Choinka to tradycyjny element świąt Bożego Narodzenia, ubrana w wiele pięknych ozdób, ręcznie malowanych bombek, szklanych sopli, dzierganych płatków śniegu, mieniące się łańcuchy i koraliki, a także migające światełka.
Nie każdy jest zwolennikiem sztucznych choinek, które są wytworzone z plastiku i są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego, ich biodegradacja będzie trwała nawet kilkaset lat, a sam etap ich produkcji wiąże się z emisją szkodliwych gazów, coraz więcej osób decyduje się na drzewko żywe, w doniczce, które będzie można później posadzić do ogrodu.
Rodzaje choinek
Jaką wybrać choinkę, aby cieszyć się jej wyglądem i zapachem świeżego igliwia dłużej?
Mamy spory wybór rodzaju choinek, dla laika choinki głównie różnić się będą długością igieł ale mają więcej cech.
fot. Pixabay
Najbardziej trwałym drzewkiem jest świerk kłujący, jest on odporny na niskie oraz wysokie temperatury, ma ciekawy kolor igieł, przykuje uwagę wielu osób. Świerk kłujący również ma wspaniały leśny zapach.
Najpopularniejszym drzewkiem jest świerk pospolity, ale ma jedną wadę – zbyt szybko gubi igły, a na nich zależy nam najbardziej. Jego niebywałym atutem jest piękny, długotrwały leśny zapach.
Zdaniem wielu, najpiękniejszym drzewkiem jest jodła kaukaska, pięknie się prezentuje, posiada długie i szerokie igły o ciemnozielonym kolorze. To drzewko zazwyczaj kupowane jest w donicy, jest długotrwałe, nie gubi tak szybko igieł, a są one dodatkowo miękkie i nie kaleczą domowników podczas jej ubierania.
Skąd możemy wziąć żywą choinkę?
Oprócz giełd oraz stoisk obok sklepów wielkopowierzchniowych producenci wychodzą naprzeciw klientom i dają możliwość odwiedzenia tzw. Szkółki leśnej, w której sami możemy wypatrzeć sobie drzewko, które będzie najbardziej pasowało do naszego pomieszczenia, zarówno gatunek jak i wysokość oraz rozłożystość. Gdy dokonamy już wyboru to wtedy drzewko zostaje specjalnie dla nas ścięte lub wykopane i usadzone w doniczkę.
fot. Pixabay
Jak o choinkę zadbać?
Przede wszystkim nie ustawiajmy choinki tuż przy kaloryferze, kominku czy obok piecyka, lepiej sprawdzi się miejsce chłodniejsze np. przy oknie, dłużej zachowa igły.
Musimy dbać o podlewanie, w doniczce ziemia powinna być wilgotna, a cięte drzewka potrzebują ok. pół litra wody dziennie, dodatkowo można zaaplikować odżywkę z minerałami do drzewek.
Aby choinka nie gubiła igieł to przed wstawieniem jej do pokoju, należy odciąć 2-3 cm pnia, a potem zahartować pień wkładając do wiaderka z ciepła wodą, dzięki temu zabiegowi choinka lepiej będzie wchłaniała wodę.
Wesołych Świąt i długotrwałej choinki życzy Centrala WGN!