Istnieje wiele chemicznych sposobów, na odstraszenie np. komarów, jakie jak oprysk lub zapalanie specjalnych spiral, podczas wieczornego siedzenia przy grillu lub przy herbacie na tarasie. Istnieją również spraye, które należy zastosować na skórę, ale nie każdy jest zwolennikiem takich rozwiązań, przyjrzyjmy się możliwością naturalnym, czyli roślinom, które będą umożliwiać spokojne spędzanie czasu wieczorem, bez owadów.

Mięta

Mięta wytwarza silne olejki eteryczne, które nie są lubiane przez owady, warto ją posadzić w niedalekiej odległości od miejsca najczęstszego spędzania czasu. Potrzebują one sporo miejsca, dlatego warto je posadzić w donicach lub skrzynkach kwiatowych. A ponad to są świetnym dodatkiem do zimnych napoi, czy też lemoniady.


Lawenda

Oprócz pięknego wyglądu kwiaty lawendy mają silny zapach, który skutecznie odstrasza mole oraz komary, niestety ten zapach może przyciągać pszczoły lub osy, warto więc posadzić je trochę dalej i uważać na potencjalne osy, które potrafią ukąsić.

Kocimiętka

Bardzo dobrze odstrasza komary, pięknie zazielenia ogród, ale jak nazwa wskazuje, może przywołać okoliczne koty, ale o ile ktoś lubi te zwierzęta nie będzie to stanowiło wyraźnej przeszkody do posadzenia jej we własnym ogrodzie.

Pelargonie

Są to popularne kwiaty ozdabiające balkony, pięknie się prezentują i ładnie pachną, a dodatkowo odciągają małe muszki, które potrafią być uciążliwe, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się coś o słodkim zapachu.

Zioła

Zioła takie jak rozmaryn, bazylia czy też wyżej wymieniona mięta, oprócz świetnego sprawdzania się w gotowaniu, są przydatne do odstraszenia komarów, aby nie wchodziły do domów. Warto postawić je w kuchni, w doniczkach lub jeżeli mamy więcej miejsca to w ogrodzie.

Jeżeli komary i inne owady nadal utrudniają spokojne spędzanie czasu w letnie wieczory, to warto posadzić wyżej wymienione rośliny w swoich domach, mieszkaniach i przydomowych ogródkach, oprócz pięknego wyglądu i  przydatności w kuchni, mogą pomóc nam w odstraszeniu owadów.