuzjastów aranżacji, firmy produkujące farby ścienne przygotowały zestawienia barw w jednej tonacji np. błękitny, niebieski i granat. Efekt łączenia zbliżonych kolorów o różnej tonacji jest jedną z zasad dobierania kolorów ścian w naszych domach.

Drugą możliwością będzie oparcie się na mocnych kontrastach. Bazą może być tutaj np. odcień beżu, który połączymy z elementami wykończenia lub meblami w ulubionym kolorze (np. kobaltu).

Specjalista ds. aranżacji wnętrz

Dla bardziej wymagających i poszukujących niestandardowych rozwiązań właścicieli mieszkań we Wrocławiu, rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty od aranżacji wnętrz, który z pewnością pomoże uzyskać w naszym mieszkaniu efekt, na jakim nam najbardziej zależy. Będzie to jednak dodatkowy wydatek, który musimy wkalkulować w koszty przemiany naszego wymarzonego domu.


fot. Pixabay

Błędy w doborze koloru we wnętrzu

Jeżeli ograniczamy budżet i chcemy wykonać projekt samodzielnie, musimy pamiętać o kliku ważnych aspektach wpływających na jakość naszej aranżacji. Decyzja o wyborze koloru naszej farby ściennej przez internet, a nie w sklepie, może przyczynić się do bardzo dużych rozczarowań efektem końcowym jaki osiągniemy.

Znajdując interesujący nasz odcień na półce sklepowej, nie opierajmy się na pierwszym wrażeniu. Zabierzmy wybraną paletę do domu, by ocenić jak współgra ze światłem naszych czterech kątów. Zagwarantujmy sobie odpowiednią przestrzeń i dostateczną ilość czasu na wybór, jak i ewentualną zmianę decyzji. W momencie naniesienia pierwszej kreski farby na ścianie, miejmy odwagę zmienić paletę, jeśli odczucia są odwrotne od oczekiwań.

Pamiętajmy, że sklepy z farbami ściennymi oferują klientom próbki koloru, jakie możemy użyć przed zakupem całej puszki farby. Bierzmy również pod uwagę, że trendy we wnętrzarstwie pojawiają się i znikają, a nasze wnętrze pozostanie z nami na dłużej. Nie dajmy się więc ponieść aktualnej modzie jaka panują w odniesieniu do koloru. Tym bardziej, jeśli pigmenty będące aktualnie na topie, kompletnie nie są odzwierciedleniem naszych osobistych preferencji. Ostatecznie to my mamy czuć się w naszym domu najbardziej komfortowo.

Zdanie innych osób nie powinno być dla nas wyznacznikiem, a jedynie drugorzędną sugestią. Dużym błędem może okazać się dobranie koloru zupełnie nieadekwatnego do stylu i barw stałego wyposażenia jakie posiadamy już w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że podłoga również ma swój odcień i stopień nasycenia, który nie powinien konkurować z wybraną przez nas paletą barw użytą na ścianach. Projektując i urządzając wnętrze nie warto zapominać również o funkcjonalności poszczególnych pokoi.

Pomieszczenie, w którym wypoczywamy powinno więc zachować harmonijne i uspokajające barwy, co pozwoli nam cieszyć się jego prawdziwym przeznaczeniem.