Najlepiej wyróżnimy się na rynku wynajmu mieszkań i apartamentów, przygotowując ofertę wynajmu, które idealnie wyjdzie na przeciw oczekiwaniom potencjalnego odbiorcy. Jednak, aby tak się stało, dobrze jest już zaplanować to na etapie wyboru lokalu pod inwestycji. Stworzenie naprawdę atrakcyjnej ofertę mieszkanie na wynajem wyróżni ją na tle innych tego typu nieruchomości w tym sektorze, nawet w danej lokalizacji. Oczywiście wiele też zależy od sposobu reklamy, zdjęć, opisu i prezentacji nieruchomości – natomiast bazą jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości.

Oto za co najemca doceni ofertę:


1. Funkcjonalność

Funkcjonalne, wygodne wnętrza, które na pierwszym miejscu stawiają wygodę użytkownika i uwzględniają wszystkie jego potrzeby, to coś, co na pierwszy rzut oka nie zawsze jest widoczne. Niby ten aspekt wydaje się oczywisty, ale nie zawsze jest świadomie uwzględniany w projekcie i w wyposażeniu wnętrz. Jednak wygoda i funkcjonalność są niezwykle ważne, zwłaszcza przy mniejszych lokalach, typu studio lub kawalerka, gdzie mała powierzchnia wymusza maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Na małym metrażu codzienne funkcjonowanie, które zostało ergonomicznie zaprojektowane, jest naprawdę na wagę złota.

Świadomy najemca jest nawet w stanie za to wygodę dopłacić, bo komfort codzienności na pewno jest tego wart.
Wygodne i przemyślane ciągi komunikacyjne w mieszkaniu, drobne udogodnienia, kuchnia zaprojektowana tak, by najwygodniej było z niej korzystać – to są atuty, o których warto wspomnieć już na etapie prezentowania nieruchomości.


Przykłady takiej multi-funkcjonalności to np. wygodna, rozkładana sofa dla gości, lub ciekawie i ergonomicznie zaaranżowany kącik do pracy home – office. Duże lustro, w którym widać całą sylwetkę, czy też wanna ze zintegrowaną kabiną prysznica - co daje wybór w dowolnym użytkowaniu jej każdego dnia. Wygodny, wysokiej jakości materac na łóżku z kolei, po intensywnym dniu jest na wagę złota i naprawdę jest różnica w jakości snu - w porównaniu materacami z niższej półki.

Łatwość sprzątania i dbania o czystość też będzie odebrana na plus. Tak więc materiały i wyposażenie warto sprawdzić pod tym kątem. Dla przykładu, czarny blat kuchenny z kamienia polerowanego niestety nie jest łatwy w utrzymaniu czystości – widać na nim każdą smugę i odcisk palca – choć niewątpliwie wygląda pięknie i sam w sobie robi niesamowite wrażenie. Za to powłoka utrudniająca odkładnia się kamienia na szkle kabiny prysznicowej, czy miska sedesu bez-kołnierzowa to świetne rozwiązania, łatwe w sprzątaniu i estetyczne. A skoro jesteśmy już przy łazience, warto rozważyć w wyposażeniu bidet.

2. Dobra jakość

Nie ma chyba nic gorszego dla najemcy, który wprowadza się jako pierwszy użytkownik do nowego / świeżo wyremontowanego mieszkania i okazuje się, że zwykłe codziennie użytkowanie - z zachowaniem dbałości nie wystarcza, gdyż w zastraszającym tempie odsłania niską jakość wykonania sprzętów i wyposażenia.


Typowy przykład: szafka pod umywalkę jakości „marketowej” ładnie wygląda tylko do pierwszych paru użyć, wystarczy woda spływająca po zaokrąglonych brzegach umywalki i zbierająca się w trudno dostępnych miejscach – i nieestetyczne rozwarstwienia płyty mdf w narożnikach szafki gotowe. Cieknący kran po pierwszych kilku miesiącach, czy łatwo rysujące się powierzchnie blatu czy biurka.

Niestety bardzo wiele mieszkań jest wyposażanych w elementy niskiej jakości, gdyż decyduje tutaj cena. Pokutuje tu często opinia, że skoro mieszkanie meblowane jest pod wynajem, to nie opłaca się inwestować w dobrą jakość, bo nie wiadomo, czy użytkownicy będą odpowiednio dbać.


3. Sprzęt AGD

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to warto zainwestować w sprzęt AGD dobrej jakości, z szerokim zakresem funkcji i udogodnień, wraz z przedłużoną gwarancją. Pralka z suszarką, czy duża lodówka, która obsłuży całą rodzinę, to coraz częściej poszukiwane rozwiązania w mieszkaniach o podwyższonym standardzie.
Jeśli woda jest podgrzewana przy pomocy bojlera, to najemca doceni większa pojemność bojlera, dzięki czemu np. zwykłe mycie naczyń nie skróci kąpieli. Obecne nowoczesne rozwiązania pozwalają zastosować oszczędne podgrzewacze wody o zwiększonej pojemności.

4. Unikalne, modne i estetyczne wnętrza

Dla świadomego odbiorcy, coraz częściej liczy się również estetyka wnętrza, w którym będzie codziennie spędzał dużo czasu. Już nie chcemy wnętrz „dla każdego”, bez charakteru i nijakich. Także spójny i odpowiadające modnym trendom wnętrzarskim wystrój na pewno przyciągnie świadomych i oceniających ten aspekt najemców.
Uzupełnieniem wystroju i przytulności wnętrza będzie dobrze dobrane oświetlenie – z możliwością regulacji i natężenia światła. Szczególnie ważne, aby dobrze oświetlone były przestrzenie robocze w kuchni, stół jadalniany, biurko oraz łazienka, zwłaszcza przy lustrze.


5. Lokalizacja i walory otoczenia

Tutaj możemy uwzględnić takie pożądane cechy lokalu mieszkalnego, jak balkon lub taras, dodatkowa przestrzeń do przechowywania, np. rowerów lub wózka, komórka lokatorska czy miejsce garażowe. Jeśli rozważamy czy warto je zakupić, to zwykle będzie to na plus i na pewno najemca doceni te dodatkową przestrzeń w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli użytkownikami będzie aktywna rodzina z dziećmi.

Wspomnijmy jeszcze o zewnętrznych walorach otoczenia i korzyściach idących za odpowiednią lokalizacją, które wpływają na komfort użytkowania nieruchomości: dobra komunikacja, dostępność infrastruktury, barów, restauracji, terenów zielonych i rekreacji.


Te powyższe aspekty, kiedy zostaną świadomie dopieszczone, a zarazem podkreślone w ofercie, na pewno zwiększą znacząco szanse na korzystny i szybki wynajem nieruchomości

Nie zawsze wiąże się to ze znacznymi kosztami, poniesionymi na wyposażenie lokalu pod wynajem – wystarczy tylko świadomość wybrać, na co możemy i chcemy sobie pozwolić jako inwestorzy.
Natomiast pewne jest, że najemca pokocha, absolutnie doceni i będzie dbał o tak przygotowane lokum – w pięknych, wygodnych i funkcjonalnych wnętrzach naprawdę dobrze się mieszka!