Wiele uwagi poświęcamy zaaranżowaniu sypialni według naszego gustu, zbiór pasujących do siebie dodatków, spójne ze sobą kolory, niekłócące się wzory. Warto również poświęcić uwagę na rośliny, które postanowiliśmy umieścić w sypialni, bo to one mają ogromne znaczenie dla jakości snu, a zarazem wypoczynku.


Jakie rośliny warto mieć w swojej sypialni?

Wiele czynników wpływa na korzystną regenerację podczas snu, między innymi odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, która powinna wynosić około 17 st. C, jednak niewiele osób lubi spać w chłodniejszym pomieszczeniu. Dodatkowo pomieszczenie należy regularnie wietrzyć, aby powietrze było świeże. Wybierając rośliny powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim to, żeby nie zabierały tlenu, nawilżały powietrze i je oczyszczały. Wiadomym jest, że rośliny w nocy dają tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla.

Aloes

Aloes to roślina znana od wieków ze swoich właściwości regenerujących, leczniczych, często służy niwelowaniu objawów oparzeń słonecznych, zwłaszcza latem. Jego śluz działa kojąco. Jest łatwy w pielęgnacji, lubi delikatne podlewanie i słoneczne miejsca. Łatwo go rozmnażać.

Bluszcz pospolity

Jest to piękna, zielona i pnąca się roślina, może zdobić ścianę, meble. Dobrze czuje się w chłodnych pomieszczeniach o umiarkowanym nasłonecznieniu. Ma zdolność pochłaniania toksycznych substancji oraz wytwarzania wilgoci.

Skrzydłokwiat

Piękna roślina, bardzo ozdobna, mało wymagająca jeżeli chodzi o pomieszczenie, lubi miejsca słoneczne i lekko wilgotne podłoże. Pochłania substancje nieodpowiednie dla człowieka oraz wytwarza wilgoć.

Sansewieria

Zielona roślina i twardych liściach, jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne. Odpowiednia roślina dla każdego, nawet mało wprawionego ogrodnika. Wytwarza dużo tlenu, pochłania dwutlenek węgła. Kwiat pięknie ozdabia pomieszczenie, sprawdzi się w wielu warunkach, od cienistego po słoneczne pomieszczenie.

Jakich roślin zatem unikać w sypialni?

Są również rośliny, w które nie warto inwestować, jeżeli myślimy o sypialni. Są to przede wszystkim kwiaty, które posiadają mocny zapach, m.in. lilie, róże, hiacynty czy hortensje. Zapachy słodkie, mogą podrażniać drogi oddechowe, co przyczyni się do powstania kaszlu lub bólu głowy. W najgorszym położeniu, w tym przypadku są alergicy, którzy mają nietolerancję na wszelkiego rodzaju pyłki kwiatów lub również zapach. Powinni wystrzegać się stawiania kwiatów przede wszystkim właśnie w sypialni.