Ogród wertykalny – znany również jako ściany zielone, ogrody pionowe lub ogrody ścienne. Jest to innowacyjne podejście do ogrodnictwa, w którym rośliny są uprawiane w pionowych strukturach, takich jak ściany budynków, płoty czy specjalnie zaprojektowane konstrukcje. Idea takiego ogrodu polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni poprzez wzrost roślin w górę, zamiast w szerz. Dzięki temu można tworzyć piękne ogrody i zieleń, nawet w małych i ograniczonych przestrzeniach – balkony, małe tarasy, a także wnętrza budynków.


fot. canva


fot. canva

 

W ogrodach wertykalnych używane są specjalne moduły lub kontenery, które umożliwiają roślinom rozwijanie się w pionie. Mogą to być na przykład pionowe rury z wbudowanymi kieszeniami, w których umieszcza się rośliny lub moduły z wbudowanym systemem nawadniania i odżywiania roślin. Korzyści z posiadania takiego ogrodu są nieskończone. Przede wszystkim oszczędzają one miejsce, co jest wyjątkowo cenne w miastach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Ogródki poprawiają również jakość powietrza, absorbując dwutlenek węgla i emitując tlen. Dodatkowo mogą pełnić funkcję izolacji termicznej pomagając w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynkach ale przede wszystkim są one wyjątkowo piękne i cieszą oko.

Rośliny mogą być różnorodne – od kwiatów i roślin ozdobnych, po zioła, warzywa a także owoce. Wybór rodzaju rośliny zależy tylko od indywidualnych preferencji oraz od miejsca, w którym chcemy mieć ogród, aby warunki typu nasłonecznienie i wilgoć były idealne dla wzrostu roślin.